Zgjedhjet në Serbi: Kosova sjell pikë, BE nuk përmendet

Tubimi në Serbi/ Foto: Andrej ISAKOVIQ / AFP / Profimedia

Bashkimi Evropian ka një imazh gjithnjë e më të keq në Serbi, kështu që "rruga evropiane" nuk është më aset për partitë civile në fushatën parazgjedhore. Kosova është sërish një nga temat kryesore, sepse e djathta e sheh shansin e saj këtu.

Më pak se dy javë para zgjedhjeve, është e qartë se çështja e "rrugës evropiane" të Serbisë nuk luan pothuajse asnjë rol në fushatë. Në anën tjetër, tema e Kosovës është ndër prioritetet kryesore, kështu që as autoritetet nuk mund t'i shmangen, edhe sikur të dëshirojnë.

Këto dy gjëra – të flasim pak për BE-në dhe shumë për Kosovën – janë të lidhura ngushtë, thonë bashkëbiseduesit e DV.

"Regjimi thjesht nuk mund të ndikojë në disa gjëra," thotë historiani dhe shkencëtari politik Stefan Radojkoviç.

Çështja e Kosovës mori një hapësirë ​​të madhe në fushatë, kryesisht për shkak se SHBA-ja dhe BE-ja “ushtruan presion” këtë vit përmes një sërë marrëveshjesh në Bruksel dhe Ohër, duke thënë hapur se presin një njohje de facto të pavarësisë së Kosovës nga Beogradi. sipas Radojkoviqit.

“Ata insistuan në planin franko-gjerman, i cili si rezultat u bë shumë i pranishëm në mediat serbe”, tha ai për DV. "Gjithashtu, qëndrimi i Albin Kurtit ndaj komunitetit serb është i tillë që edhe mediat kryesore në Serbi duhet t'i kushtojnë hapësirë," shton ai.

Kosova dhe "temat e jetës"

Mençuria e vjetër e analistëve dhe anketuesve, e përsëritur nga fushata në fushatë, është se për votuesin mesatar, Kosova është më pak e rëndësishme se çështjet e "jetës" - derisa të bëhet më e rëndësishme se ata.

“Prioritet për votuesit është lufta kundër papunësisë, standardi i jetesës dhe stabiliteti ekonomik”, thotë Aleksandar Ivkoviq nga Qendra për Politikë Bashkëkohore.

“Lufta kundër korrupsionit dhe krimit është në vendin e dytë, madje Kosova e Metohia është në vendin e tretë, nëse në Kosovë nuk shpërthen kriza. Pastaj rritet edhe interesimi për atë temë”, shton Ivkoviq për “Blitz”.

Ka qenë qeveria e Aleksandër Vuçiqit që ka insistuar për ato çështje “jetësore” edhe në këtë fushatë. Në tubimin e madh parazgjedhor në Arenën e Beogradit, në fjalime u përmendën sërish rrugët, hekurudhat, stadiumet, vendet e punës dhe pagat. Por asnjëri nga folësit, sidomos Vuçiq, nuk ka munguar të flasë për “mbrojtjen e integritetit territorial” dhe se nuk do ta pranojë kurrë pavarësinë e Kosovës.

Sipas Stefan Radojkoviç, qeveria goditi një "stuhi pothuajse të përsosur" që mund të ndikojë në rezultatin e zgjedhjeve.

Së pari, lufta në Ukrainë solli presion të madh dhe më pas nisi rritje të çmimeve që prekin qytetarët. Po ashtu, në kuadër të luftës në Ukrainë, vazhdon presioni evropian për “zgjidhjen” e çështjes së Kosovës.

Radojkoviq vlerëson se partitë e djathta dhe ato kombëtare i kanë nuhatur këto rrethana si një atu për të fituar pikë para zgjedhjeve.

“Nëse partitë e djathta apo konservatore morën një pjesë të votave vitin e kaluar falë çështjes së luftës në Ukrainë – në të cilën Serbia nuk luan asnjë rol – atëherë çështja e Kosovës, e cila është shumë më afër, në mënyrë të pashmangshme ngrihet në sipërfaqja përkundër këtyre temave jetike”, thotë ai. Radojkoviq.

"Gjithashtu, është e pashmangshme që shumica e votuesve të jenë shumë negativë kur dikush është në një humor kompromentues ndaj çdo propozimi nga perëndimi," shton ai.

Votuesit e Vuçiqit janë pozicionuar në të djathtë

Shumë analistë e interpretuan gjithashtu kthimin e ish-presidentit Tomislav Nikoliç në fushatën e Partisë Progresive Serbe si një mënyrë për t'u ofruar votuesve hezitues një fytyrë të njohur patriarkale, një "mikpritës nga Batoçina". Sepse, duke gjykuar nga sondazhet, Vuçiq nuk i ka kartat më të mira kur është fjala për temën e Kosovës. Sipas sondazhit të tetorit të Mendimit të ri politik serb (NSPM), vetëm 14 për qind e votuesve mendojnë se "pozita e Serbisë dhe serbëve" në Kosovë është më e fortë me këtë përbërje qeveritare, madje 50 për qind mendojnë se tani është më e dobët. .

“Shumë thonë se elektorati i Vuçiqit është korruptuar në një farë mënyre, por gjithsesi ai është i ankoruar në spektrin e djathtë”, thotë Radojkoviç. “Ata gjithashtu kanë njëfarë pasigurie në lidhje me politikën e Vuçiqit për Kosovën – ka shumë të panjohura”, thekson Radojkovic.

Ai vëren se edhe lista pro-evropiane “Serbia kundër dhunës” ka mbajtur qëndrim më të ashpër për çështjen e Kosovës. Radojkoviç i referohet raportit të fundit të DV-së për vizitën e përfaqësuesve nga ajo listë pro-evropiane në Berlin. Siç kemi shkruar, aty Borko Stefanoviq (SSP) ka thënë se koalicioni i tyre do të ruajë “pikëpamjen kushtetuese” për Kosovën dhe se nuk ndihet i detyruar nga premtimet që Vuçiq u ka bërë përfaqësuesve evropianë me dyer të mbyllura.

Sa i përket pjesës kombëtare të opozitës - dhe janë të paktën tre lista të rëndësishme zgjedhore - Kosova është një lloj "pule e artë" në fushatë, kështu që për listën më të fortë civile janë çështjet e dhunës, krimit dhe korrupsionit, dhe deri diku varfërimi i qytetarëve.

BE-ja është një temë kamikaze

Siç thanë burimet e DV-së edhe para shpalljes së asaj liste, ata janë gjithashtu të vetëdijshëm se është e vështirë të vësh një pikë në fushatë duke vënë në dukje të tepruar Bashkimin Evropian si synim, sepse rruga drejt BE-së zgjat shumë dhe politikanët evropianë. shumë shpesh mbështesin Aleksandër Vuçiqin për këtë apo atë. Është veçanërisht pikante kur politikanët kryesorë nga BE-ja kërkojnë haptazi njohjen de facto të Kosovës.

Politologu Srdjan Cvijic, një ekspert i mirë për Bashkimin Evropian dhe procesin e anëtarësimit, thotë se vetëm një "kamikaz politik" do ta vendoste çështjen e anëtarësimit në BE në ballë të fushatës.

“Sepse të gjitha mediat nën kontrollin e regjimit po bëjnë një fushatë anti-BE dhe antiperëndimore. Çfarë do të përfitonte një parti opozitare nëse do të tërhiqej në tabloidet e Vuçiqit për këtë arsye”, pyeti Cvijic në një bisedë për DV.

“Dhe tani as BE-ja nuk është në të vërtetë temë e fushatës. Mund të duket tronditëse nga jashtë, por nuk është ashtu. Ka shumë çështje të tjera më urgjente politike”, thotë ai dhe përmend si shembull krimin dhe dhunën që shkaktoi protesta masive në Proletoska.

Diçka për shkak të qëndrimit të shteteve perëndimore ndaj Kosovës, diçka për shkak të propagandës së regjimit dhe lodhjes së përgjithshme nga "rruga evropiane" e përjetshme - BE-ja asnjëherë nuk është renditur më keq në sondazhe.
Sipas NSPM, mezi 39 për qind e qytetarëve e mbështesin anëtarësimin në Union, ndërsa 51 për qind e refuzojnë atë. Një tendencë e tillë nga vitet e kaluara tashmë është forcuar.

A ka ende një "mënyrë evropiane"?

Gjëra të tjera tregojnë se Beogradi zyrtar praktikisht nuk po shkon më drejt BE-së. Sipas raporteve të Ministrisë së Integrimeve Evropiane, nga vera e vitit 2022 deri në verën e vitit 2023, Serbia ka miratuar mezi 27 për qind të rregulloreve të planifikuara ligjore të nevojshme për zbatimin e ligjit të BE-së. Për krahasim, pas ardhjes në pushtet të SNS në gjysmën e parë të vitit 2013, janë miratuar rreth 85 për qind e rregulloreve të planifikuara.

Gazetari Boro Jakshiq shkruan për “Politika” se kur bëhet gjithçka, nuk është çudi se cili është statusi i BE-së në Serbi. Jakshiq në këto zgjedhje mbështet listën “Serbia në Perëndim”.

“Një pjesë e përgjegjësisë, dhe jo e vogël, bie mbi BE-në, e cila e mbështet këtë situatë. Perëndimi po nxiton të normalizojë marrëdhëniet mes Serbisë dhe Kosovës. Gjithçka tjetër po përkëdhelet në vend”, përfundon Jaksic.

Burimi: Deutsche Welle/ Autori: Nemanja Rujevic

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës