Irani heton sulmin në ambasadën e Azerbajxhanit në Teheran që la të vdekur dhe të plagosur

Irani dënoi sulmin e armatosur në Ambasadën e Azerbajxhanit në Teheran dhe tha se po e hetonte sulmin me "përparësi dhe ndjeshmëri të lartë, me udhëzime të veçanta nga autoritetet politike dhe të sigurisë".

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Iranit, Nasser Khanani, tha se dënojnë ashpër sulmin ndaj Ambasadës së Azerbajxhanit në Teheran, ku një person mbeti i vrarë dhe dy u plagosën.

Ai shprehu ngushëllimet e tij të thella për popullin dhe qeverinë e Azerbajxhanit. “Përmasat e këtij sulmi dhe motivi i sulmuesve po hetohet me prioritet dhe ndjeshmëri të lartë, me udhëzime të veçanta nga autoritetet politike dhe të sigurisë. Nga rezultatet e hetimeve paraprake të organeve dhe institucioneve kompetente rezulton se pas këtij veprimi qëndrojnë motive personale, tha Kanani.

Shefi i policisë së Teheranit Husein Rahimi informoi se sulmuesi u arrestua pas sulmit.

Një sulmues mëngjesin e sotëm ka vrarë me automatik kallashnikov shefin e shërbimit të sigurisë së Ambasadës së Azerbajxhanit. Dy personel sigurie të ambasadës u plagosën gjithashtu ndërsa penguan sulmin, tha ministria e jashtme e Azerbajxhanit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës