Sinqerisht me Tamara Todevskën: “Niagara” është dëshmi se çdokush mund të ecë përpara

Tamara Todevska
Tamara Todevska/ Foto: Martin Trajanovski

Kënga e saj e re "Niagara", që del sot, ua dedikon të gjithë njerëzve që në një moment u ndjenë të pambrojtur dhe të zhgënjyer. Ndonëse është një person shumë emocionues dhe jeta e saj ka ndryshuar që kur u divorcua nga burri i saj vitin e kaluar, Tamara Todevska thotë se për të nuk është edhe aq e errët. E ndërsa ajo po përgatitet të promovojë këngë të reja në tregun rajonal, gjërat më të rëndësishme për të janë ngjarjet lokale, vendase – mirëqenia e fëmijëve të saj, Hanës dhe Darrenit, për të cilët kujdesen së bashku me babain e tyre, Aleksandrin. Dimitrovski - Macka. Për herë të parë në publik, ylli i popit flet për divorcin dhe sa e dhimbshme dhe stresuese ishte ndarja nga Macja, si dhe për përditshmërinë aktuale me fëmijët. Një figurë e rëndësishme në jetën e saj është motra e saj Tiana, ndërsa heroina e saj është Lila Stojanovska, të cilës i dha përkrahje të madhe pasi shpalli luftën me kancerin e gjirit.

Sot po promovohet kënga juaj e re në gjuhën serbe. Si e përjetoni subjektivisht këtë këngë dhe çfarë mendoni, si do të shkojë tek publiku serb?

– “Niagara” titullohet kënga ime e re, e cila shoqërohet me videoklip. Këtë këngë e kemi përgatitur prej kohësh dhe po kërkonim momentin e duhur për ta publikuar. Kënga është në gjuhën serbe, por është e dedikuar për gjithë rajonin. Kemi bërë edhe një video mjaft cilësore dhe prandaj besoj se do të kemi promovim të mirë në Maqedoni, por edhe në vendet e rajonit (Serbi, Kroaci, Bosnje-Hercegovinë, Mal të Zi).

Tamara Todevska
Tamara Todevska / Foto: Martin Trajanovski

Edhe ju jeni pjesë e autorëve të kësaj kënge, keni një pjesë në shkrimin e muzikës. Keni kompozuar më parë dhe në cilin moment ju ka lindur ideja dhe frymëzimi për melodinë?

- Po, po thërras si autor i tekstit, bashkë me kolegun dhe mikun tim Lazar Cvetkoski. Ideja origjinale për tekstin është e imja. Frymëzimi më erdhi krejt rastësisht, pa pritur, ndaj vazhdova ta shkruaj dhe Laze më dha mbështetje në atë proces. Është hera ime e parë si tekstshkrues dhe është një eksperiencë ndryshe, por edhe shumë e vlefshme, sepse arrin një pjekuri të caktuar muzikore, por edhe kur je në grupin e autorit, e ndjen këngën edhe më shumë si tënden dhe ti. lidheni me të. Eksperienca e parë ishte e mrekullueshme dhe jam i bindur që në të ardhmen do të jem pjesë e ekipit autorial të këngëve të ndryshme.

Në çfarë periudhe të jetës duhet të jeni dhe ju dhe artistët në përgjithësi, çfarë duhet të ndodhë me ju për të krijuar një këngë të mirë dashurie?

- Nuk ka rregull. Frymëzimi, një ide mund të shfaqet fjalë për fjalë në çdo moment. Në fund të fundit, ai spontanitet dhe mungesa e presionit, për mendimin tim, janë parakushtet kryesore që një artist të shprehet. "Niagara" erdhi krejtësisht spontanisht dhe kënga i referohet të gjithë njerëzve që në një moment u ndjenë të pambrojtur, të zhgënjyer. “Niagara” është që të gjithë ata që janë etiketuar padrejtësisht ta dinë se në fund të fundit ka një zgjidhje dhe ajo është vazhdimi i luftës. Është dinamik, i shpejtë, me një videoklip interesant dhe shpresoj t'ju pëlqejë.

Vitin e kaluar ajo konfirmoi se u nda nga i shoqi, sa shpesh komunikoni tani?

– Me Mackën komunikojmë çdo ditë. Kemi dy fëmijë, të cilët mbi të gjitha dua të kenë një fëmijëri të lumtur dhe të plotë. Hannah dhe Darren kanë dy prindër dhe për mua është shumë e shëndetshme dhe normale që komunikimi mes prindërve të vazhdojë edhe pasi ata ndahen. Është në interesin e fëmijëve, të cilët janë në një periudhë të caktuar, sepse janë relativisht “të vegjël”, por kuptojnë absolutisht gjithçka. Ata tani po rriten, po fitojnë zakone dhe po formojnë karakterin e tyre. Prandaj përgjegjësia e prindërve është e madhe dhe lumturia e Hanës dhe Darrenit është imperativi ynë.

Në cilin moment e dinit që martesa juaj do të përfundonte, se nuk do të ishit më bashkë dhe mbi të gjitha, a ka shenja që tregojnë se kur një dashuri ka mbaruar?

- Në çdo martesë, në çdo marrëdhënie është ndryshe. Nuk ka rregulla unike dhe unike. Partnerët e dinë më së miri kur martesa/lidhja nuk funksionon më dhe vendosin të ndahen. E them sërish, interesi i fëmijëve është shumë i rëndësishëm gjatë ndarjeve. Në asnjë rast nuk duhet të transferojmë zhgënjimin dhe zemërimin te fëmijët dhe t'i bëjmë ata të përfaqësojnë një "top" ping-pongu.

Ju njoh si një person shumë emocionues, si e keni përballuar këtë ndryshim jete?

- Nëse them se ishte e lehtë për mua - do të gënjeja. Çdo ndarje është e dhimbshme dhe stresuese dhe nuk kam turp ta pranoj. Disi shumë pëlqejnë të flasin për të vazhduar menjëherë, se divorci mund të jetë gjithashtu një mundësi e re... Nuk e di, nuk u futa në atë film, sepse për mendimin tim, nuk duhet të fshehim kurrë emocionet tona dhe të gënjejmë veten. .
Kam dy fëmijë të bukur, jam i rrethuar nga miq të sinqertë, bëj punën që dua dhe nuk është aspak e errët.

Tamara Todevska
Tamara Todevska / Foto: Martin Trajanovski

Si ju duket përditshmëria tani, një ditë e zakonshme kur jetoni vetëm me Hanën dhe me Darrenin, i cili ju ndihmon në punët tuaja?

– Si shumë të tjerë, kështu më shkon dita (qesh). Zgjohemi, bëhemi gati për kopshtin dhe shkollën, ndaj vazhdoj të ushtrohem dhe më pas vijojnë përgjegjësi të tjera. Ndonjëherë kaloj disa orë në studio kur përgatisim muzikë të re. Takohem me kolegët e mi, organizojmë shfaqje dhe më pas fillon pjesa e dytë e ditës, kur Hannah dhe Darren mbarojnë detyrat e tyre në shkollë dhe kopsht, por fillon "kaosi" i brendshëm. Shumë të qeshura, por edhe pas disa sherre mes vëllait dhe motrës.
Më duhet të përmend edhe Radicën tonë, një grua e mrekullueshme që na ndihmon në punët e shtëpisë dhe të gjithë e duam dhe e respektojmë pa masë.

Ai ishte së fundmi në Mauritius. Cilin moment të këtij udhëtimi nuk do ta harroni gjithë jetën?

- Kalova bukur. Ishim një grup femrash nga Maqedonia dhe patëm një udhëtim vërtet të paharrueshëm. Epo, do të kujtoj më shumë momente. Mauritius është një destinacion i veçantë. Nëse do të më duhej të veçoja një moment të veçantë, ndoshta do të ishte eksperienca në parkun e adrenalinës, në zipline. Por do të kujtoj edhe miqësinë. Në fund të fundit, sado klishe të tingëllojë, gjëja më e rëndësishme është me kë i ndani momentet e mira.

Pjesë e ekuipazhit në këtë udhëtim ishte edhe Lila Stojanovska, e cila e përkrahu kur ajo shpalli luftën e saj me kancerin e gjirit. Sa rregullisht shkoni për ekzaminime rutinë dhe mamografi?

- Lila është një heroinë e vërtetë dhe lufta e saj duhet të jetë shembull për të gjithë ne. Të mundësh kancerin, por edhe të sillesh me dinjitet dhe maturi gjatë gjithë sëmundjes - është me të vërtetë një gjë e rrallë. Më vjen mirë që ajo vendosi të flasë hapur për luftën e saj dhe të motivojë të gjithë të tjerët që përballen me sëmundjen që të jenë të fortë, të besojnë dhe të luftojnë.
Shkoj rregullisht për kontrolle dhe u bëj thirrje të gjitha femrave, por edhe meshkujve, që të kontrollohen rregullisht. Mjekësia parandaluese është çelësi për të mbrojtur veten nga sëmundjet. E di që të gjithë jemi të stresuar nga spitalet, ekzaminimet, por është e vetmja mënyrë për të mbrojtur veten, duke pasur parasysh që jetojmë në një kohë vërtet stresuese dhe dinamike.

Cilat tipare të juaja njihni tek fëmijët tuaj dhe cilat prej tyre nuk do të dëshironit të trashëgonin?

- Më vjen mirë që janë vetvetja, kanë karakter, janë energjikë dhe nëse e kanë mendjen për diçka, do të bëjnë gjithçka për ta arritur... ndaj kanë trashëguar tipare edhe nga nëna (qesh). Të gjithë kemi anët pozitive dhe negative, përfshirë fëmijët. Si Hannah ashtu edhe Darren janë ende duke u rritur, pjekur dhe ndërtuar si individë. Si Macja ashtu edhe unë insistojmë që të mos imponojmë pikëpamjet apo dëshirat tona në jetë. Të dy ndjekin kopshtin, shkollën, shoqërohen dhe ato mjedise, ndër të tjera, do t'i ndihmojnë ata të zbulojnë veten. Prandaj, mendoj se është shumë herët për të bërë ndonjë përzgjedhje të tipareve të mira dhe të këqija. E vetmja gjë që ka rëndësi për mua është se ata janë të shëndetshëm, të lumtur dhe të buzëqeshur. Dhe Cat dhe unë do të jemi gjithmonë këtu për t'i mbështetur ata.

Kanë kaluar shumë vite që nuk keni publikuar një album të ri. A do të ketë së shpejti këngë të reja dhe a ia vlen të shtypni një CD apo vinyl këto ditë, që është sërish e njohur?

– Kjo temë diskutohet shpesh, sa fitimprurëse është në ditët e sotme nxjerrja e një albumi, duke pasur parasysh që muzika ka kaluar më së shumti në platformat dixhitale (YouTube, Spotify, Deezer etj.). Absolutisht ka shumë pro dhe kundër kësaj teme, por ajo që mund të them është se do të ketë shumë muzikë të re nga unë. Vitin e kaluar e mbyllëm fundin e vitit 2022 me “Zamizhin”, me të cilin performova edhe në festivalin “Makefest”. Dhe tani vazhdoj me “Niagarën”. Do të ketë shumë këngë të reja, performanca dhe koncerte.

Tamara Todevska
Tamara Todevska / Foto: Martin Trajanovski

Kanë kaluar 22 vite që kur jeni në skenën muzikore. Disi sikur kaloi qetësisht 20-vjetori juaj dhe nuk e theksuat shumë. Po planifikoni koncerte të mëdha apo ndonjë projekt më të madh?

- Po vijnë shumë këngë, performanca dhe koncerte të reja, si në Maqedoni ashtu edhe në rajon. Interpretuesit maqedonas gjithmonë kanë performuar mirë në vendet e ish-Jugosllavisë dhe e di që ka interes edhe për muzikën tonë atje. Pra, do të jem shumë më i pranishëm në Beograd, Zagreb, Sarajevë. "Qëndroni të sintonizuar!"

Çfarë këshille nga motra juaj Tiana nuk do të harroni kurrë, kur Tiana ishte më e shumta në jetën tuaj dhe ju e saj?

– Uh, nuk e di, sepse jemi vërtet shumë afër. Kishte dhjetëra e dhjetëra këshilla. Unë dhe Tiana jemi vërtet të lidhur dhe ajo dashuri dhe mbështetje motrash përshkon jetën time, si në jetën time personale ashtu edhe në karrierën time muzikore. Ne jemi të dy pjesë e botës së muzikës dhe ndoshta kjo ka kontribuar për të kuptuar më shumë njëri-tjetrin, për të ndihmuar dhe mbështetur njëri-tjetrin. Shihemi vazhdimisht, dëgjojmë njëri-tjetrin dhe gjejmë njëri-tjetrin, si për të mirat ashtu edhe për gjërat më pak të bukura. Jetë, Milice im... një jetë plot momente të ndryshme, me njerëz, eksperienca, por duhet të jetojmë me frymë të plotë.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës