Irani i bën thirrje G7 që të mos e lidh konfliktin në Ukrainë me marrëdhëniet me Rusinë

foto: Artem Geodakyan/TASS

Të gjitha përpjekjet për të lidhur konfliktin në Ukrainë me bashkëpunimin e Iranit me Rusinë janë të motivuara politikisht, tha zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme iraniane, Nasser Kanaani. TASS 

"Siç është thënë në mënyrë të përsëritur, çdo përpjekje për të lidhur luftën në Ukrainë me bashkëpunimin dypalësh midis Republikës Islamike të Iranit dhe Rusisë është një veprim i drejtuar vetëm nga qëllime politike keqdashëse," tha ai në një deklaratë pas deklaratës së Grupit 7.

Zëdhënësi theksoi "përkushtimin e palëkundur të Iranit ndaj të drejtave të njeriut" dhe "vuri në dukje se arritja e qëllimeve fisnike të të drejtave të njeriut në skenën ndërkombëtare tani përballet me sfida të rëndësishme, më imediate prej të cilave është indiferenca dhe mosveprimi i liderëve të G7 ndaj vrasjeve sistematike dhe masakrës së përhapur. ." i Palestinezëve" nga Izraeli.

Ai vuri në dukje se një numër vendesh "vazhdojnë politikën e tyre të dështuar dhe joefektive të vendosjes dhe mbajtjes së sanksioneve kundër kombit iranian" dhe i bëri thirrje G7 "të distancohet nga politikat shkatërruese të së kaluarës".

“Irani do të veprojë me vendosmëri në mbrojtjen dhe mbrojtjen e sigurisë dhe interesave të tij kombëtare kundër çdo sjelljeje apo veprimi të pamatur”, theksoi ai.

Në deklaratën e tyre të përbashkët pas samitit të 14 qershorit, liderët e Grupit të Shtatë i bënë thirrje Iranit që të përmbahet nga ndihma e Rusisë në operacionin e saj special ushtarak në Ukrainë dhe paralajmëroi për sanksione të mëtejshme nëse nuk e bën këtë. G-7 gjithashtu paralajmëroi Iranin kundër veprimeve keqdashëse që mund të destabilizojnë situatën në Lindjen e Mesme.

Moska dhe Teherani kanë mohuar vazhdimisht raportet për dërgesat e armëve dhe teknologjive iraniane në Rusi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës