Historia: Nando De Colo u bë golashënuesi më i mirë në basketbollin evropian

Foto: EPA-EFE / MATTEO BAZZI

Legjenda e basketbollit francez dhe europian Nando De Colo si basketbollist aktual i Aswell Willebran, ai bëri histori dhe ia kaloi Nikos Galisit duke u bërë golashënuesi më i mirë në historinë e basketbollit evropian.

Do Kolo shënoi shtatë pikë në çerekun e parë të ndeshjes kundër Virtus dhe kështu e kaloi atë Gallis i cili kishte shënuar 4.092. Francezi aktualisht ka 4.904 pikë të shënuara.

Nëse keni parasysh listën e përjetshme, De Colo do të mbetet në krye për një kohë të gjatë sepse Dejan Bodiroga është në pozitën e tretë me 4.458 pikë, Juan Carlos Navarro 4.321, dhe asnjë nga basketbollistet aktuale nuk është afër ta kapërcejë atë.

De Colo e filloi karrierën e tij në Chole në vitin 2008, më vonë veshi fanellën e Valencias (2009-2012), dhe më pas shkoi në NBA, nga ku u kthye në Evropë pas dy vitesh në CSKA Moskë dhe Fenerbahce.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës