Irena Gruevska: Në aksident automobilistik pa patentë shoferi e ka vrarë burrin dhe ka marrë vetëm 4 vjet e 6 muaj burg që do ta presë në shtëpi

Irena Gruevska është e vendosur që të rinjve t'u jepet shembull se vozitja në gjendje të dehur dhe kalimi i semaforit të kuq pa patentë shofer duhet të dënohet në mënyrë të duhur, e jo të sheshtë / Foto: PS. Arkivi privat

Irena Gruevska nga Shkupi është i pakënaqur dhe i zemëruar sepse dje Gjykata Penale në Shkup e dënoi me 4 vjet e 6 muaj burg për shoferin që vrau burrin e saj në një aksident automobilistik dhe e dërgoi në arrest shtëpiak deri në plotfuqishmërinë e aktgjykimit, edhe pse ishte në burg deri atëherë.

Në aksidentin që ndodhi pranë qendrës tregtare “Lisa” në Novo Lisicë në janar të këtij viti, vajza e saj e mitur mbeti e plagosur rëndë dhe deri më sot ajo përjeton trauma të rënda psikologjike, shkon te psikiatri dhe ka ndërgjegje të madhe. sepse ajo thirri të atin për ta marrë ditën e aksidentit.

Pas timonit, në mjetin tjetër, ishte një djalë 21-vjeçar, i cili nuk kishte patentë shofer, kishte 0,57 promilë alkool në gjak dhe kishte kaluar në semafor të kuq.

Djali u deklarua fajtor dhe shprehu pendim, çka mjaftoi që gjykata ta lejonte të kryente dënimin me burg në shtëpi. Gruevska thotë se prokurori do ta apelojë atë vendim, por se jeta e saj dhe e dy fëmijëve të saj nuk do të jenë më kurrë të njëjta.

-Dua të shpreh publikisht pakënaqësinë dhe revoltën time, sepse dje gjykata dënoi me vetëm 4 vjet e 6 muaj burg shoferin 21-vjeçar që vrau burrin tim dhe plagosi rëndë vajzën time 16-vjeçare. Për mua është i pashpjegueshëm fakti që ai u lirua në arrest shtëpie.

Burri im vdiq në aksident dhe vajza ime që ishte me të ka një traumë të rëndë. Ne jemi psikologë dhe psikiatër me të gjatë gjithë kohës. Ai merr gjithnjë e më shumë goditje dhe sulme. Jam jashtëzakonisht i revoltuar nga vendimi. Ai deri më tani ka qenë në paraburgim, ndërsa nga dje është në arrest shtëpiak deri në vuajtje të dënimit, ka thënë Gruevska për Sloboden Pecat.

Kërkon që gjykata të vendosë praktikën e dënimit të drejtë të autorëve të krimeve që rrezikojnë sigurinë dhe jetën në komunikacion, në mënyrë që dënimet të jenë proporcionale. Gruevska nuk e kupton se si mund të trajtohet me lehtësi dikë që ka kaluar semaforin e kuq, nuk ka patentë shofer dhe e ka pranuar fajësinë, kur pikërisht ato fakte, sipas saj, lidhen me sjelljen e vetëdijshme, e jo nga pakujdesia e aksidentit.

Gjatë daljes së djeshme nga salla e gjyqit, Gruevska tha se është ndjerë e dëmtuar për herë të dytë. Ajo thekson se çdo ditë përballet me të gjithë situatën që ka ndryshuar tërësisht rrjedhën e jetës së gjithë familjes, por që vendimi krijon zemërim tek ajo dhe tek fëmijët dhe e vështirëson atë.

- Vajza ime humbi autobusin dhe thirri të atin për ta marrë. Në atë moment ndodhi aksidenti. Vajza ime ndihet fajtore, do të jetojë gjithë jetën me atë traumën, që thirri babanë e saj dhe u aksidentuan në kthim. Burri im shkoi jeshile në kryqëzim, por shoferi tjetër u ndez me të kuqe. I ka bartur, i ka tërhequr zvarrë me makinë 10 metra, madje i ka ngritur në trotuar.

Faleminderit Zotit vajza ime është gjallë. Ajo e goditi burrin e saj direkt në derë dhe ai vdiq në vend. Prokurori publik do të apelojë si për arrestin shtëpiak ashtu edhe për dënimin me burg, i cili është shumë i ulët. Nuk jam i kënaqur me një dënim të tillë për vdekje dhe lëndime të rënda trupore që i kanë ndodhur vajzës sime. Kam dy fëmijë që jetojnë pa prind, shpjegon ajo.

Gruevska është e bindur se të rinjtë duhet të japin shembull se ngasja në gjendje të dehur dhe kalimi i semaforit të kuq pa patentë shofer duhet të dënohet në mënyrë të duhur, e jo paushall.

- Është e qartë për mua që shoferi është i ri, por edhe fëmijët e mi janë të vegjël. Vajza ime ende nuk po vjen në vete. Për aq sa dua ta mbroj, gjendja e saj mendore është shumë e vështirë. Lëndimet fizike shërohen, por plagët psikologjike mbeten. Dy ditë më parë ishte në shok, nuk e dinte kush isha, kërkonte të atin. U deshën tre orë dhe një ekzaminim spitalor për ta rikthyer në vetëdije. Madhësia e vendimit duhet të inkurajojë të tjerët që të mos bëjnë të njëjtën gjë. “Kur dikush kalon në semafor të kuq, ai duhet të jetë i vetëdijshëm se mund të vrasë dikë”, tha Gruevska.

Ndryshe, aksidenti i rëndë trafiku, siç informon MPB-ja, ka ndodhur më 25 janar, në kryqëzimin e bulevardit Vidoe Smilevski Bato, me shërbimin e qendrës tregtare “Lisa”, ku është përfshirë një veturë “Renault” e drejtuar nga TM njëzet e një vjeçare. nga Shkupi dhe një veturë Volkswagen Polo e drejtuar nga bashkëshorti i Gruevskës, DG, i cili ishte 48 vjeç.

Vdekjen e tij e ka konfirmuar në vend mjekja e Emergjencës. Vajza e Gruevskës, e cila ishte pasagjere, ka marrë lëndime të rënda trupore të konstatuara në kompleksin klinik “Nënë Tereza”. Lëndime trupore ka pasur edhe shoferi 21-vjeçar.

Prokurori publik më pas ka lëshuar urdhër për obduksion të trupit të të ndjerit dhe ekzaminimin e mostrave të gjakut dhe urinës të shoferit të veturës tjetër. Pamjet e mbikqyrjes video të vendit të përplasjes u siguruan gjithashtu përmes sistemit Safe City.

Video e ditës