Amendamentet e Kushtetutës duhet të zgjidhen me guxim, thotë Nano Ruzhin

Foto: Telma TV / print screen

Amendamentet e Kushtetutës duhet të trajtohen me guxim, ai thote Në një prononcim për “Frontline”, Nano Ruzhin – ish-ambasador i Maqedonisë në NATO.

“Në momente të caktuara historike duhet menduar evropianisht, duhet menduar mbi të gjitha me primatin e interesit kombëtar, pra të interesit civil. Gjithmonë mund t'u referohesh njerëzve që janë evropianë, por nuk janë pro ndryshimeve kushtetuese, sepse gjoja kishin frikë se Evropa nuk jep garanci. Dhe çfarë duhet të bëjmë? Le të mos bëjmë asgjë! Mendoj se politikani modern duhet të jetë i guximshëm dhe të mos kërkojë justifikime të caktuara, se meqë nuk kemi garanci jemi kundër ndryshimit të kushtetutës. Përkundrazi, në këto momente strategjike njeriu duhet të tregohet ekskluzivisht trim, edhe nëse na vendosen kushte të tjera. Më mirë kjo, ose më mirë të qëndrojmë në të njëjtën pikë. “Jam i bindur se nuk do të na vendoset asnjë kusht sepse na është dhënë gojarisht si garanci nga liderët kryesorë europianë”, thotë Ruzhin.

Sipas tij, ajo që kërkon Mickoski dhe i referohet amendamenteve kushtetuese, “...është një pyetje që është dërguar verbalisht dhe me shkrim nga përfaqësuesit zyrtarë të Bashkimit Evropian, këtu ka qenë Ursula von der Leyen, e njëjta shkruhet në dokumentet që kanë ardhur”.

“Në fakt, ndryshimet kushtetuese janë pjesë e negociatave që duhet të fillojnë, nuk janë të përfshira në kuadër, por janë parakusht për fillimin e kornizës së negociatave. Nga ana tjetër, korniza e negociatave është një çështje thjesht evropiane. Sigurisht që këtu ka politizim, vetë Mickoski e përdor në drejtim të ambicieve të veta për të ardhur në pushtet, pra për të hyrë në qeveri, për të bërë zgjedhje të parakohshme parlamentare etj. Por nuk duhet të harrojmë se ai është në një pozitë shumë të vështirë sepse vazhdimisht thotë nga njëra anë që nuk do të votohet për ndryshime kushtetuese dhe nga ana tjetër është ende në negociata, duke diskutuar... Nuk duhet. të harrohet se ai është nën presion të madh edhe nga bashkësia ndërkombëtare, në radhë të parë nga SHBA-ja dhe BE-ja, thotë ish-ambasadori.

Ai shton se në korniza të tilla, “sëmundja më e madhe është politika populiste, duke nxitur popullin për tema të tipit bullgarizues, se do të bëhemi bullgarë dhe do të humbasim identitetin tonë, do ta humbim Maqedoninë”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës