"Shtypi Kulturor" numër 219 doli në gazetën "Shtypi i Lirë"

Ballina e “Shtypit Kulturor” numri 219

VULA KULTURORE numër 219, në botimin e shtypur të gazetës "Free Press" (24-25.02.2024), në formatin e saj standard prej tetë faqesh mes përmbajtjeve në fushën e artit dhe ngjarjeve kulturore ka:

- intervistë me Sonja Abadzieva Dimitrova, historiane e artit: Muzeu i Artit Bashkëkohor (MSU) ishte një udhërrëfyes ku shijet kaliteshin

- bisedë me shkrimtaren dhe poeten Violeta Tançeva-Zlateva: Gërshetimi i tregimeve është shprehja e fundit e lirisë së shpirtit.

- një ekspozitë fotografish nga artistja vizuale italo-ukrainase Sofia Chotyrbok: Një udhëtim i thellë në kujtimet dhe aspiratat personale

– Hapet “Salloni Dimëror” i 20-të i DLUM-it: Një ekspozitë kyçe për debate të guximshme artistike dhe instalacione eksperimentale.

- do të hapet ekspozita "Ningyo" në Muzeun Arkeologjik në Shkup: Arti dhe bukuria e kukullave japoneze

- në Galerinë MKC është vendosur ekspozita "Cobalt Synergy", e cila përmban një kontribut të përbashkët të tre artistëve.

– Orkestra e Rinisë Evropiane në “Fame's Institute” mbajti koncerte në Shkup dhe Budapest

– në “Brutalisk” mbahen shfaqje falas të filmit dokumentar “Njëzet ditë në Mariupol”.

- monografia "Sergei Mihailov: jeta dhe vepra" e Prof. Dr. Natasha Didenko nga Instituti i Historisë Kombëtare në UKIM

– para pak kohësh është botuar almanaku “Vllashi i Shkupit” i autores së re Marija Nedelkovska

- Libri me figura “Krilche” i autoreve Claudia Lagerman dhe Hanke Siemensma është botuar nga “Artconnect”

- Shtëpia botuese "Antolog" nga Shkupi botoi përmbledhjen e re poetike "Fjalë nga letra" të poetit të shpërblyer Milço Misoski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës