Sinqerisht me Igor Dzambazov: Unë dhe Ilina nuk jemi më bashkë, largësia e ka bërë veten

Foto: arkivi privat

Është parajsa e tij e re e vogël fshati Strezovcë, afër Kumanovës, ku aktualisht është në pritje. Në kasollen e drurit ku kalon ditët, Igor Dzambazov thotë se ka rënë në dashuri me shikim të parë, si dhe gjithë ambienti në të cilin gjen qetësinë. Fatkeqësisht, Igori nuk është më me dashurinë e tij të madhe, malësorin dhe artistin Ilina Arsova. Për fundin e dashurisë së tyre, Igor flet për herë të parë në “Shtypi i Lirë”, dhe thotë se fajtori thjesht nuk ekziston.

Ilina para disa muajsh shkoi në Amerikë për doktoraturë dhe distanca mes tyre bëri të rënduar. Ai flet me krenari për atë që ka mësuar nga Ilina, si dhe për babain e tij të ndjerë. maestro Alexander Zambazov, që është pjesë e pandashme e çdo dite të tij. Shoqërinë e bën macja Emilia, por edhe miqtë e tij, të cilët vijnë në një ekskursion në rajonin e Kumanovës.

Sikur Slepca dhe Dojrani (Sretenova) të ishin parajsa juaj, tani është fshati Strezovcë. Ku jetoni zyrtarisht - në Strezovcë, Dojran apo në Shkup? Çfarë ka kaq magjike ky fshat për të cilin flisni në Instagram?

- Pyetje e mirë. Kjo është ajo që do të thotë. Unë jetoj në Dojran dhe punoj në Shkup. Meqenëse mbarova detyrat në Shkup, dhe shtëpia në Dojran pret pranverën dhe mjeshtrit, vendosa të kërkoj një vend ku nuk kam qenë më parë dhe të "ushtrohem" pak, siç do të thoshin të rinjtë. . Dhe e gjeta që në fillim, krejt rastësisht. Dhe çfarë mund të them, dashuri me shikim të parë. Po qëndroj në shtëpinë e drurit të Mladenovskit, një fermë e vogël e bukur, në pronësi të Lilianës dhe Stefanit, dy të rinj me vizion dhe guxim të jashtëzakonshëm në biznes. Vetëm një kilometër larg janë burimet e ujit të famshëm të Vizianës, me një restorant peshku, një park dhe një kopsht zoologjik. Unë rekomandoj shumë Strezovce dhe këtë kasolle me trungje. Vetëm 45 minuta larg kryeqytetit.

Igor Djambazov/Foto: Arkivë private
Foto: arkivi privat

A ka momente kur Igor Zambazov është i mërzitur? Me sa mund të dalloni nga fotot dhe videot, nuk keni fqinjë afër. Çfarë bëni kur jeni vetëm, sa më produktivë jeni, kush gatuan dhe pastron për ju?

- Kjo është pikërisht arsyeja pse njerëzit vijnë në vende të tilla. Te jesh vetem. Sa më shumë që të jetë e mundur. Por për pak ditë takova shumë personazhe të rinj nga këto anë, Kumanova është 15 minuta larg, kështu që shkoj në Banjatë, në qytet, të bëj ndonjë pazar, banka-manki. Plus, kushdo që dëshiron nga të dashurit e mi vjen për një udhëtim ditor ose një fundjavë të gjatë. Shtëpia është projektuar për deri në 10 persona, kështu që ka vend, dhe në fund për t'iu përgjigjur pyetjes tuaj...jo, nuk jam i mërzitur. Që dje e kam planifikuar prej vitesh ditën, sepse dua të bëj sa më shumë gjëra dhe mund t'ju them se axhenda ime është edhe më e ngjeshur se ajo e kryeministrit, hehehe...

Foto: arkivi privat

Maestro Jambaz po të ishte gjallë do të ishte 87 vjeç. Kur zëri i tij kthehet në kokën tuaj, kur mendoni për një fjali që do të thoshte ose një këshillë që do t'ju jepte, cila është gjëja e parë që mendoni?

- Epo, këto ditë ishte përvjetori i vdekjes së tij, dhe disa ditë më vonë ditëlindja e tij. Po, maestro është këtu. Çdo ditë. Shakatë dhe aforizmat e tij që më thoshte sa herë shiheshim, buzëqeshja e tij e bukur, muzika e tij. Jam i lumtur që vitin e kaluar edhe Filarmonia e Maqedonisë edhe Unioni i Kompozitorëve i bënë një nder të madh, kështu që bënë dy koncerte krejtësisht të ndryshme, por të paharrueshme, në verën e Ohrit dhe në Shkup. Jambaz e meritonte. Një nga këshillat e fundit që më dha ishte: Bir, e di që dëshiron të bësh shumë gjëra të tjera, por mos e bëj në dëm të shëndetit. Shëndeti nuk ka çmim...

Foto: arkivi privat

Si është Ilina dhe si e përballon “Ilinopatinë” dhe a ka ndonjë kurë dhe mënyra më e mirë për të ngushëlluar kur të mungon dikush dhe nuk je fizikisht pranë?

– Po, është një problem i madh. Distanca. E vetmja gjë që mund ta mposht dashurinë. Fatkeqësisht, unë dhe Ilina nuk jemi më bashkë. Ajo tashmë ka vendosur që dëshiron të jetojë atje, ka marrë një ofertë të madhe pune, atë që ka ëndërruar në 10 vitet e fundit, dhe më e rëndësishmja, ajo ma njoftoi të gjitha këto në ditët e para të dashurisë sonë. Dhe së fundi, kur zyrtarisht korona nuk ishte më pengesë për të udhëtuar, ajo i paketoi gjërat, në valixhen që i dhashë një ditë më parë dhe u largua. Njëlloj si te “Bestraga”. Të gjitha historitë janë të njëjta, të trishta si kjo". Të gjitha dashuritë e mëdha janë të trishtueshme, por unë jam i rritur dhe kam mësuar të përballem me gjithçka. U kërkoj të gjithë atyre që na deshën dhe përkrahën dashurinë tonë, të mos kërkojnë fajtorë. Nuk ka njeri që të fajësohet për gjithë këtë. Unë dua që ju të vazhdoni ta mbështesni Ilinën në veprimet e saj, sepse ajo është një grua e veçantë me të cilën kam pasur privilegjin të jem me të për gati tre vjet. Mësova shumë prej saj dhe do të përdor disa nga këshillat e saj deri në ditën e gjykimit.

Foto: arkivi privat

Sa ju ndihmuan udhëtimet nëpër Maqedoni në realizimin e programit “Agjenda 21”?

- Në çdo udhëtim nëpër Maqedoni, qoftë privatisht, qoftë në një koncert me grupin, në incizim, zbulojmë një hale të re të egër. Dhe kjo, ndonjëherë në vende që nuk do të mendonit as t'i kërkoni. Në mes të pyllit, në pranverë… tmerr. Do të duhet shumë kohë që ky popull të ndryshojë mendim. Pikërisht për këtë ekziston “Axhenda 21”. Le të ndërgjegjësojmë këta të rinj. Nëse nuk është shumë vonë. Vërtet, ajo që Vesna Petrushevska po bën me ata fëmijë dhe për ata fëmijë është e denjë për dashuri të madhe. Është për të ardhur keq që shteti nuk e ka patur hundë për këtë projekt. Por për fat të mirë ka njerëz të mirë dhe të zgjuar, si ata, për shembull, nga "Pacomak" dhe "Zero Waste" që ndihmuan me vetëmohim të gjitha këto. Por udhëtimet nëpër Maqedoni ndonjëherë sjellin surpriza për këtë temë. Le të themi, këtu në Strezovcë keni kontejnerë kudo. Vetëm në rrugën kryesore keni çdo 75-100 metra. Në Shkup më duhet të eci 200 metra për të hedhur mbeturina.

Foto: arkivi privat

Keni paralajmëruar një projekt të përbashkët teatror me Vesna Baby – a do të realizohet së shpejti dhe kur mund t'ju presim sërish në repertorin e rregullt të MNT-së?

– Përderisa pyetja e fundit në një intervistë në internet me një aktor është teatri, nuk do të ketë as teatër... kjo nuk vlen për ty Milice. Për ty e di që je i pari në premiera, koncerte dhe ekspozita. Por me të vërtetë, sikur të kishte ardhur një kohë e tillë. Një qëndrim totalisht injorant ndaj të gjithë faktorëve ndaj teatrit, gjuhës, traditës. Do të na duhet shumë kohë për ta rikthyer teatrin në cilësimet e fabrikës.

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës