Italia është goditur nga një valë të nxehti, 44 gradë janë raportuar në Siçili dhe Sardenjë

Foto EPA-EFE/SARAH YENESEL

Italia është goditur nga vala e parë e madhe e të nxehtit këtë verë, e cila mbërriti me një anticiklon afrikan, duke e ngritur temperaturën në 40 gradë Celsius, 10 gradë mbi mesataret sezonale.

Faqja e internetit viLMeteo.it parashikon se një valë e të nxehtit Sahariane së shpejti do të përfshijë Italinë, njoftoi agjencia italiane e lajmeve ANSA.

Themeluesi i asaj faqe interneti, meteorologu Antonio Sano, tha se sot dhe nesër merkuri në termometër do të kërcejë në 32 deri në 34 gradë Celsius në Italinë qendrore dhe veriore dhe do të jetë edhe më i nxehtë në Siçili dhe Sardenjë.

“Nga e mërkura në të premte do të jetë edhe më nxehtë”, deklaroi Sano.

Pritet që në Romë, Napoli, Firence temperatura të arrijë në 40 gradë, ndërsa në Sardenjë dhe Sicili do të jetë ndërmjet 42 dhe 44 gradë.

"Vikendin e ardhshëm anticikloni afrikan do të humbasë forcën," tha Sano, duke shtuar se reshjet shumë të mëdha që priten në veri do të ulin temperaturat në të gjitha rajonet.

Gjatë fundjavës që lamë pas, plazhet u mbushën me italianë që kërkuan strehim nga vapa buzë detit dhe liqeneve, ndërsa turmat pritet të jenë edhe më të mëdha këtë javë për shkak të fillimit të pushimeve shkollore dhe rritjes së temperaturës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës