Hakerët iranianë sulmuan disa institucione në Shtetet e Bashkuara

Foto: EPA

Hakerët e lidhur me Iranin kanë depërtuar në organizata të shumta në Shtetet e Bashkuara, tha FBI, Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit, Agjencia e Sigurisë Kibernetike dhe Sigurisë së Infrastrukturës (CISA) dhe Drejtoria Kombëtare Kibernetike e Izraelit.

Ata nuk thanë se sa organizata ishin hakuar, dhe institucionet e sulmuara përfshinin ato në "prodhimin e energjisë, ushqimin, pijet dhe kujdesin shëndetësor".

Ekspertët e sigurisë kibernetike thonë se ndërsa nuk ka prova për përfshirjen iraniane në sulmin e Hamasit në Izrael më 7 tetor që shkaktoi luftën në Gaza, ata prisnin që hakerët iranianë dhe pro-palestinezë të kryenin sulme kibernetike ndaj Izraelit dhe aleatëve të tij.

Nuk dihet nëse hakerët janë përpjekur të depërtojnë më thellë në rrjetet kibernetike të organizatave të ndryshme.

Raporti i agjencive thekson se aksesi që ata fituan lejoi "efekte më të thella kibernetike mbi proceset dhe pajisjet".

Ekspertët thonë se shumë ndërmarrje të ujësjellësit nuk i kanë kushtuar vëmendje të mjaftueshme sigurisë kibernetike.

Agjencitë e sigurisë pretendojnë se hakerët, të cilët e quajnë veten Cyber ​​​​Av3ngers, janë të lidhur me Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit, të cilin Shtetet e Bashkuara e cilësuan një organizatë të huaj terroriste në 2019.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës