Intervistë me Tamara Todevska: I dhashë një shans dashurisë, Luka më bën të lumtur

Tamara Todevska dhe Luka Radonçiq / Foto: Arkivi Privat

Këngëtarja e estradës Tamara Todevska, është dashuruar prej kohësh me arkitektin dhe dizajnerin Luka Radonçiq. Ajo nuk e fsheh se është e plotësuar dhe e lumtur dhe së fundmi janë kthyer nga një udhëtim i përbashkët nga Madridi. Ajo thotë për veten se nuk është një person me ego të madhe dhe se është e vetëdijshme që shpeshherë e vendos privatësinë e saj në “tabaka” për publikun, por këtë ia atribuon karakterit të saj.

"Ky jam unë... dhe nuk ka gjasa të ndryshoj në të ardhmen." Dhe kjo nuk është vetëm në aspektin e dashurisë, por fjalë për fjalë edhe në segmente të tjera të jetës”, thotë Tamara.

Me Tamarën flasim për dashurinë e re, marrëdhënien me ish-bashkëshortin, muzikën, mëmësinë dhe udhëtimet Shtypi i Lirë.

Ka kohë që nuk është sekret që jeni të lumtur dhe të dashuruar. Si fillim, cila ishte gjëja e parë që ju bëri më shumë përshtypje te Luka dhe çfarë ju bëri? Si filloi dashuria juaj?

– Spontaniteti, thjeshtësia, energjia pozitive janë gjithmonë cilësitë që më kanë tërhequr... Luka është shumë i vëmendshëm dhe i përkushtuar. Prandaj, është e qartë pse ne punojmë mirë.

Foto: arkivi privat

Kur publikoi fotot e para, tërhoqi vëmendjen e publikut, sa e vështirë është për një personazh publik të balancojë dashurinë dhe kuriozitetin e publikut?

- Epo, siç thua edhe ti vetë, dhe të gjithë e shohin, nuk e kam problem të tregoj kur jam i dashuruar dhe kur e dua dikë pa kushte. Kjo është sa e mirë aq edhe e keqe. Sepse një pjesë të privatësisë sime, të intimitetit tim e kam vënë në një “tabaka”, por jam unë. Gjithmonë i sinqertë, i drejtpërdrejtë dhe i hapur për të gjithë. Unë nuk kam një ego të madhe dhe jam i vetëdijshëm që bota nuk sillet rreth meje. Vështirë se do të ndryshonte në të ardhmen. Dhe kjo nuk është vetëm në aspektin e dashurisë, por edhe fjalë për fjalë në segmente të tjera të jetës.

Luka është një projektues dhe arkitekt, ju jeni një muzikant, një artist. Sa e plotësoni njëri-tjetrin edhe si artistë, por edhe si dy njerëz që e duan njëri-tjetrin?

- Absolutisht që edhe dizajni edhe arkitektura janë arte. Ne kemi pika të përbashkëta, dhe veçanërisht e pashë këtë gjatë udhëtimit tonë të fundit, në Madrid, muajin e kaluar. Lukës i pëlqen arkitektura, i pëlqen minimalizmi, shpesh mund të thotë çfarë i pëlqen apo nuk i pëlqen në këngët, videoklipet e mia të reja dhe kjo është plotësisht e pranueshme për mua.

Foto: arkivi privat

Nuk është sekret që jeni në marrëdhënie të mira me ish-bashkëshortin tuaj. Megjithatë, çdo ndarje është e vështirë, si e keni kaluar atë?

- Absolutisht, kam komunikim të mirë me Cat. Ne kemi qenë të martuar, kemi kaluar shumë momente së bashku, dhe Hannah dhe Darren janë fëmijët tanë, të cilët i duam shumë dhe për të cilët do të bënim gjithçka. Ndarjet nuk janë kurrë të lehta. Nuk është e lehtë kur ndahesh me një mik, kur ndërpret komunikimin, sidomos me një person me të cilin ke fëmijë. Por kjo është jeta. Unë jam i fortë, jam i rrethuar nga miq, kolegë të ndershëm, e dua punën time dhe kështu kam ecur përpara.

Sado e vështirë të jetë divorci, veçanërisht për shkak të fëmijëve, a është ndonjëherë alternativa më e mirë?

- Sigurisht, duhet të bëni një përpjekje, t'i jepni një shans të dytë, por nëse shihni se diçka thjesht nuk funksionon dhe nuk funksionon - divorci është një opsion më i mirë edhe për fëmijët. Fëmijët duhet të rriten në një mjedis të shëndetshëm dhe cilësor. Nëse martesa humbet konturet e lumturisë dhe harmonisë, atëherë, para së gjithash, për hir të fëmijëve, duhet të bëni ndryshimin. Si Macja ashtu edhe unë e kuptuam këtë, dhe kjo është arsyeja pse ne tani punojmë mirë dhe kujdesemi për fëmijët së bashku.

Foto: arkivi privat

Unë besoj se e gjithë bota juaj sillet rreth Darren dhe Hannah në fund të fundit. Jeni një nënë e rreptë? Si është në shtëpi, a mund të rregulloni gjithçka? Dhe fëmijët, shtëpia dhe muzika?

– Ndonjëherë është kaos. Sidomos në ditët e javës. Shkolla, kopshti, trajnimi, mësimet e kërcimit, puna ime, regjistrimet në studio, provat, intervistat, performancat... Nuk është e thjeshtë, por më pëlqen kur është dinamike. Kështu jam nga natyra dhe jeta e shpejtë nuk më shqetëson. Përveç kësaj, këto janë gjëra të bukura, përgjegjësi të ëmbla dhe është vërtet budallallëk të ankohesh.

Ajo që më bën përshtypje është pamja jote. Mjaft e dobësuar. A ushtroni, i kushtoni rëndësi ushqimit, a ishit në një regjim të veçantë?

- Pak nga pak. Ushtroj vazhdimisht, lëviz më shumë, jam aktiv... Përveç kësaj, i kushtoj rëndësi ushqimit, megjithëse di të bëj lëshime. Megjithatë, çelësi është në ekuilibër dhe në lumturinë dhe paqen e brendshme. Nëse ndiheni bukur brenda, kjo reflektohet edhe nga jashtë.

Sa shpesh jeni në kuzhinë dhe keni ndonjë recetë që e përgatisni me shumë dashuri?

- Jo se kuzhina është vendi im i preferuar, por di të gatuaj, të përgatis drekën. Sidomos gjatë sezonit të festave, disi më kap ajo mania e gatimit. Unë gatuaj fjalë për fjalë gjithçka. Mish, perime, makarona...

Foto: arkivi privat

Ju shpesh udhëtoni, a ka ndonjë vend që të është veçanërisht afër zemrës?

– Një pyetje e vështirë. Por çdo vend që ka fytyrë nga deti është afër zemrës sime. Unë e dua diellin, ujin, detin, atë freskinë në ajër. Unë thjesht e shijoj atë. Nuk do të rezervoja një vend, por e rëndësishme është që ai të jetë në det, buzë ujit.

Le të flasim për muzikën. Shfaqjet tuaja janë gjithmonë të mbushura, ju jeni gjithmonë të angazhuar. A është e vështirë të ruash popullaritetin me të gjitha ngritjet dhe uljet ndër vite dhe cili është sekreti i suksesit?

- Nuk eshte e lehte. Edhe pse shumë mendojnë se në Maqedoni, ne pak artistë jetojmë me “lavdinë e vjetër”, nuk është aspak kështu. Duhet të punosh vazhdimisht, të lëshosh këngë, të ndjekësh trendet, shijen e publikut, të mbetesh vetvetja dhe autentike, por edhe të përshtatesh me kohët e reja. Jam i lumtur që mund të këndoj muzikë origjinale dhe që publiku këndon 90 për qind të këngëve me mua. Nuk ka shpërblim më të madh se ai për një artist.

Sa më e lehtë është rruga për të pushtuar skenën serbe për shkak të motrës suaj Tijanës? Nga ana tjetër, konkurrenca është e madhe?

-Tijana është një mbështetje e madhe për mua, jo vetëm për skenën rajonale, por edhe për Maqedoninë. Dhe ajo është shpesh me ne dhe flasim vazhdimisht, më jep këshilla... Serbia është një tjetër “treg”. Tiana është shumë e vendosur atje dhe absolutisht unë kam një bazë të mirë për të punuar edhe atje. Kam disa këngë në gjuhën serbe, dhe vizita në Beograd është vërtet një kënaqësi për mua. Unë jam gjithmonë i mirëpritur atje, publiku më pranon dhe ka një energji të këndshme. Vërtet në Serbi ka mbiprodhim, konkurrenca është e madhe, por mendoj se kanë një skenë dhe hapësirë ​​për të gjithë. Para një jave isha në Serbi, duke përgatitur muzikë të re, prandaj më ndiqni, do të ketë lajme të mira.

Foto: arkivi privat

Nëse i shkurtoni të gjitha, cila është kënga juaj e preferuar që keni kënduar ndonjëherë?

- “Krenare” është kënga për të cilën kam kujtime të mrekullueshme dhe më solli suksesin më të madh, si për karrierën time ashtu edhe për Maqedoninë, gjatë afirmimit të vendit në skenën e Eurovizionit. Unë jam gjithmonë veçanërisht emocionues dhe i lumtur kur kujtoj Eurovision 2019, Tel Aviv, atë ekip, energji dhe momentet kur e gjithë Europa na dha 12... Uh, nuk e di nëse mund të ndahem, por çdo këngë është për mua e dashur dhe në një moment shënoi një pjesë të jetës sime. Por nëse më duhet të veçoj do të ishte “Mirupafshim Tago” dhe kënga ime e parë që e quaj veten si kantautor, “Niagara”.

Cilat janë sfidat e reja dhe cilat janë reagimet për këngën “Ego” me Young Daddy?

– “Ego” ka disa ditë që është në transmetim dhe po ecën shumë mirë. Lexoj dhe dëgjoj shumë komente pozitive dhe kjo më gëzon. Kënga është në trend në YouTube dhe tashmë po dëgjohet në radiot lokale. Dadi është një artist i ri me të vërtetë i talentuar dhe gjithmonë më pëlqen të mbështes artistët tanë vendas në rritje. Dua të falënderoj të gjithë ekipin që punoi në këtë projekt, veçanërisht Robert Bilbilov, i cili krijoi muzikën dhe aranzhimin, Genz Halimin, i cili drejtoi videoklipin dhe të gjithë të tjerët që u siguruan që pamja dhe gjithçka të dukej sikur ishte e imagjinuar. Njëkohësisht jam duke përgatitur dhe incizuar këngë të tjera për të cilat me siguri do të njoftoheni. Po përgatisim edhe një surprizë për shtatorin, fillimin e vjeshtës, por le të jetë ky rast, arsye për një tjetër bisedë tonë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës