"Shtypi Kulturor" numër 227 doli në gazetën "Shtypi i Lirë"

Ballina e “Shtypit Kulturor” numri 227

VULA KULTURORE numër 227, në botimin e shtypur të gazetës "Free Press" (20-21.4.2024), në formatin e saj standard prej tetë faqesh mes përmbajtjeve në fushën e artit dhe ngjarjeve kulturore ka:

– intervistë me Viktoria Rangelova-Petrovska, akt Drejtori i Teatrit Dramatik Shkup: Dhjetë aktorët e sapo punësuar janë karburanti i ri i teatrit

– bashkëbisedim me gazetaren dhe teoricienen e filmit Ana Vasilevska: Ruajtëse diskrete e kujtesës filmike

- Është hapur pavijoni i Maqedonisë në Bienalen e 60-të të Artit në Venecia, me projektin "Inter Spem et Metum" të artistes së bukur Slavica Janeshlieva, në "Scuola dei Laneri" në Venecia.

- Edicioni i pestë i festivalit "Kraj Vardarot Jazz" sjell një program të pasur me muzikë të guximshme dhe origjinale.

- ekspozita "Fisnikët e parë në Evropë" u hap së fundi në Muzeun Historik Kanadez në Gatineau - Otava.

- fitues i Çmimit të Madh për arritje jetësore në "Austen Bienalen Shkup" është artisti dhe teoricieni italian Michelangelo Pistoletto (1933).

- balerini dhe koreografi maqedonas Bojan Micev është mysafir në festivalin e njohur të kërcimit "Abril en Danza" në Alicante, Spanjë.

- Çmimi "Pegasus" për romanin "Peshku në rrjetë" të autores Jovana Matevska Atanasova: Algoritmi më i fortë megjithatë është dashuria dhe familja.

- Qendra botuese "Tre" promovoi përmbledhjen me ese "Zoti, pastaj Amerika", libri i ri i Rumena Buzharovska.

- në “Matica Exclusive” u bë promovimi i librit “Orabërësi” i Trajçe Katsarov.

- Libri “Një herë”, botuar nga “Libby”, pjesë e “Ars Lamina – Botimet”, përmban 52 përralla të zgjedhura me kujdes të Hans Christian Andersen, vëllezërve Grimm dhe Charles Perrault, të paketuara në një maskë të re.

- Botuesi "Perun Artis" nga Manastiri botoi librin e ri me poezi për fëmijë të Vesna Mundishevska-Veljanovska me titullin "Zbrka vo trca".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës