Iva Mlladenovska: Ëndërroj suksesin me kombëtaren dhe në Ligën e Kampionëve

Foto: Federata e Hendbollit të Maqedonisë (Facebook)

Hendbollistja e re (15) tregoi edhe një herë potencialin e saj të madh në kampionatin e fundit të kampionatit nën 18 vjeç, ku ishte një nga më të dalluarit në skuadrën e Maqedonisë. Iva ka ambicie të mëdha, dhe vlerësimi i përgjithshëm është se ajo ka aftësinë për t'i arritur ato

Iva Mlladenovska (15) konsiderohet si hendbollistja e re më e talentuar në Maqedoni dhe me paraqitjet e saj në kombëtare dhe në klubin e saj Metalurg e dëshmon vazhdimisht këtë. Mundësia e fundit për të treguar talentin e tij ishte në paraqitjet për kombëtaren e Maqedonisë në Kampionatin Botëror për U18. Maqedonia fitoi vendin e 12-të nga 32 kombëtare, ndërsa Mladenovska shënoi gjithsej 19 gola, duke e bërë ekipin e katërt më efikas në ekipin tonë. Ai ishte gjithashtu i katërti në asistime (7). Ai u shfaq në gjashtë nga shtatë ndeshjet.

- Jam i kënaqur me vendosjen e këtij WC, por e di që si ekip (dhe individualisht) mund të tregojmë më shumë dhe besoj se do ta dëshmojmë në të ardhmen. Besoj se cilësia më e madhe e kësaj kombëtareje është besimi dhe dëshira jonë për fitore dhe suksese. Natyrisht, përveç kësaj, ka edhe shumë cilësi tjera të cilat nëse punohet do të sjellë sukses shumë më të madh - thotë Mlladenovska për WC-në e mbajtur së fundmi në Shkup.

Mlladenovska ndër të tjera ka edhe dy trofe individualë. Ajo është shpallur MVP në kampionatin EHF në Lituani, ku një vit më parë kombëtarja kadete e Maqedonisë fitoi vendin e parë dhe në Kupën e Maqedonisë në maj, kur Metlaurgu fitoi trofeun.

- Të gjitha arritjet më janë të shtrenjta, por nëse më duhet të veçoj disa, mendoj se më i madhi dhe më i preferuari janë trofeu i kampionatit në Lituani dhe trofeu i Kupës së Maqedonisë. Kam ndeshje të veçanta në të cilat kam qenë më e lumtura, si finalja kundër Islandës në Lituani dhe finalja e Kupës së Maqedonisë - thotë Mlladenovska.

Paraqitjen e saj të parë në ekipin e seniorëve të Maqedonisë ajo e bëri tetorin e kaluar në ndeshjen kundër Malit të Zi në Kupën EHF.

- Jam krenar që pata një mundësi në kombëtaren e seniorëve. Nëse më jepet një shans tjetër, do të bëj maksimumin për të treguar një lojë të mirë - thotë Mladenovska.

Ambiciet e saj janë të larta, por sigurisht që ka talent për t'i realizuar ato.

- Ambiciet e mia janë të luaj në nivelin më të lartë, në Ligën e Kampionëve dhe në garat e mëdha me Maqedoninë, po ashtu ëndërroj për trofe nga ato gara - thotë Mlladenovska.

Sipas saj, cilësia e një hendbollisti vjen nga ndërthurja e talentit me punën e palodhur.

- Cilësia ime është për shkak të dashurisë sime për hendbollin, dhe me këtë vjen puna e vështirë. Sigurisht që ka edhe talentin e lindur, por pa punë ajo nuk do t'i kishte arritur këto suksese - thotë Mlladenovska.

Iva Mlladenovska filloi të merret me hendboll nën ndikimin e nënës së saj, e cila gjithashtu ishte hendbolliste. Edhe në shkollën fillore ishte e vendosur që t'i përkushtohej këtij sporti dhe filloi në moshën tetë vjeçare me ekipin e RK Kastratovic. Agjencia për Rini dhe Sport e shpalli sportisten e re më të mirë në Maqedoni për vitin 2021.

Video e ditës