Intervistë me Zuica Lazova: Naumi më fitoi me shtatin e zërin e mbi të gjitha me shpirtin e tij sa një mal

Foto: arkivi privat

Këngëtarja dhe mësuesja e fizarmonikës Zuica Lazova prej shumë vitesh është pjesë e skenës muzikore. Nënë, bashkëshorte, personazh publik, mësuese thotë se e gjithë kjo e bën të lumtur.

Vitin e kaluar, pas shumë vitesh dashuri, ata më në fund u martuan me këngëtarin Naum Petreski, me të cilin kanë dy fëmijë.

Për dashurinë me Naumin, si është Zuica në privat, pse nuk donte të ndryshonte emrin dhe shumë tema të tjera në bisedën për “Sloboden Pechat”.

Me karvanin “Makedonija vo srte te nosime” ia dolët ta afroni këngën patriotike maqedonase te të rinjtë?

- Shpresoj se po, aranzhimet e Nikolce Micevskit janë moderne dhe me të vërtetë tërheqëse për të rinjtë, kështu që mendoj se ia dolëm. Karvani "Maqedonia në zemrat tona të bartim" është një nga eksperiencat më të bukura që kam pasur, duke performuar para kaq shumë njerëzve që kënduan me ne në një zë, ishte një ndjenjë e mrekullueshme.

Zuica, ju keni një emër të bukur dhe të rrallë. Si e keni marrë atë?

- Më kanë vënë emrin e gjyshes sime Zuica, e cila ka ardhur nga Radovishi dhe si fëmijë nuk më ka pëlqyer shumë emri, ndaj e kam detyruar gjyshen që ta ndërrojnë bashkë. Tani jam krenare që mbaj emrin e personit tim më të dashur dhe më të mrekullueshëm, gjyshes sime Zuica.

Foto: arkivi privat

Vitin e kaluar jeni martuar me Naumin në Ohër. Si vendosët pas kaq vitesh?

- Për një kohë të gjatë nuk i kushtonim shumë rëndësi, sepse duhet të martoheshim dhe kur, dhe disi nuk kishim kohë. Por kur erdhën më të mirët nga Australia, morën iniciativën dhe kështu ndodhi dasma.

Sa kohë keni që jeni bashkë me Naumin? A e mbani mend çfarë ju fitoi?

- Ne jemi bashkë për një kohë shumë të gjatë, dhe jetojmë së bashku për rreth 18 vjet dhe tashmë jemi në moshë madhore. Naumi më fitoi me shtatin e tij, me zërin e tij, sidomos me sensin e humorit, por mbi të gjitha me shpirtin e tij si mal.

Foto: arkivi privat

Si kaloni mirë si me bashkëshortin ashtu edhe me kolegun? Keni mosmarrëveshje në muzikë?

– Besoj se nuk ka marrëdhënie pa mosmarrëveshje, por deri tani i kemi tejkaluar me sukses. Të qenit kolegë ndonjëherë është një avantazh, por ndonjëherë është një barrë. Por në fund, dashuria zgjidh gjithçka!

Vajza maqedonase dhe djali Stefan zgjodhën muzikën. A ndjejnë presion sepse ju dhe Naumi jeni muzikantë të suksesshëm?

- Po, është e vërtetë që të dy fëmijët ndoqën rrugën muzikore. Një maqedonas është duke kënduar solo, ndërsa Stefani është në departamentin e folklorit në DMBUC "Ilija Nikolovski - Luj". Edhe pse shumë mendojnë se për fëmijët është më e lehtë për shkak të nesh, sepse edhe unë edhe Naumi jemi muzikantë, por sinqerisht mendoj se është e kundërta, është më e vështirë për ta, sepse ata gjithmonë do t'i krahasojnë fëmijët me ne.

Foto: arkivi privat

Sa kohë kaloni në kuzhinë dhe a keni ndonjë recetë të preferuar që shpesh i përgatisni për familjen?

- Jam me fat që kam mamanë Anastasia dhe ajo është përgjegjëse për menunë e përditshme, megjithëse edhe unë hyj në kuzhinë kur mundem. Kur gatuaj këtu janë kryesisht ushqime vendase që nuk praktikohen, si pastrami, tepsi me fasule-spinaq, kapama, thjerrëzat... Por Naum shpesh di të na befasojë.

Si e ruani bukurinë tuaj? Keni kohë për të ushtruar dhe cili është mendimi juaj për korrigjimet kozmetike?

– Do të gënjeja nëse do të thoja që kaloj shumë kohë në sallone bukurie, përkundrazi shkoj rrallë. Ushtroj në shtëpi, rregulloj në shtëpi, kështu është në shumicën e rasteve. Përndryshe, nuk kam asgjë kundër korrigjimeve estetike nëse kjo e bën gruan të lumtur! E vetmja gjë që më shqetëson është se me to femrat ngjajnë me njëra-tjetrën dhe humbasin veçoritë, karakteristikat e tyre. Nuk kam marrë asnjë veprim për këtë çështje tani për tani dhe nuk e di deri kur.

Foto: arkivi privat

Çfarë ju bën të lumtur dhe çfarë mund t'ju zemërojë?

- Më gëzon edhe lumturia e të dashurve të mi, muzika e bukur, vëmendja, gjërat e vogla, ndonjëherë edhe një bisedë e këndshme, kulturore me njerëzit... dhe e palumtur, gjithçka që është e kundërta e kësaj.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës