Juria është përzgjedhur për gjyqin e Trump në Nju Jork

Foto: EPA/EFE / Justin Lane

Avokatët në gjyqin e Donald Trump në Nju Jork kanë përzgjedhur 12 anëtarë të jurisë e cila duhet për të vendosur eshte verëraDash për ryshfet, tha gjyqtari Juan Mercan.

– Ne i zgjodhëm gjyqtarët. Ne do të zgjedhim edhe zëvendësuesit e tyre – tha gjyqtari Mercan.

Derisa juristët e rinj posuvа betim "për për të vlerësuar fajësinë në mënyrë të drejtë dhe të paanshme", Trump nuk ua hiqte sytë. Ish-presidenti i parë i SHBA-së që del në gjyq Gjykata penale shpreson të kthehet në Shtëpinë e Bardhë në vitin 2025.

Më pak se shtatë muaj para zgjedhjeve presidenciale të nëntorit, kandidati republikan është në gjyq për përpjekjen për të e pagoi pak ish-ylli i pornografisë Стorms Daniels për të mos folur për aferën e tyre që ndodhi ditë pas zgjedhjeve të vitit 2016, në të cilat ai mundi kandidaten demokrate Hillary Clinton.

Më shumë se tre vjet pas largimit nga Shtëpia e Bardhë, Trump mund të dënohet me burg. Kjo nuk do ta pengojë atë të jetë një kandidat presidencial në zgjedhjet e 5 nëntorit, ku ai dëshiron të jetë hakmarrje e Joe Biden, por gjyqi mund ta shtyjë fushatën hije. Nëse ai shpallet i pafajshëm, do të jetë një fitore e madhe për kandidatin republikan.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës