Zgjedhjet në Kubë, për 470 deputetë janë 470 kandidatë, përfshirë 91-vjeçarin Raul Castro

Kubanët votojnë sot në zgjedhjet për një përbërje të re të Asamblesë Kombëtare për pesë vitet e ardhshme. Në këto zgjedhje, siç raporton Index.hr, nuk ka befasi sepse për 470 deputetë janë 470 kandidatë, por vendimtar do të jetë pjesëmarrja, e cila vitet e fundit ka ardhur në rënie.

Tetë milionë votues janë thirrur për të zgjedhur 470 kandidatë nga të cilët 263 janë gra dhe 207 janë burra, kryesisht anëtarë të Partisë Komuniste Kubane (partia e vetme në vend) për 470 vende në Kuvend.

Qendrat e votimit mbyllen në orën 18:XNUMX (mesnatë CET) dhe votimi është fakultativ.

Votuesit mund të rrethojnë një ose më shumë kandidatë në njësinë zgjedhore ose të rrethojnë "të gjithë kandidatët" në listë, që do të thotë se votojnë për të 470 emrat e propozuar.

Gjysma e kandidatëve emërohen nga deputetët aktualë, ndërsa pjesa tjetër nga këshillat bashkiakë. Midis kandidatëve janë presidenti Miguel Diaz-Canel (62) dhe ish-presidenti Raul Castro (91).

Ndryshe, zgjedhjet po mbahen në kohën kur Kuba po kalon krizën më të rëndë ekonomike në më shumë se 30 vitet e fundit, me inflacion galopant dhe një valë të paparë migrimi, e cila u ndikua nga pandemia, shtrëngimi i embargos amerikane. dhe dobësitë strukturore të ekonomisë vendase.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës