Ministri i Jashtëm italian beson se Ballkani Perëndimor duhet të anëtarësohet në BE përpara Ukrainës

Antonio Tajani/ Foto EPA-EFE/GIUSEPPE LAMI

Ministri i Jashtëm italian Antonio Tajani tha sot se Ballkani Perëndimor duhet të anëtarësohet në Bashkimin Evropian përpara Ukrainës dhe shprehu shpresën se kjo do të ndodhë para vitit 2030.

Në Luksemburg, ku po mban një takim të ministrave të jashtëm të BE-së, Tajani, i kërkuar të komentojë faktin se Ukraina do të nisë zyrtarisht nesër negociatat me BE-në, tha se BE-ja është e gatshme ta mbështesë atë vend në çdo sektor, përfshirë luftën. kundër korrupsionit, por theksoi se Ballkani Perëndimor duhet të jetë i pari para Ukrainës.

“Përpara Ukrainës ka shumë vende nga Ballkani Perëndimor. Ne duhet të shkojmë më tej dhe shpresoj për anëtarësim të plotë të vendeve të Ballkanit Perëndimor para vitit 2030 dhe më pas duhet të punojmë me Ukrainën dhe Moldavinë. "Unë mendoj se është e rëndësishme që menjëherë të fillohet një dialog me Ukrainën," tha Tajani.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës