Një italian po merrte ndihmë shtetërore për verbëri, u kap duke drejtuar makinën

Foto: mia.mk

Një italian, i cili prej vitesh merrte ndihmë shtetërore për verbërinë, është arrestuar këtë javë me dyshimin se ka kryer mashtrim, pasi është parë duke hipur, duke parë vitrinat e dyqaneve dhe duke hipur në një skuter, raportojnë mediat italiane.

Një burrë nga Палермо ka marrë ndihmë prej të paktën 170.000 eurosh që nga viti 2008, pasi pretendonte se ishte plotësisht i verbër ndaj pasojave të një çrregullimi të trashëguar.

Policia financiare italiane është paralajmëruar se një burrë ka zgjatur patentën e shoferit në vitin 2018, pavarësisht deklaratës së tij për verbëri, raportojnë mediat.

Ai ngiste makinën dhe shëtiste nëpër dyqane

Gjatë pritës, autoritetet zbuluan se burri ishte duke vozitur, duke folur në telefon, duke shikuar nëpër vitrinat e dyqaneve ndërsa ecte nëpër një qendër tregtare të frekuentuar dhe duke i mësuar vajzës së tij të ngiste një biçikletë.

40-vjeçari është parë gjithashtu duke hipur në një skuter pa sigurim. raportoi Palermo Today, duke shtuar se burri kishte pseudonimin Berlusconi, sipas ish-kryeministrit italian me një histori çështjesh ligjore.

Italiani ishte tashmë i njohur për autoritetet pasi vitin e kaluar u dënua fillimisht me gati 15 vite burg si pjesë e një grupi që organizonte aksidente të rreme trafiku për të marrë pagesa sigurimesh.

Pavarësisht se kishte një garazh, burri merrte gjithashtu të ashtuquajturat të ardhura bazë italiane, një ndihmë sociale mujore që u jepej qytetarëve më të varfër të vendit.

Video e ditës