Iraku pranoi palestinezë të plagosur nga Rripi i Gazës nëpërmjet Egjiptit

Iraku pranoi 27 palestinezë të plagosur nga Rripi i Gazës për trajtim në spitalet në Bagdad.

Ministria e shëndetësisë tha se grupi i parë i palestinezëve të plagosur nga Gaza mbërriti me një avion ushtarak irakian në Aeroportin Ndërkombëtar të Bagdadit nëpërmjet Egjiptit.

Grupi prej 27 të plagosurve së bashku me të afërmit e tyre – kryesisht gra, fëmijë dhe të moshuar – mbërritën nga Egjipti.

“Bazuar në direktivat e qeverisë irakiane dhe Ministrisë së Shëndetësisë së Irakut, të gjitha kërkesat e nevojshme shëndetësore, qofshin ato terapeutike apo rehabilituese, duhet të sigurohen përmes institucioneve të Ministrisë së Shëndetësisë, të cilat kanë përfunduar përgatitjet për këtë qëllim”, tha zëdhënësi. tha Ministria e Shëndetësisë, Saif Bader, në një deklaratë për AP.

Ambulancat e Ministrisë së Shëndetësisë së Irakut i kanë transportuar të plagosurit dhe të afërmit e tyre në qytetin mjekësor të Bagdadit, ku do të marrin ndihmë mjekësore.

Nisma irakiane për të ofruar trajtim të plotë mjekësor për të plagosurit në Gaza vjen në një kohë të përkeqësimit të sistemit shëndetësor në Gaza për shkak të luftës së vazhdueshme.

OKB-ja ka paralajmëruar se sistemi shëndetësor i Gazës është "në gjunjë" dhe mijëra njerëz presin të evakuohen.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës