Ivanishevic: Gjokoviç zihet me veten, zemërohem me të vetëm nëse ai ndonjëherë na bërtet pa arsye

foto: EPA-EFE/MATT TURNER

Tenisti legjendar kroat Goran Ivanisevic (52) përfundoi një tjetër sezon të shkëlqyer dhe të suksesshëm si trajner i tenisti serb и Reketa e parë e botës Novak Djokovic (36), i cili fitoi tre turne Grand Slam dhe turneun final ATP në Torino.

Në këtë mënyrë Nole siguroi në fund të vitit pozitën e parë në listën ATP dhe kështu vazhdoi rekordin që tashmë mban. Duke pasur parasysh vitin e tij të shkëlqyer, ATP e përfshiu Ivanisevicin në listën e ngushtë të kandidatëve për Trajnerin e Vitit të ATP Tour. Me këtë rast, në një intervistë për "Ne jemi tenis“, Ivanisevic zbuloi se si është të punosh me Gjokoviç.

foto: EPA-EFE / ANDREJ CUKIC

– Si është Novak? Do të ishte më mirë ta përshkruanim atë si një ekzekutiv korporate. Sukseset e tij e dallonin nga të tjerët, por ai varej nga fitimi. Ndërsa humbjet prekin korporatën, ato ndikojnë tek ai. Nëse humbet, pjesa e saj e tregut bie dhe bie në renditje. Dhe Gjokoviç, si çdo top tenist, vështirë se mund ta durojë atë – tha Ivanishević.

Ivanisevic zbuloi se Gjokoviç ka standarde të larta dhe se nuk është e lehtë kur gjërat nuk shkojnë siç pritej.

– Nuk është e lehtë me të, sidomos kur gjërat nuk shkojnë sipas tij. Një herë na vuri prangat për tre ditë, na torturoi dhe na kafshoi thonjtë. Ka shumë gjëra për të cilat nuk mund të flas. Por ja ku jemi, ende gjallë. Zemra ime është ende e mirë. Edhe pse, tashmë jam një burrë prej vitesh dhe duhet të kujdesem më shumë për të. Novak po punon vazhdimisht për të qenë më i mirë. Kjo është një gjë e mirë dhe e keqe për mua si trajner, por edhe për pjesën tjetër të ekipit. Përmirësimi i madh i breshërive, në përgjithësi shumë i përmirësuar lojë neto. Është e vështirë të kalosh dhe nuk ishte kështu më parë. Tani ai e di se çfarë po bën në internet. Ai godet në ballë shumë, shumë më fort - thotë Ivanisevic.

Lista ATP: Gjokoviç fillon 402 javë në krye, më gjatë se Nadal, Borg dhe Edberg së bashku

Gjokoviç i bërtet shpesh Goranit dhe pjesës tjetër të skuadrës së tij gjatë ndeshjeve, por Ivanisevic, veçanërisht si ish-tenist, i kupton momente të tilla.

- Zemërohem me të vetëm nëse ndonjëherë na bërtet pa arsye, por e di që nuk është e lehtë të përballesh me humbjen pas humbjes së një ndeshjeje. Ai lufton me veten. E kam të qartë se nuk e ka të lehtë të motivojë veten sepse tashmë ka fituar gjithçka, por gjithmonë arrin të gjejë motivim – përfundoi Ivanishević.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës