Irani ka akuzuar SHBA-në për “flakë” të protestave të vendit

Protesta në Iran/ Foto EPA-EFE/CJ GUNTHER

Përpjekjet e SHBA-së për të shkelur sovranitetin e Iranit për çështjen e protestave të shkaktuara nga vdekja e një gruaje nuk do të mbeten pa përgjigje, tha Ministria e Jashtme e Iranit. Reuters.

Irani është tronditur nga demonstrata kombëtare shkaktuar nga vdekja e 22-vjeçares Mahsa Amini, pasi ajo u ndalua nga policia duke zbatuar kufizimet e rrepta të Republikës Islamike për veshjen e grave.

Rasti tërhoqi dënimin ndërkombëtar. Irani thotë se SHBA po mbështet rebelët dhe po përpiqet të destabilizojë Republikën Islamike.

“Uashingtoni gjithmonë përpiqet të dobësojë stabilitetin dhe sigurinë e Iranit, megjithëse ka dështuar”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane Nasser Khanani në një deklaratë për Noor News, e cila është e lidhur me organin më të lartë të sigurisë.

Vdekja e gruas së re iraniane e ngriti vendin në këmbë: Gratë e zemëruara filluan të digjnin hixhabet dhe t'i prisnin flokët

Video e ditës