"Shtypi Kulturor" numër 232 doli në gazetën "Shtypi i Lirë"

Ballina e “Shtypit Kulturor” numri 232

SHTYP KULTURORE numër 232, në botimin e shtypur të gazetës "Sloboden Pechat" (24-26.5.2024), në katër faqe për shkak të fundjavës së zgjatur të festave, ndër përmbajtjet në fushën e artit dhe ngjarjeve kulturore janë:

- intervistë me diplomatin, ambasadorin dhe shkrimtarin slloven Milan Jazbec: Dridhjet frymëzuese përshkojnë shoqërinë maqedonase

- recension muzikor i koncertit "Përralla të Operës" nga Biljana Kamçeva Bozhinovska: Një soprano cilësore dhe e talentuar me një sens të rafinuar muzikor

– një edicion i suksesshëm i festivalit “Litera”: Ilustrime që lëvizin nëpër histori me dinamikë të bukur

- Edicioni i katërt i "Festivalit të Poezisë në Shkup" do të mbahet nga 29 maji deri më 1 qershor në Shkup.

- Artistja maqedonase Marija Pavlovska mori çmimin ndërkombëtar “Leonardo da Vinci”, që ndahet nga fondacioni italian “Efeto arte”.

- Shoqata "MakBrass" njoftoi edicionin e katërt të "Festivalit të tunxhit në Shkup", kushtuar instrumenteve tunxhi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës