Irani dhe Bahreini do të rivendosin marrëdhëniet diplomatike

Flamuri i Iranit / Arkivi i fotografive të Kupës së Botës

Agjencia Shtetërore iraniane e Lajmeve (IRNA) njoftoi sot se Irani dhe Bahreini kanë rënë dakord të diskutojnë rivendosjen e marrëdhënieve diplomatike dypalëshe.

Kreu i diplomacisë iraniane, Ali Bagheri Khani, dhe homologu i tij Bahrein, Abdullatif Rashid al-Zayani, në margjinat e samitit të Dialogut të Bashkëpunimit Aziatik, të mbajtur në Teheran, diskutuan krijimin e një kuadri për fillimin e bisedimeve mbi kushtet për rivendosjen e marrëdhënieve diplomatike.

Kjo është vizita e dytë e al-Zayani në Teheran në një muaj. Bahreini ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Iranin pasi Arabia Saudite ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Teheranin pasi Riadi ekzekutoi një klerik shiit të opozitës dhe pas një sulmi ndaj misionit diplomatik saudit në Iran në vitin 2016. Teherani dhe Riadi rinovuan marrëdhëniet diplomatike në vitin 2023.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës