Sinqerisht me Iva Spasovskën: Stërgjyshi im qepte për gjeneralë dhe komandantë, kurse unë si fëmijë jam rritur mes rrobaqepësve dhe rrobaqepësve.

Foto: arkivi privat

Iva Spasovska konsiderohet si një nga stilistët tanë të rinj më të talentuar. Ata që ndjekin skenën e modës e mbajnë mend ende spektaklin e saj të vitit të kaluar, kur 650 të ftuar erdhën për të parë koleksionin e ri të Spasovskës.

Dhe nuk është rastësi që ajo merret me dizajnin e modës, prandaj katër breza të dizajnit sepse janë katër breza të familjes së saj që merren me këtë punë.

Në intervistën për “Sloboden Pechat”, me Spasovskën biseduam për fillimet e saj, dashurinë për modën, stilin dhe sfidat.

Ai ka festuar ditëlindjen pak ditë më parë. Përveçse ne ndryshojmë nga viti në vit, a ju bën më të sigurt rritja?

- Jam i lumtur që kam kapacitetin për të ndryshuar. Kameleon dhe feniks janë emrat e mi të mesëm dhe do të thotë zhvillim dhe maturim. Sigurisht, kjo më bën më të sigurt, sepse çdo vit e di gjithnjë e më shumë kush jam dhe çfarë dua.

Megjithatë, si çdo vajzë apo grua, mosha ju tremb?

- Mosha nuk më tremb në asnjë rast. Përkundrazi, më bëjnë të lumtur sepse e ruaj me egoizëm shpirtin fëmijëror dhe nuk do të lejoj askënd ta ma heqë. E di që edhe në moshën 94-vjeçare do të jem i ri, i çmendur dhe modern.

Cili është privilegji të jesh gjithmonë në gjendje të vishesh sa më mirë?

- Sinqerisht, preferoj gjithmonë klientët e mi femra. Epo, nëse ka kohë për mua, atëherë bëj krijimet e mia, të cilat mund të mos jenë më të përshtatshmet për mua personalisht, por janë më profesionalet. Megjithatë, është e mrekullueshme kur vjen momenti për krijime të veçanta dhe nuk kam pse t'i drejtohem askujt përveç vetes. Unë mund ta realizoj ëndrrën time vetë, kurdo që të dua.

Foto: arkivi privat

Cili është kombinimi juaj i preferuar?

– Herë jam zonjë, e herë mangupka. Nuk mund të përkufizohet për mua dhe e dua veten që jam i tillë. Nuk kam definicion, por kam gjithmonë stil.

Vitin e kaluar fokusi ishte tek sfilata juaj e cila kishte mbi 650 të ftuar. E prisnit kaq shumë vëmendje dhe a ia vlen të organizoni një event të tillë mode?

- Kam një përvojë të gjatë në mbajtjen e eventeve të mia, ndaj prisja një pjesëmarrje të tillë, këtë herë me shumë të ftuar cilësorë që më mbushën shpirtin dhe më dëshmuan se eci në shtigje të larta, të paktën në hapësirat tona. Sa i përket vëmendjes, ajo nuk mund të ftohet apo blihet. Ajo ndjek një rrugë të natyrshme dhe është një pasqyrë e punës dhe imazhit të përgjithshëm që ndërtohet gjatë gjithë jetës. Dhe a ia vlen? Epo.. mendoj kështu.

Si filloi historia juaj e modës?

– Me materiale jam marrë që kur kam qenë shumë i vogël. Nga stërgjyshi im, i cili ishte kryeqepësi i gjeneralëve dhe komandantëve, tek gjyshi im, që themeloi një fabrikë veshjesh dhe deri te babai dhe nëna ime, që e vazhduan edhe për 30 vjet të tjera vetëm. Epo, unë dhe vëllai im, nga sa mbaj mend, kemi jetuar me rrobaqepës, rrobaqepës dhe materiale. Mund t'ia atribuoj karmës, fatit, por edhe dashurisë dhe ndjenjës së lindur të prekjes, syrit dhe estetikës, mbi të gjitha.

Foto: arkivi privat

Cila ishte pjesa juaj e parë e stilistit dhe a e mbani atë?

– Korseja është pjesa ime e parë që kam projektuar. Edhe pse doja të ishte vetëm e imja, doli menjëherë si “ankand”. Vajzat më lutën të blija krijimet e mia të para, gjë që më motivoi ta ktheja hobin në biznes.

Në koleksionet tuaja ka edhe kombinime seksi dhe të guximshme. A ka ndonjë mesazh që dëshironi të dërgoni?

- Sigurisht që ka - çdo grua meriton të jetë tërheqëse, e sigurt dhe vetvetja. Nëpërmjet krijimeve të mia arrij t'u ngre kokën të gjitha qenieve femërore dhe t'u rikthej forcën që ata vetë kanë brenda vetes, por dikush u përpoq t'ua hiqte. Është e papranueshme për mua, tek ne femrat jeton fuqia e guximit.

A janë femrat maqedonase mjaft moderne? Dhe a duhet të ndiqen trendet me çdo kusht?

– Unë jetoj nga dhe me modën, por jo gjithmonë me trendet. Pra, në asnjë mënyrë nuk i theksoj ato - ato janë të shkurtra dhe të cekëta, dhe stili është i thellë dhe i përjetshëm. Kjo është arsyeja pse unë synoj të gjej atë vulën personale tek çdo femër dhe më pas ta nxjerr në pah. Gratë maqedonase janë gra moderne, madje shumë më tepër se disa gra të tjera nga pjesët e tjera të botës. Mund ta them këtë sepse kam qenë në shumë vende dhe kam parë shumë.

Foto: arkivi privat

Përveç modës, a ka ndonjë gjë tjetër që nuk dimë për ju? A e doni sportin, keni një hobi apo një pasion të fshehur?

- Hahaha, unë jam një person kompleks, që promovoj kryesisht atë që jeton për momentin - modën. Ndryshe, si krijues dhe logjik me kapacitete të shumëfishta (të cilat i kam testuar me psikologë, skanerë dhe kompjuterë), më tërheqin pothuajse të gjitha artet – të kënduarit, të aktrimit, por edhe nga profesionet strategjike dhe detektive.

Sa bashkëpunoni me personazhet publikë maqedonas dhe cilat janë përvojat tuaja me ta?

- Kam bashkëpunuar pothuajse me të gjithë artistët tanë të estradës, personazhet publikë dhe influencuesit. Falë kësaj, tani e di saktësisht se me kë të vazhdoj dhe sigurisht që jam i hapur edhe për bashkëpunime të reja, pa të cilat marka nuk mund të shkëlqejë me të njëjtin intensitet si ajo. Në përgjithësi jam i kënaqur me çdo bashkëpunim.

A dilni shpesh dhe çfarë lloj muzike ju pëlqen? Çfarë kënge porosisni në një lokal dhe jeni tipi që ju pëlqen një shoqëri e tillë?

- Unë dal vetëm nëse më përshtatet shoqëria dhe lokali. Dikur ishte shumë shpesh dhe nuk grumbulloja, por tani që piqem më ngushtohet rrethi dhe dua të jetë në një kompani private ku të mundësojë bisedë cilësore me bashkëbisedues cilësorë. Ndryshe dëgjoj çdo gjë që është e mirë për veshin tim, e së fundmi edhe kjo është rralluar.

Kur jam në lokal, preferoj këngët e vjetra të qytetit, por jo turbo folk. Nëse interpretuesi dhe atmosfera më prekin, di të porosis diçka nga repertori i tyre. Siç e thashë në fillim, jam një person mjaft i adaptueshëm, por deri në disa kufij.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës