Hulumtimi: Refugjatët ukrainas bëhen objektiva të shfrytëzimit seksual

Refugjatët Ukrainë/Foto: EPA-EFE/ROBERT GHEMENT

Refugjatët ukrainas po shënjestrohen gjithnjë e më shumë për shfrytëzim seksual, me interes të shtuar për pornografinë që pretendon të përshkruaj refugjatët nga vendi i shkatërruar nga lufta, tregon një sondazh i Thomson Reuters.

Sipas këtij hulumtimi, refugjatët ukrainas mund të jenë viktima si të trafikantëve në terren ashtu edhe të shikuesve kibernetikë.

Studiuesit që analizuan trafikun global të motorëve të kërkimit gjetën një interes në rritje për pornografinë ukrainase pasi Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt 2022. Ata besojnë se rritja e interesit në internet mund të inkurajojë trafikantët të operojnë më shpesh dhe me mosndëshkim më të madh.

Organizata bëri thirrje për veprim të menjëhershëm për të forcuar mbrojtjen për gratë dhe fëmijët ukrainas që janë në rrezik të shfrytëzimit seksual.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës