Anketa: Sa zgjat mesatarisht seksi?

seks
Foto: Jacob Lund / Alamy / Alamy / Profimedia

Harry Fish, autori i "The New Naked: Edukimi i fundit seksual për të rriturit", pohon se “43 për qind e meshkujve i japin fund aktit seksual shumë shpejt”. Sa shpejt? Brenda dy minutash, thotë ai.

Ky duket të jetë një lajm i keq për partneret e këtyre burrave dhe një lajm i mirë për reputacionin pas vdekjes së tyre Alfred Kinsley, hulumtimi i të cilit në vitet XNUMX dhe XNUMX tregoi se deri në tre të katërtat e meshkujve zakonisht ejakulojnë brenda dy minutave.

Fish, gjatë kërkimeve për librin e tij, zbuloi se 43 për qind e njerëzve bënin seks për më pak se dy minuta, 27 për qind për tre deri në shtatë minuta, 18 për qind për 7 deri në 15 minuta, ndërsa vetëm 12 për qind e çifteve thanë se seksi i tyre, është, vetë depërtimi, zgjat nga 15 minuta deri në disa orë.

Dashuria e çiftit seksual
Foto: Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia

Është interesante se një gjendje e tillë shqetëson më shumë burrat sesa gratë. Për qëllimet e një prej studimeve të tyre, Andrea Miller и Sandra Byers nga Universiteti i New Brunswick, Kanada intervistoi 152 çifte heteroseksuale në vitin 2004 rreth "kohëzgjatjes së tyre aktuale dhe të dëshiruar të paralojës dhe marrëdhënieve seksuale". Personat e anketuar mbulonin një gamë të gjerë moshash – nga 21 deri në 77 vjeç, si dhe lloje të marrëdhënieve – nga një partneritet 6-mujor në një partneritet 50-vjeçar.

Miller dhe Byers zbuluan se burrat kishin kohëzgjatje ideale dukshëm më të gjatë se partneret e tyre femra. Është e vërtetë që për të dyja gjinitë gjatësia “ideale” e paralojës dhe e marrëdhënieve seksuale ishte shumë më e gjatë se gjatësia aktuale. Por rezultatet sugjerojnë se meshkujt janë më të pakënaqur me këtë status quo.

Fish gjithashtu thekson se dy minuta janë "shumë shpejt që një grua mesatare të arrijë orgazmën vetëm me penetrim vaginal". Lajmi i mirë është se, sipas Fish, kohëzgjatja mesatare është 7,3 minuta – vetëm 4 minuta më pak se “koha ideale” për gratë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës