"Shtypi Kulturor" numër 226 doli në gazetën "Shtypi i Lirë"

Ballina e “Shtypit Kulturor” numri 226

VULA KULTURORE numër 226, në botimin e shtypur të gazetës "Free Press" (13-14.4.2024), në formatin e saj standard prej tetë faqesh mes përmbajtjeve në fushën e artit dhe ngjarjeve kulturore ka:

– intervistë me kompozitorin Pande Shakhov për versionin orkestral të “Macedonissimo”: Dua të eksperimentoj me akordet

– bisedë me kuratoren Jasmina Kotevska për projektin “Ecim në vija të holla”: Të gjithë ne Sizifi e mbajmë barrën mbi shpinë!

- në 47 Ditët e muzikës maqedonase u promovua monografia "Stojan Stojkov - rruga ime krijuese".

- fitues i Çmimit të Madh në Bienalen e 17-të Ndërkombëtare të Artit të Miniaturës në Gornji Milanovac është artisti maqedonas Mice Jankulovski.

- një ekspozitë me skulptura medaljesh dhe vepra të tjera nga Nadja Rozeva nga Bullgaria është ngritur në objektin Çifte Hamam në Galerinë Kombëtare në Shkup.

- libri "Sharmi i matur i filmit maqedonas" i gazetares Ana Vasilevska mbulon tre dekada të kinemasë së pavarur maqedonase.

- Teatri Popullor Maqedonas paralajmëroi premierën e dramës “Hanging around” me shkrim nga Ljupço Jovanov dhe regji dhe përshtatje nga Bojan Trifunovski.

- Gazetarët e Radios Maqedonase - Radio Shkupi, Sveto Stamenov dhe Biljana Tanevska Spirovska, publikuan CD audio me titull "Zoti e bekoftë Maqedoninë".

- Libri i muajit në Bibliotekën e qytetit "Braça Miladinovci" në Shkup është "Letër Gloria" nga Zhivko Grozdanoski.

- Shtëpia botuese "Matica Macedonian" botoi përmbledhjen më të fundit, të tridhjetë e gjashtë, me poezi të Risto Llazarovit me titull "Zoti me atlete të bardha"

- Shkrimtari i palodhur për fëmijë Vasil Mukaetov promovoi librin e tij të ri "A ka një anë të pestë?"

- në Shtëpinë e Kulturës “Koço Racin” në Shkup, më 6 prill u mbajt mbrëmje letrare në të cilën u promovuan tre libra të autores Gordana Karakashevska.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës