Kokat e rruara të të arrestuarve për Vanya janë për arsye sigurie dhe psikologjike, jo për t'u "branduar"

“Nuk janë të markës, por u është hequr e drejta e zgjedhjes”. Me këto fjalë, drejtori i burgut hetimor Shkup, Filip Andov, sqaron dje për “Sloboden Pechat” mënyrën e kryerjes në gjykatë të katër të dyshuarve për rrëmbimin dhe likuidimin e 14-vjeçares Vanja Gjorçevska dhe 74-vjeçares. plaku Pançe Zhezhovski. Të dyshuarit Velibor Manev, Vlatko Keshishov dhe Bore Videvski, së bashku me babain e Vanjës, Aleksandër Gjorçevskit, janë sjellë para gjykatësit për procedurë hetimore nën sigurimin më të fortë policor, por edhe me një përshkrim të dukshëm të ndryshuar personal - i kanë rruar kokat, kanë pasur pa mjekër, mbanin tuta burgu, me kokë të ulur.

Drejtori i burgut të Shkupit, Filip Andov, në një bisedë për “Sloboden Pechat” pajtohet se kjo pamje nuk është e zakonshme, por arsyeja është se as dyshimet e tilla për krime nuk janë të zakonshme.

- Ne si Burg Shkup kemi një berber banor i cili është i punësuar përherë në Burgun e Shkupit. Rregulloren për të dyshuarit për vepra të tilla monstruoze e sjell drejtori, gjegjësisht unë personalisht. Unë jam ai që jap udhëzime për ruajtjen, vendosjen, përdorimin e artikujve të lejuar, përfitimet, pamjen fizike dhe përdorimin e garderobës. Deri më tani, akte të tilla të shëmtuara nuk janë vërejtur në Maqedoni, kështu që as nuk mund të njiheshit me dekrete dhe udhëzime të tilla të burgut dhe ndoshta një nga paraardhësit e mi nuk i ka zbatuar. Por, ndërsa unë jam drejtor, ku do të ketë krime të rënda të formës së dhunës së rëndë, terrorizëm dhe krime të një forme të rëndë dënimi, do të takoni dhe shihni këtë shembull të sjelljes së personave të ndaluar. Arsyet e rruajtjes së kokave janë higjienike, por edhe siguria, për kontroll më të lehtë të lëndimeve nëse shkaktohet lëndim. Ata nuk janë të markës, por u është hequr e drejta për të zgjedhur të veshin modele flokësh apo gardërobë të markës, tha Andov.

Siguria e personave të ndaluar sigurohet edhe nga fakti se ata ndodhen në qeli të veçanta. Askush nuk mund të shohë askënd dhe as të dijë se ku është.

Për tre nga të dyshuarit, “Sloboden Pechat” ka informacione se natën fatale para se ta rrëmbenin dhe ta vrisnin Vanjën e kanë kaluar në selinë e partisë politike në të cilën ishin anëtarë, së bashku me të dyshuarin e parë Ljupço Palevski Palco, i cili është lideri i partisë.

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, në konferencën e mbrëmshme për media ku njoftoi se Palevski është kapur në Turqi dhe do të ekstradohet për t'u përballur me ligjin, tha se kjo parti politike duhet të çregjistrohet, sepse është fole e kriminelëve me anti. - Qëndrimet evropiane.

Kurse shoferi i Palevskit, Stefan Dimkovski, i dyshuar për ndihmë dhe nxitje të një krimi, është adhurues i dukshëm i Palevskit dhe anëtar i “Desna”, së paku në rrjetet sociale ku ka bërë fotografi duke e vozitur në autostradë. Ai e transportoi Palevskin në të gjithë Bullgarinë me një "Land Rover" luksoz të bardhë dhe e solli në Turqi, ku Palevski vazhdoi i vetëm fushatën e refugjatëve.

Ai mori me qira një motel të lirë në qytetin Balikesir, por një burim i drejtpërdrejtë operacional i policisë maqedonase e gjeti dhe raportoi se Palevski synon të largohet nga Balikesir për në Stamboll. Palevski ka marrë me qira një taksi për të shkuar në Stamboll, ka dashur të mashtrojë strukturat e sigurisë dhe ka simuluar nisjen për në Stamboll dhe në gjysmë të rrugës është kthyer. Ai u arrestua teksa po ecte në një nga autostradat.

Gjatë kontrolleve në Shkup janë gjetur dy armë, të cilat ekspertët do të konstatojnë nëse janë armët nga të cilat u qëlluan Vanja dhe Pançe. Vanjës i është gjetur edhe celulari. Autopsitë kanë përfunduar dhe janë kryer varrosjet. Por Prokuroria nuk do të thotë zyrtarisht se cilat janë gjetjet e autopsisë, sepse ato prova do të mbahen dhe do të paraqiten në vetë gjykimin. Ministri Spasovski dje në konferencën për media tha se Vanja nuk është mbytur, por ka ndërruar jetë nga një plagë me armë zjarri.

Ljupço Palevski - Palco është i dyshuari kryesor për krimin më të tmerrshëm në historinë e re në të cilin u vranë 14-vjeçarja Vanja Gjorçevska nga Shkupi dhe 74-vjeçari Pance Žežovski nga Velesi. Trupat e tyre të pajetë u gjetën në varre, të cilat u vunë në dukje nga dy dëshmitarë të cilët kishin ndjekur ekzekutimet dhe e theksuan Palevskin si ekzekutorin e tyre, pra si njeriun që qëlloi me armë.

Vanya nuk ishte në asnjë nga 70 fotografitë e ofruara nga kamera, sepse ajo u kap në hyrje të ndërtesës ku jetonte, e lidhën me duar dhe këmbë, e futën në një thes gjumi dhe e futën në një bagazh. Më pas ajo u vra në atarin e fshatit Orman. Prokurori publik Gavril Bubevski tha se motivi më i mundshëm për vrasjen e Vanjës ka qenë se nëna e saj ka shitur banesën e saj dhe në këtë mënyrë ka përfituar një shumë më të madhe parash, të cilat grupi ka dashur t'ia zhvatë dhe se informacionet për lëvizjet e Vanjës u janë dhënë të dyshuarve nga babai i saj.

Sipas të dhënave të deritanishme, grupi prej pesë të dyshuarve e ka kryer vrasjen menjëherë pas rrëmbimit, pra rreth orës 10 të mëngjesit të së hënës, pasi diçka “ka dalë jashtë kontrollit”. Sipas deklaratave të të dyshuarve, ata kishin frikë se hetimi po përparonte, policia po hetonte në nivelin më të lartë, kështu që vendosën të vrisnin Vanya dhe t'i kërkonin paratë më vonë. Megjithatë, përcaktimi i motiveve është ende në vazhdim dhe nuk është konfirmuar se janë pikërisht këto.

Sipas Prokurorisë, i vrarëi Pançe Zhezhovski nga Velesi, njërit prej të dyshuarve i kishte borxh 500 euro, kështu që pasi u vra, automjeti i tij ishte vjedhur dhe të pestëve u përdor për rrëmbimin e Vanjas. Më pas i kanë vënë flakën automjetit dhe ka prova materiale se në cilën pikë karburanti e kanë blerë karburantin për këtë qëllim.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës