Hetim në Kosovë për provokatorin që vodhi një foto nga oxhaku dhe gënjeu se Vanja ishte me të

Policia e Kosovës ka nisur hetimet për gjetjen e pronarit të llogarisë në Facebook, e cila me emrin “Xhamia në Podujevë”, dje ka luajtur me ndjenjat e familjes së të zhdukurës Vanja Gjorçevska (14) dhe ka tentuar të fusë panik dhe frikë te qytetarë të shqetësuar. Nga ky profil, një person apo persona të panjohur dje i kanë shkruar nënës së vajzës se Vanja është e sigurt edhe në Kosovë, dezinformim mizor që një pjesë e publikut e ka besuar dhe disa media e kanë kopjuar. Profili në Facebook, i cili paraqitet si “Xhamia nga Podujeva”, përdor një foto të vjedhur të një prifti nga Shqipëria, Arbër Berisha, i cili Shtypi i Lirë sot ai ka konfirmuar se tashmë është kontaktuar nga shefi i departamentit të krimeve kompjuterike të Policisë së Kosovës, i cili e ka njoftuar se policia e Kosovës është duke hapur hetime për llogarinë që i ka vjedhur fotografinë.

“Sloboden Pechat” dje ka kontaktuar me disa xhami në Podujevë dhe na kanë thënë se nuk kanë asnjë informacion për Vanjën. Duke kërkuar mbrapsht foton nga profili i rremë në Facebook që shfaqte një person fetar islamik, gjetëm identitetin e vërtetë të personit në foto. Bëhet fjalë për imami Arbër Berisha nga Tropoja, Shqipëri.

-Tashmë jam njohur me këtë profil, të cilin e kam denoncuar disa herë në polici sepse shpesh përmes tij dikush, apo një grup kriminal, abuzonte me besimtarët duke keqpërdorur emrin tim. Ai u dha atyre këshilla dhe më pas u kërkoi para duke përdorur emrin tim dhe duke u prezantuar nga vende të ndryshme në botë. Ky profil nuk ka lidhje me asnjë xhami në Podujevë. Ju lutem provoni ta gjeni ndërhyrësin, sepse u përpoqa, por asgjë nuk më ndihmoi në fshirjen e këtij profili, tha Imam Berisha në një bisedë telefonike për “Sloboden Pechat”.

Nuk përjashtohet që manipuluesi i paskrupullt të jetë pjesë e strukturave që synojnë destabilizimin më të gjerë dhe shpërqendrimin e vëmendjes së policisë në hetimin që po zhvillohet XNUMX ore për gjetjen e Vanja Gjorçevskës.

Vanja Gjorçevska është 14 vjeç. Ajo të hënën në orën 7:20 doli nga shtëpia e saj në lagjen Dibër Maalo në Shkup dhe u drejtua për në “J.H. Pestalozzi” të mësimdhënies. Rrugës për në shkollë i humbet çdo gjurmë.

Vanya kishte veshur pantallona të zeza me xhepa anash, një pulovër blu të hapur, një xhaketë të zezë të shkurtër dimërore dhe atlete të bardha Nike me një shirit kafe në pjesën e poshtme. Ajo për herë të fundit është parë në Dibër Maalo rrugës për në “Pestaloci”. Ajo është e gjatë 175 centimetra, peshon 58 kilogramë, ka flokë kafe të errët dhe sy kafe, mban proteza në dhëmbët e sipërm dhe të poshtëm dhe ka një nishan në anën e djathtë të fytyrës. Ai mban me vete një çantë shpine dhe një celular “iPhone”.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës