VIDEO | Irani sulmoi Izraelin me dronë, Netanyahu tha se vendi është gati të mbrohet

Foto: Profimedia

Irani ka nisur dhjetëra dronë kamikaze drejt Izraelit, raportojnë mediat botërore.

Media shtetërore iraniane më herët konfirmoi se komandot iraniane kishin kapur një anije të lidhur me Izraelin në ngushticën e Hormuzit. Nga ana tjetër, ushtria izraelite paralajmëron se Teherani do të mbajë pasojat nëse dhuna në rajon përshkallëzohet. MSC tha se kishte 25 anëtarë të ekuipazhit në bord.

Gazetari i portalit amerikan Axios, Barak Ravid, njoftoi mbrëmjen e sotme në platformën X (Twitter) se Irani nisi një sulm ndaj Izraelit duke përdorur disa dhjetëra dronë. Times of Israel.

Benjamin Netanyahu deklaroi pak minuta më parë në një konferencë për shtyp se Izraeli është gati.

“Gjatë javëve të fundit, Izraeli është përgatitur për mundësinë e një sulmi të drejtpërdrejtë nga Irani dhe mbrojtja jonë ajrore është vendosur. Ne jemi të përgatitur për çdo skenar, sulmues dhe mbrojtës”, tha Netanyahu.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës