Ivanovski nuk humbi asnjë lojë deri në çerekfinale të Futures në Shkup

Tenisti maqedonas Kalin Ivanovski/foto: mtftennis.mk

Tenisti më i mirë maqedonas pa humbur asnjë ndeshje Kalin Ivanovski arriti në çerekfinale pasi mposhti kroatin në 53 minuta lojë Allen Bill me 2:0 në sete 6:0, 6:0 në turneun e së ardhmes në Shkup.

Kundërshtari i Ivanovskit të premten do të jetë Mirza Basic nga Bosnja dhe Hercegovina, i cili mposhti Petr Nesterov nga Bullgaria me 2:1 në sete.

Për dominimin e tenistit tonë flet më së miri fakti që rezultati i pikëve të fituara ishte 52:20, me përdorimin e 6/9 pikave të pushimit, ndërkohë që Bill nuk pati asnjë pikë break në ndeshje. Për projektligjin kroat, kjo ishte pika e parë në karrierën e tij.

Gorazd Srbljak pësoi një disfatë ndaj të pestëve të turneut Ergi Kirkin nga Turqia me 6:1 dhe 6:3 në një orë e 44 minuta lojë. Srbljak ka luftuar edhe për një pikë të ATP-së për t'u kualifikuar në raundin e dytë.