Irani ka akuzuar kryeministrin izraelit se ka kërcënuar me një sulm bërthamor

Foto: EPA-EFE / DEBBIE HILL / POOL

Irani ka akuzuar kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu se ka kërcënuar se do të përdorë armë bërthamore kundër vendit në një fjalim në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së javën e kaluar.

Si provë për një pretendim të tillë, u citua një fjali që zyra e Netanyahut e mohoi menjëherë si një keqlexim.

Ambasadori i Iranit në OKB, Amir Said Iravan, i dërgoi një letër Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, presidentëve të Asamblesë së Përgjithshme dhe Këshillit të Sigurimit, në të cilën ai shprehu "dënim të fortë" për fjalimin e Netanyahut, njoftoi sot agjencia zyrtare e lajmeve IRNA.

Në letër ambasadori vlerëson se “kërcënimi i kryeministrit të regjimit izraelit për të përdorur armë bërthamore kundër Iranit është alarmant dhe serioz”.

Në fjalimin, Netanyahu i kushtoi një pjesë të konsiderueshme kërcënimit bërthamor iranian dhe mbështetjes së Teheranit për terrorizmin dhe kritikoi indirekt administratën e presidentit amerikan Joseph Biden dhe vendet perëndimore në lidhje me çështjen bërthamore, njoftuan mediat izraelite.

- Tetë vjet më parë, fuqitë perëndimore premtuan të rivendosin sanksionet nëse Irani shkel marrëveshjen bërthamore. Epo, Irani po shkel marrëveshjen, por sanksionet nuk janë rikthyer. Për të ndaluar ambiciet bërthamore të Iranit, kjo politikë duhet të ndryshojë. Sanksionet duhet të rikthehen, tha Netanyahu, i cili kundërshtoi fuqimisht marrëveshjen bërthamore të fuqive të mëdha të vitit 2015 me Iranin.

- Dhe mbi të gjitha, Irani duhet të përballet me një kërcënim të besueshëm bërthamor. Për sa kohë që unë jam kryeministër i Izraelit, do të bëj gjithçka në fuqinë time për të parandaluar që Irani të marrë armë bërthamore, shtoi lideri izraelit.

Zyra e Netanyahut lëshoi ​​një deklaratë menjëherë pas fjalimit duke thënë se ai e kishte lexuar gabim fjalinë dhe synonte që të nënkuptonte "një kërcënim të besueshëm ushtarak", një frazë që ai përdorte shpesh.

Ai pasqyron besimin e tij se vetëm një kombinim sanksionesh dhe kërcënimi i ndërhyrjes ushtarake mund ta pengojë Iranin nga vazhdimi i zhvillimit të programit të tij të armëve bërthamore.

Teksti zyrtar i fjalimit të Netanyahut u publikua gjithashtu menjëherë pas fjalimit të tij dhe është i disponueshëm në formatin PDF në faqen e internetit të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Ai thotë një "kërcënim i besueshëm ushtarak".

Pavarësisht këtij shpjegimi, ambasadori Iravani shkroi se Netanyahu "kërcënoi drejtpërdrejt se do të përdorte armë bërthamore kundër një shteti të pavarur anëtar të OKB-së", njoftuan mediat izraelite.

“Duke pasur parasysh se armët bërthamore janë një kërcënim për ekzistencën e njerëzimit dhe planetit, serioziteti i një kërcënimi të tillë është i pashembullt dhe do të shkaktojë tronditje të madhe për komunitetin ndërkombëtar, veçanërisht kur një kërcënim i tillë vjen nga një forum i besueshëm”, ka shkruar ambasadori. .

Ai kritikoi Izraelin, i cili asnjëherë nuk e ka konfirmuar apo mohuar se ka armë bërthamore, për mospajtimin e marrëveshjeve ndërkombëtare që synojnë parandalimin e përhapjes së armëve të tilla.

Përveç kësaj, ai bëri thirrje për një "përgjigje të fortë nga komuniteti ndërkombëtar" ndaj fjalimit të Netanyahu dhe që letra e tij të publikohej si një dokument i Këshillit të Sigurimit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës