Irani ka publikuar detaje të raketave dhe dronëve të përdorur në sulmin ndaj Izraelit

Media shtetërore iraniane publikoi detaje të armëve të përdorura në sulmin e paprecedentë ndaj Izraelit gjatë fundjavës, duke përfshirë raketa me rreze të gjatë të afta për të fluturuar gati 2.000 kilometra - dyfishi i distancës së nevojshme për të arritur në Izrael, raportoi DPA.

Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve ISNA, Teherani përdori raketat balistike me rreze të mesme veprimi Emad dhe Khaybarshekan. Versioni modern i Heybarshekkan ka një distancë deri në 1.800 km. Raketat "Emad" mund të mbajnë një kokë lufte me peshë rreth 750 kilogramë dhe të fluturojnë të paktën 1.700 kilometra. Sipas agjencisë së lajmeve IRNA, ato u lëshuan nga kapanonet nëntokësore të raketave.

Distanca nga Irani Perëndimor në Izrael është rreth 1.000 kilometra, raportoi DPA dhe kujton se Irani e shpalli Izraelin armik pas Revolucionit Islamik në vitin 1979.

Gjatë fundjavës, Teherani nisi një sulm të drejtpërdrejtë ndaj Izraelit që, sipas burimeve izraelite, përdori rreth 300 raketa dhe drone. Sulmi rriti frikën për një konflikt të madh në Lindjen e Mesme. Sulmi erdhi pasi Irani kërcënoi se do të hakmerrej për një sulm ajror në kompleksin e ambasadës së tij në Damask më 1 prill që vrau dy gjeneralë dhe oficerë të tjerë. Sulmi besohet të jetë kryer nga Izraeli – diçka që Tel Avivi as e ka mohuar dhe as konfirmuar. Sipas IRNA, Irani përdori gjithashtu raketa paveh në sulm, të afta për shpejtësi deri në 900 km/h. Së bashku me raketat, Teherani përdori edhe dronët Shahed-136 në sulmin kundër Izraelit - të njëjtat që Rusia po përdor kundër Ukrainës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës