Një urdhër-arrest i INTERPOL-it është lëshuar për Radoiçiqin për sulmin në veri të Kosovës në shtator

foto: Milan Radoicic - n1

Organizata ndërkombëtare policore INTERPOL ka lëshuar një urdhër arresti për ish-nënkryetarin e partisë më të madhe të serbëve të Kosovës, Listës Serbe, Milan Radoiçiq, në lidhje me sulmin e armatosur në Banjska në veri të Kosovës më 24 shtator të këtij viti.

Lajmin për Radion Evropa e Lirë e ka konfirmuar ministri për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, Nenad Rashiq.

Sipas Rashiqit, urdhër-arresti është lëshuar përmes Misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, UNIMK, në bazë të kërkesës së Ministrisë së Punëve të Brendshme të Kosovës. Për shkak se Kosova nuk është anëtare e Interpolit, urdhëresat ndërkombëtare lëshohen në këtë mënyrë.

Më 24 shtator, një grup i armatosur i serbëve sulmoi policinë e Kosovës në fshatin Banjskë afër Zveçanit, duke vrarë rreshter Afrim Bunjaku.

Në përleshjet e armatosura që pasuan të njëjtën ditë, u vranë edhe tre sulmues serbë.

Milan Radoiçiç, ish nënkryetar i Listës Serbe, mori përgjegjësinë për sulmin.

Radoiçiç u mor në pyetje nga prokurorët serbë në tetor dhe u akuzua për disa vepra, duke përfshirë trafikimin e armëve dhe shkaktimin e rrezikut publik. Megjithatë, gjykata në Beograd e liroi nga paraburgimi, por i konfiskoi dokumentet e udhëtimit.

Në një letër publike të lexuar nga avokati i tij më 29 shtator, Radoicic tha se ai "personalisht" organizoi rebelimin e armatosur në veri të Kosovës.

Ai mohoi përgjegjësinë e autoriteteve shtetërore serbe për sulmin.

Autoritetet e Kosovës fajësuan udhëheqjen serbe për sulmin në Banjskë, ndërsa Serbia mohoi përfshirjen dhe vuri në dukje serbët e Kosovës si organizatorë dhe kontraktorë, të pakënaqur me trajtimin e tyre nga ana e Qeverisë së Albin Kurtit.

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë më 29 shtator, ministri i Brendshëm i Kosovës, Dzheljalj Svechlja, tha se Ministria e tij do të kërkojë ekstradimin nga Serbia në Kosovë "të të gjithë atyre që ishin të përfshirë në planifikimin dhe zbatimin e aksionit terrorist" në Banjska.

Sipas Svechlja, hetimet treguan se "mbi 80 terroristë" ishin të përfshirë në sulmin në Banjska.

Mediat në Serbi raportuan se INTERPOL lëshoi ​​urdhër për 11 persona të tjerë, por RFE nuk mund ta konfirmonte informacionin.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës