I djegur nga vapa e propagandës së vet

Zakharova publikoi një fotografi nga gazetat maqedonase në Telegram / Photo Printscreen

Me rastin e njoftimit të zëdhënëses së Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova në Telegram, në të cilën ajo akuzoi “Shtypin e Lirë” se nuk ka guxim të flasë për paskrupulltizmin e manipulimeve amerikane, por siç thotë ajo. pati guximin të publikonte titullin "Të gjithë janë kundër Lavrovit"

Popujt e Ballkanit ishin, si rregull, "të abonuar" (dhe ky abonim vazhdon ende) në një kurs intensiv në histori dhe shoqëri, ku një nga përfitimet kryesore është thënia se nuk mund t'i "shitet një populli një bri për një qiri". Edhe suksesi i përkohshëm i atij operacioni nëpër periudha historike nuk e zhvlerëson thelbin e thënies dhe përfundimin përfundimtar.

Në epokën e post-vërtetës, e cila, për fat të keq, çdo ditë dhe në mënyrë të pakontrollueshme na vjen në mendjet dhe mendimet si një tren i shpejtë e me shpejtësi, ndërkohë që shkatërron kufijtë midis së vërtetës dhe armikut të saj kryesor - spekulimi, komenti juaj në faqen e parë të "Sloboden Pechat" (ne ju po bëni një nder të veçantë) më kujtoi një nga shumë thëniet e famshme të Oscar Wilde që thotë: "Ka vetëm një gjë në botë më të keqe se të përflitet, dhe kjo është të mos përflitet".

Për ta bërë më të qartë për lexuesit tanë, në konferencën për shtyp me rastin e samitit të OSBE-së në Shkup – ka shkruar zonja Zakharova në “Telegram”, citojmë: “Çka është false? Analiza praktike. Gazeta e parë maqedonase (që do të thotë "Sloboden Pechat") publikon një foto që është bërë PARA takimit të ministrave të punëve të jashtme të OSBE-së. Nuk është zyrtare, sepse takimi nuk u hap deri të nesërmen. Por gazeta nuk pati guximin të fliste për këtë dhe të fliste për paskrupulltizmin e manipulimeve amerikane, qëllimi propagandistik i të cilave ishte të demonstronte entuziazëm antirus. Por ata patën guximin të publikonin një titull që "Të gjithë janë kundër Lavrov".

Në të vërtetë, më fute në mendimet e mia; Pyes veten nëse në kryerjen e detyrave të tyre ministrat e jashtëm dhe përfaqësuesit e qeverive të rreth 60 vendeve anëtare të OSBE-së - PARA fillimit zyrtar të takimit të organizatës dhe publikimit të mëvonshëm të fotos në "Shtypin e Lirë" - "vënë në pauzë” kompetencat, detyrat dhe obligimet shtetërore deri në fillimin zyrtar të takimit, apo prisnin të zgjoheshin ditën e fillimit zyrtar të konferencës, për t'u kujtuar gjithçka për të cilën janë në Shkup? Kaq për foton dhe komentin “para” dhe “pas”... Për fatin tonë, për një fjalë të folur në publik, një kritikë apo një tezë kundër qeverisë apo qendrave të pushtetit, në vendin dhe shoqërinë tonë “guxim “Nuk duhet, por profesionalizmi gazetaresk dhe respektimi i fakteve, sigurisht jo nën kërcënimin e një burgimi të gjatë. Fakti është se në samitin e OSBE-së, ministri juaj i Jashtëm u injorua më shumë nga ministrat e pranishëm nga vendet e tjera anëtare të OSBE-së (me disa përjashtime, për të konfirmuar rregullin); ai fakt e “meritonte” ballinën e medias sonë. Identifikimi i politikës që ju mbroni - me kombin rus, përballë "entatrit antirus" dhe narrativave të ngjashme është groteske; më lejoni t'ju kujtoj; Dostojevski, Pushkin, Rachmaninov, Mendelejevi, Mussorgsky (ky i fundit, një nga rrugët e Shkupit mban emrin e tij) e të tjerë, janë sa të tanët, aq edhe të tutë. Ata i përkasin botës dhe jo me kredinë apo lejen tuaj. Kombi i madh rus ka ekzistuar para jush dhe do të vazhdojë të ekzistojë edhe pas jush.

Ministri rus Sergej Lavrov dhe zëdhënësja e MPJ-së ruse Maria Zakharova në një konferencë për shtyp në Shkup/Foto: Imago / Alamy / Alamy / Profimedia

Shtëpia jonë e përbashkët Maqedonia, pa fajin tonë, u ndërtua në një udhëkryq ballkanik; ndonjëherë një udhëtar ose një mysafir i qëllimshëm do t'ju sjellë një mollë si dhuratë, një fjalë të mirë, ndonjëherë ai do të tundë ose thyejë gardhin rreth shtëpisë tuaj, ndonjëherë do t'ju lavdërojë që jeni mikpritës i mirë dhe ndonjëherë do t'ju ofendojë me fjalët më fyese ose kryeni një grabitje të dhunshme të çdo gjëje të shenjtë nga shtëpia juaj, dhe shpesh ndodhi më e keqja, ai hyri në oborrin tuaj me një armë gjahu dhe shkatërroi familjen tuaj. Kjo e fundit veçanërisht neverit çdo njeri normal; nuk ka asnjë tregim në botë apo spin që do të justifikojë shkatërrimin social të një vendi fqinj, agresionin e armatosur, pogromin. Shume e thjeshte. Megjithatë, ju mund të bëni më mirë..

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës