Mrekullia inxhinierike: Një autostradë që “noton” mbi det dhe mbi 44 ishuj

Foto: Ellisphotos / Alamy / Profimedia

"Autostrada jashtë shtetit" е autostradë 181 kilometra e gjatë që e lidh atë Miami me Key West, Florida. Bëhet fjalë për një mrekulli inxhinierike që kalon 44 Ishujt Florida Keys në Oqeanin Atlantik. Për më tepër, kur vozitni mbi të, do të ndiheni sikur po notoni mbi ujë.

Deri në fillim të shekullit të 20-të, një varkë ishte mjeti i vetëm i transportit nga Miami në Key West, dhe udhëtimi ndonjëherë zgjati gjithë ditën - në varësi të ditës dhe parashikimit të motit. "Punkuffer".

Falë autostradës jashtë shtetit të njohur edhe si US1, ajo rrugë është shkurtuar në mënyrë drastike. Projekti në fakt filloi me hekurudhën transoqeanike, të sponsorizuar nga Henry Morrison Flagler.

Foto: Planetpix / Alamy / Profimedia

Ky industrialist amerikan ra në dashuri me Florida në shikim të parë dhe vendosi të investojë një pjesë të mirë të pasurisë së tij atje në ndërtimin e resorteve luksoze. Kishte vetëm një problem - ata ishin të lidhur dobët me trafikun dhe vështirë se dikush mund t'i shijonte ato.

Për ta afruar Florida me udhëtarët e mundshëm, në 1885 Henry Flagler filloi të lidhë një sërë hekurudhash të izoluara përgjatë bregut të Atlantikut të Floridës. Ishte një sfidë e madhe për të lidhur kontinentin me Key West, i cili deri në vitin 1900 konsiderohej qyteti më i madh i këtij shteti federal amerikan.

I frymëzuar nga historitë e ndërtimit të Kanalit të Panamasë dhe i nxitur nga mundësitë ekonomike, Flagler vendosi të ndërtojë një hekurudhë përtej detit të hapur – deri në Key West, megjithëse shumica e bashkëkohësve e konsideruan këtë mision të pamundur dhe çmenduri absolute.

Në ndërtimin e hekurudhës janë investuar rreth 50 milionë dollarë, gati dy të tretat e të cilave janë investuar nga vetë Flagler. Është ndërtuar për shtatë vjet.

Punëtorët bënë punë të rënda fizike në kushte të jashtëzakonshme - vendi u godit nga një uragan tre herë që mori shumë jetë dhe atyre iu desh të përballeshin me faunën lokale si aligatorët, gjarpërinjtë dhe akrepat.

Foto: felix mizioznikov / Alamy / Alamy / Profimedia

Kur hekurudha përfundoi përfundimisht në 1912, ajo u quajt çudia e tetë e botës. Në udhëtimin e parë me tren për në Key West, Flagler thuhet se tha se ëndrra e tij ishte përmbushur dhe se ai mund të vdiste i lumtur.

Hekurudha ishte e hapur për publikun deri në vitin 1935 kur një uragan shkatërrues shkatërroi milje të rrugës. Në vend që t'i rindërtonte ato, qeveria amerikane vendosi të ndërtojë një nga rrugët më të gjata mbiujore duke përdorur Urat Hekurudhore Flagler që mund t'i rezistojnë erërave me shpejtësi 200 kilometra në orë.

Urat u zgjeruan dhe u ripërdorën, punëtorët shtruan gjurmët dhe Autostrada Transoqeanike u hap për trafikun e automobilave në mars 1938.

Rruga është ende në përdorim. Nëse i përmbaheni kufirit të shpejtësisë, mund të vozitni nga Miami në Key West në pak më pak se katër orë. Megjithatë, ekspertët në këtë rajon këshillojnë të mos nxitohen. Gjatë rrugës, do të hasni peizazhe të bukura dhe skena surreale – merrni kohën tuaj për të eksploruar bukurinë e arkipelagut Florida Keys.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës