Italia do të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme në rajonet e goditura nga thatësira

Thatësira në Itali, thahet lumi Po / Foto: EPA-EFE/Pierpaolo Ferreri

Qeveria italiane ka në plan të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme në përgjigje të një thatësire të madhe që ka goditur disa pjesë të vendit, tha zyra e kryeministrit. Mario I dashur. Qeveria do të mblidhet sot për të shpallur masat që prekin rajonet më të goditura. Veriu i vendit është veçanërisht i goditur, me liqene të mëdhenj, duke përfshirë liqenin Garda, që përmban shumë më pak ujë se zakonisht në këtë periudhë të vitit.

Po, lumi më i gjatë në Itali, me një deltë pranë Venecias, është në disa pika përgjatë rrjedhës së tij në nivelin më të ulët në 70 vitet e fundit. Qytetet e Pizës dhe Veronës vendosën kufizime të ujit, dhe Venecia dhe Milano fikën disa nga shatërvanët e tyre.

Frekuenca e periudhave të thata në rajonin e Mesdheut i atribuohet kryesisht ndryshimeve klimatike.

Pjesë të Portugalisë dhe Spanjës po përjetojnë thatësirën më intensive në një mijë vjet për shkak të presionit të lartë atmosferik të nxitur nga ndryshimet klimatike, sipas një studimi të publikuar sot, i cili paralajmëron pasoja të rënda për prodhimin e verës dhe ullirit.

Në një studim të ri modelimi të botuar në revistën Nature Geoscience, studiuesit amerikanë zbuluan se ky sistem me presion të lartë "ka ndryshuar në mënyrë dramatike gjatë shekullit të kaluar dhe se këto ndryshime në klimën e Atlantikut të Veriut janë të paprecedentë në mijëvjeçarin e kaluar".

Duke përdorur simulimet e modeleve klimatike gjatë 1.200 viteve të fundit, studimi zbuloi se ky sistem me presion të lartë filloi të rritet dhe të mbulojë një zonë më të madhe rreth 200 vjet më parë, pasi ndotja e gazit serrë filloi të rritet.

Burimi: MIA

Video e ditës