"Shtypi Kulturor" numër 235 doli në gazetën "Shtypi i Lirë"

Ballina e “Shtypit Kulturor” numri 235

VULA KULTURORE numër 235, në botimin e shtypur të gazetës "Free Press" (15-16.6.2024), në formatin e saj standard prej tetë faqesh mes përmbajtjeve në fushën e artit dhe ngjarjeve kulturore ka:

- Intervistë me Igor Ivanov, kryetar i DFRM-së para fillimit të edicionit të gjashtë të "Golden Frame": Filmi ka rolin e "flamurmbajtësit"

– bisedë me komiken e re Gaja Smilevska: Stipi më jep mundësinë të tregoj një histori

- Në natën e fundit të Festivalit të 58-të Teatror Maqedonas "Vojdan Çernodrinski" në Prilep u ndanë çmimet e festivalit.

– përfundoi edicioni i 23-të i festivalit të muzikës botërore – OFFest: Tingulli në stilin urban

- botuesi i pavarur "Charla Records" publikoi albumin me të njëjtin emër nga grupi "Karla Lewinsky" si publikimi i 100-të në prodhimin e tij.

- Ekspozita "Ukraina: Krimi i Luftës" ofron një pasqyrë të rrallë dhe prekëse të kostos njerëzore të konfliktit, viktimave dhe vuajtjeve

- Kinemaja udhëtuese evropiane në ajër të hapur do të jetë një ngrohje për festivalin "Cinedays" dhe do të mbahet në Tetovë, Krushevë dhe Gjevgjeli.

- romani grafik "Chanbara" botuar nga "Bunker" është një libër komik i jashtëzakonshëm me një histori të përjetshme.

- Poetesha maqedonase Iva Damjanovski u prezantua në festivalin e poezisë "Poetry International" në Roterdam.

- Shtëpia botuese "Ilika" botoi librin "Koordinatat e dhimbjes" të poetes Alexandra Spaseska.

- Shtëpia botuese "Artconnect" botoi librin me ilustrim për të rinj dhe të rritur "M si deti" nga Joana Consejo.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës