Irani dhe Suedia kanë përfunduar shkëmbimin e të burgosurve

Iran Foto: EPA

Irani dhe Suedia kanë përfunduar shkëmbimin e të burgosurve, tha qeveria e Omanit, e cila ndërmjetësoi procesin, raportoi DPA.

Qytetarët e të dy vendeve janë transferuar sot në Muskat, kryeqyteti i shtetit të vogël në Gjirin Persik.

Kryeministri suedez Ulf Kristerson konfirmoi se dy shtetas suedezë janë kthyer në shtëpi.

Sipas informacioneve nga Teherani, Hamid N., i dënuar me burgim të përjetshëm në Suedi për ekzekutime masive të të burgosurve politikë në Iran në fund të viteve 1980, është liruar. Iraniani, 63 vjeç, u dënua në Stokholm në korrik 2022.

Punonjësi i BE-së Johan Floderus dhe Saeed Assisi, të cilët u dënuan me pesë vjet burg në Iran, u liruan nga Teherani, tha Christerson. Të paktën një shtetas tjetër suedez, mjeku Ahmad Resa Jalali, është ende në një burg iranian.

Marrëdhëniet midis Suedisë dhe Iranit janë ftohur ndjeshëm kohët e fundit për shkak të rasteve diplomatike. Në maj të vitit të kaluar, Teherani ekzekutoi një disident suedez-iranian të akuzuar për aktivitete terroriste. Kritikët kanë akuzuar vazhdimisht Iranin se po përpiqet të lirojë Hamid N. burgosjen e shtetasve suedezë.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës