INTERVISTË | Simona Avramova: Messi ka energji të mrekullueshme dhe asnjëherë nuk e lë setin pa përqafim

Foto: Arkivi Privat/Instagram/Cristiano Ronaldo

“Messi nuk ka kërkesa gjatë grimit dhe gjatë fotosesionit. Ai vjen gjithmonë në kohë, është shumë profesionist dhe shumë i lehtë për të punuar”, thotë Simona.

E gjithë bota është kënaqur me fushatën e re të shtëpisë franceze të modës “Louis Vuitton”, në të cilën Lionel Messi и Christiano Ronaldo ata lanë mënjanë rivalitetin e tyre futbollistik dhe pozuan për objektivin e fotografit Annie Leibovitz.

Por fakti që maqedonja është veçanërisht e rëndësishme për ne Simona Avramova ishte përgjegjëse për grimin e legjendës së futbollit argjentinas Messi, për qëllimet e këtij fotosesioni tashmë ikonik.

Maqedonase Simona Avramova ka grimuar Lionel Messin në foton kult me ​​Cristiano Ronaldon

Kjo vajzë e talentuar 28-vjeçare jeton prej shtatë vitesh në Barcelonë, ku ka një karrierë të suksesshme si grimiere profesioniste dhe parukiere për shumë njerëz me famë botërore.

Ekskluzivisht për “Free Press”, Simona ka folur se si është të jesh grimere personale e Messit, si dashuria për punën krijuese e çoi në Spanjë dhe si e mbush kohën e lirë kur nuk ka angazhime pune.

Përshëndetje Simona, prezantohu para publikut tonë.

- Përshëndetje! Fillimisht ju falënderoj për ftesën dhe më vjen shumë mirë që kjo intervistë është me ju - "Sloboden Pechat".

Unë jam Simona, një vajzë 28-vjeçare që jeton prej shtatë vitesh në Barcelonë. Kreativ, gjithmonë i sinqertë dhe i vendosur në atë që vendos si synim. Shpirt i lirë dhe ekstrovert. Shenja e Peshqve dhe nënshenja e dyfishtë e Shigjetarit dhe Hëna - për një vështrim më të afërt se kush jam në të vërtetë, haha.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga AVRA (@avra.simona)

Ju keni qenë përgjegjës për grimin e Lionel Messit, për nevojat e fotosesionit ikonë me Cristiano Ronaldon. Si u bëtë pjesë e kësaj historie?

– Ahhh, ku të filloj… Po, saktësisht. Unë kam qenë pjesë e skuadrës pas Leo Messit për një vit e gjysmë. Unë jam grimieri i tij dhe stilisti i flokëve për të gjitha paraqitjet e tij komerciale dhe sesionet fotografike.

Diku nga mesi i qershorit të vitit të kaluar, mora një telefonatë nga kompania e prodhimit me të cilën kisha punuar tashmë në disa projekte në Paris, duke thënë se po dërgonin portofol sepse kërkonin një grimer për ekipin e kalorësve të Messit. kështu që më pyetën nëse isha i interesuar të dërgoja edhe portofolin tim.së bashku me të gjithë të tjerët. Unë i thashë: "Po, sigurisht". Brenda pak ditësh pata një intervistë në Zoom me producentin ekzekutiv dhe menjëherë pasova konfirmimin se ata donin që unë të isha pjesë e reklamës së parë të Gatorade në Paris. Sa herë që nis një projekt të ri jam shumë i fokusuar sepse pjesë e punës është edhe kërkimi i asistentëve për të, ditët e përgatitjes etj. Me pak fjalë, pas reklamës së parë të testit, u bëra menjëherë pjesë e ekipit të kalorësve. Për ata që nuk e dinë, një ekip kalorës është ai që lëviz gjithmonë me të famshmit.

Besoj se shumë janë të interesuar - çfarë ishin Messi dhe Ronaldo në "prapa skene"?

- Leo Messi është një nga njerëzit më të mirë që kam takuar ndonjëherë. Jo vetëm në karrierën time, por edhe në jetën time. Ai ka energji të mrekullueshme, është shumë profesionist, ka gjithmonë respekt për të gjithë të përfshirët në çdo projekt dhe nuk vjen e nuk del nga set pa përqafim.

Fatkeqësisht, nuk arrita të jem pjesë e sesionit fotografik me Cristiano Ronaldon, sepse viza britanike nuk më erdhi në kohë (kam ende pasaportë maqedonase, edhe pse kam rezidencë të përhershme në BE, haha). Meqë ra fjala, po, pjesë e punës sime për fushatën ishte përgatitja e Cristiano Ronaldos për kamerën.

A ka protokolle të veçanta që duhen ndjekur kur kemi të bëjmë me një yll të tillë botëror? A ka vetë Messi kërkesa të veçanta gjatë grimit?

- Sigurisht. Ne gjithmonë nënshkruajmë një marrëveshje moszbulimi dhe nuk lejohemi të publikojmë foto dhe video nga grupi përpara publikimit të projektit. Normalisht që jemi 30 deri në 80 persona në xhirime, sigurisht që mund të filmojmë “prapa skene” për ta ndarë në rrjetet sociale pasi projekti të dalë publik, sigurisht pa filmuar vetë personazhin e famshëm. Mendoj se ky është protokoll shumë standard dhe, për mendimin tim, është shumë i drejtë dhe profesional, sepse nuk mund të kontrollohet përmbajtja (duke u regjistruar) e secilit anëtar të ekipit nëse gjithçka lejohet.

Nga ana tjetër, vetë Messi nuk ka asnjë kërkesë gjatë grimit dhe gjatë fotosesionit. Ai është gjithmonë në kohë, shumë profesionist dhe shumë i lehtë për të punuar me të. Tashmë kemi një ritual që e praktikojmë gjithmonë. Pjesa e tij e preferuar e grimit është masazhi i fytyrës, para dhe pas.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Avra ​​Simona (@avra.mua)

Si vendosët të merreni me këtë profesion krijues dhe si ju çoi jeta në Spanjë? Cila ishte “dërrasa” tuaj dhe si nisët bashkëpunimi me emra kaq të njohur të skenës botërore?

– Që kur mbaj mend, kam qenë shumë kreative dhe e kam pasur një problem të madh të vendos se çfarë dua të bëhem dhe çfarë të studioj. Mbaj mend që i vogël kam grimuar të gjithë sepse prindërit punonin me Revlon dhe në shtëpi kishte gjithmonë një kuti me grim. Doja te dija gjithcka, dhe jam akoma shume kurioze dhe padyshim pak geek, haha. Unë kam një formim farmaceutik – që më vonë kuptova se ishte baza perfekte dhe, sipas mendimit tim, duhet të jetë njohuri thelbësore për çdo grimier.

Ah, Spanjë. Një verë, shoku im më i mirë dhe unë vendosëm të shkonim në Barcelonë. Ishte dashuri me shikim të parë, por nuk kisha në plan të lëvizja sepse isha duke përfunduar kolegjin në atë kohë. Megjithatë, gjërat morën një kthesë të mahnitshme për mua kur shkova në Sephora në Barcelonë për të blerë kozmetikë. Një nga menaxherët m'u afrua dhe më pyeti nëse isha grimiere. Unë thashë: "Po". Ai më pyeti nëse isha i interesuar për një intervistë. Unë i thashë: "Po, tani?". Ai m'u përgjigj: "Po, tani". Kemi një intervistë me dhjetë grimiere dhe kemi dhjetë modele. “Një nga grimieret nuk u paraqit në intervistë, ndaj ne po kërkojmë një zëvendësues”. Hyra, vendosa grimin e modeles dhe e harrova. Kur u ktheva në Shkup, mora një telefonatë se e mora punën. Fillova të punoj me “Benefit Cosmetics” në linjën Shkup-Barcelona për disa muaj derisa u diplomova. Menjëherë pas diplomimit, u transferova në Barcelonë.

Pas gjashtë muajsh në Benefit Cosmetics, mësova spanjisht dhe italisht dhe ndjeva se ishte koha për një ndryshim. Sikur të isha manifestuar, “Kendo Brands” më thirri për intervistë. Në atë kohë, Fenty Beauty ishte gati të lansohej në Spanjë. Unë isha një ambasador i markës për markën dhe mentorët e mi ishin vetë Rihanna, Priscilla Ono, Hector Soto dhe i gjithë ekipi i Fenty. Unë kam qenë gjithashtu mentoruar nga grimerja zyrtare e Marc Jacobs në atë kohë - Yvonne McInnis. Prandaj, me lansimin e "Charlotte Tilbury" u mora si artistja kryesore për të gjithë Spanjën, kështu që u mentorova nga vetë Charlotte dhe Sofia Tilbury.

Pas vitesh vendosa se ishte koha për të filluar një karrierë solo të pavarur, rrezikova gjithçka dhe lashë punën që prisnin shumë artistë. Dhe ja ku jam.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Avra ​​Simona (@avra.mua)

Portofoli juaj duket i klasit botëror. Cilat bashkëpunime do të veçonit si më të dashurat?

- Faleminderit! Padyshim Leo Messi, fushata e Balenciaga me Acid Arab për revistën Nylon dhe Raja Martigny me Tarek Mawad.

Cili është mendimi juaj për mënyrën se si femrat maqedonase e bëjnë grimin e tyre?

- Më pëlqen pjesa e kulturës ku femrat maqedonase janë gjithmonë, pa marrë parasysh çfarë, të rregullta dhe kujdesen për veten. Sa i përket grimit, do të thoja që ndonjëherë është i tepërt dhe i panevojshëm. Për të gjitha gratë - ju jeni të bukur edhe pa grim! Ju nuk keni nevojë për shumë, ndjehuni të sigurt në lëkurën tuaj. Unë pothuajse nuk përdor ndonjëherë pudër të lëngshme për fytyrën, vetëm korrektor aty ku nevojitet. Nuk do ta përdorja pudrën e gurit që përmban pluhur talk për përdorim të përditshëm, por më shumë për grimin e mbrëmjes. Për lëkurë të pastër, është shumë e rëndësishme ajo që merret me dietë. Grimi është thjesht një aksesor, jo një domosdoshmëri.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Avra ​​Simona (@avra.mua)

A ndiqni tendencat apo preferoni një estetikë të përjetshme?

– Nuk i kam ndjekur asnjëherë trendet dhe as nuk do t’i ndjek, qoftë veshje, make-up etj. Zgjidhni gjithmonë estetikën e përjetshme dhe atë që ju bën të ndiheni bukur. Krahasimi është një rrugë e lehtë drejt një dite të keqe. Unë konstatoj se ndjekja e tendencave sjell krahasim me ata që janë në trend ose çfarë është në trend. Kjo është gjithnjë e më e pashmangshme në rrjetet sociale. Ajo sjell një nevojë për të blerë dhe për të pasur, dhe jo gjithmonë secili prej nesh mund ta bëjë këtë derisa tendenca zgjat, që është një periudhë e shkurtër. Krijon zhgënjim dhe vetëbesim të ulët.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga AVRA (@avra.simona)

Nëse do t'ju duhej të zgjidhnit vetëm tre elementë thelbësorë të grimit, nga çfarë do të përbëhej kompleti juaj personal?

– Korrifikues, maskara dhe blush në krem ​​në nuancë delikate që mund të përdoret edhe për buzët.

Preferoni një çantë të madhe apo të vogël? Dhe çfarë fshihet në të?

– Çanta e vogël ose “tout beg” (çantë). Kur kam shumë gjëra për të mbajtur, atëherë mbaj një "tote bag" në të cilën mund të gjendet laptopi im, një fletore pa të cilën nuk mund të jetoj, kam gjithmonë një stilolaps, tre grimin thelbësor hehe, një telefon. , një karikues, kufje dhe unë kurrë nuk mbaj një portofol haha.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga AVRA (@avra.simona)

Si ju duket përditshmëria kur nuk keni angazhime pune? Si e kalon kohën e lirë Simona si një vajzë e re dhe e suksesshme?

– Unë udhëtoj shumë. Ndonjëherë kam 20 fluturime në një muaj dhe vizitoj disa vende. Është e vështirë të mbash një rutinë me atë ritëm. Pra, kur jam në shtëpi në Barcelonë dhe kam kohë të lirë, është shumë e rëndësishme për mua të kthehem në bazat. Unë gatuaj shumë, bëj stërvitje, bëj shëtitje të gjata me qenin tim dhe shumë darka me miqtë.

“Të fitosh është një gjendje shpirtërore” është mesazhi i fushatës së re të Louis Vuitton. Cila është filozofia juaj që ju udhëheq gjatë jetës?

- Punon në vetvete. Fizikisht, mendërisht dhe shpirtërisht. Kuriozitet. Volya. Zona e rehatisë është armiku më i madh. Merre riskun. Besoni intuitës suaj. Dhe mos harroni të argëtoheni gjatë rrugës!

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga AVRA (@avra.simona)

Video e ditës