Iran: Policia vrau një protestues që po festonte eliminimin e kombëtares nga Kupa e Botës

Foto: Twitter

Dje në mbrëmje, forcat iraniane të sigurisë qëlluan dhe vranë një protestues që po festonte eliminimin e kombëtares iraniane nga Kupa e Botës në Katar, raportoi "BBC".

Irani mbrëmë ka humbur ndaj SHBA-së me rezultat 0-1 në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve të turneut dhe kombëtares së saj i ka mjaftuar edhe një barazim për të kaluar në fazën e XNUMX-të.

Këtë e thanë aktivistët Mehran Samak u qëllua në kokë teksa ngiste me borinë e makinës së tij dje në mbrëmje në qytetin verior iranian të Bandar Azali, në Detin Kaspik.

Videot nga vende të tjera anembanë Iranit të postuara në mediat sociale treguan turma njerëzish që festonin eliminimin e ekipit kombëtar nga Kupa e Botës. Njerëzit, me sa duket protestues antiqeveritar, gëzohen dhe luajnë.

Shumë iranianë nuk e mbështetën kombëtaren iraniane në Kupën e Botës, duke pretenduar se ajo përfaqësonte Republikën Islamike, vëren BBC.

Video e ditës