Intervistë me Sashko Kotsev: I pres me padurim lodrat e vajzës sime ndonjëherë më shumë se ajo

Foto: Facebook/Sashko Kotsev

Më shumë se 6.000 njerëz janë argëtuar duke parë filmin slloven deri më tani "Diçka e ëmbël" dhe atë vetëm në Shkup. Komedia romantike me Sasko Kocev и Jelena Jovanova, në të cilin luan edhe regjisori i filmit, stand-up humoristi slloven Tin Vodopopivec, është një histori që të fiton që në fillim. Ai flet për idealizimin e gabuar të personazheve që shumë lehtë u bënë ekspertë në një fushë të caktuar dhe morën epitetin guru. Pikërisht një “guru” i tillë është Ace Majstorovski, i cili për shkak të lëshimit të tij do të hyjë në një trekëndësh me pastiçerin Gogi dhe organizatoren e eventit Kaya (Jelena Jovanova).

Sashko është bashkëproducenti dhe bashkë-skenari i filmit që mbërriti në rajon në kohën e duhur, për të na bërë të ndërgjegjshëm se jeta reale nuk është vetëm foto dhe video nga rrjetet sociale dhe gara për numrin e shikimeve. Çdo person, siç thotë Sashko, duhet të dijë të shijojë gjërat e vogla pa u nxituar, si p.sh., shijen e një ëmbëlsirë të këndshme – diçka të ëmbël.

Në intervistën për “Sloboden Pechat”, përveç filmit, Sashko flet edhe për vajzën e tij Joanën dhe bashkëshorten, e cila është kritikja e tij më e mirë.

Ace Majstorovski, të cilin e luani në filmin "Diçka e ëmbël", është një guru marketingu. Në ditët e sotme duket se po bëhet më e lehtë dhe më e lehtë të kontaktosh dikë me një guru, ekspert ose specialist. Si e shihni marrjen e lehtë të këtyre epiteteve?

- Pikërisht për këtë e bëmë këtë film, për idealizimin dhe idolizimin e gabuar dhe të pabazuar të personazheve të tillë. Ende pyes veten se si e arrijnë atë epitet, si i bindin të tjerët, por edhe si e bindin veten për të. Unë jam një person që vazhdimisht pyes, pyet dhe kontrollon veten. Por disa njerëz thjesht bien në dashuri me veten e tyre shpejt.

Sashko Kotsev / Foto: Facebook/Sashko Kotsev

Çfarë personazhi është Ace dhe cili është pastiçieri që do ta zëvendësojë? A mund të gjeni ngjashmëri karakteresh midis të dyve dhe a takoni personazhe të ngjashëm në jetën e përditshme?

– Sa herë punoj për një personazh, përpiqem të gjej një model të tillë nga jeta dhe kjo më ka ndihmuar gjithmonë shumë. Meqë ra fjala, këta dy personazhe janë diametralisht të kundërt dhe pikërisht kjo ishte sfida ime për të pranuar këto dy role. Ndryshe, filmi ka të bëjë me shansin e fundit në jetë të njërit personazh dhe mundësinë e parë të personazhit tjetër.

Si shkuan premierat e filmit në qytetet e ish-Jugosllavisë, a ka reagime të ndryshme, të themi, nga audienca maqedonase në atë sllovene?

- Çdo publik reagon ndaj gjërave të ndryshme, skenave të ndryshme dhe i do personazhe të ndryshëm nga filmi. Në Slloveni, i vetmi pengesë ishte se ishte një film slloven, dhe personazhet kryesore i luanin maqedonasit që i shihnin për herë të parë, kështu që u hoq një përqindje e audiencës dhe shitjeve. Por ndryshe nga atje, këtu është e kundërta, publiku na njeh mirë, na beson dhe nuk mendon të shkojë në kinema dhe të shikojë filmin.

Sashko Kotsev dhe Jelena Jovanova
Sashko Kotsev dhe Jelena Jovanova / Foto: Facebook/Sashko Kotsev

Duke punuar në këtë komedi, cila ishte përvoja juaj me kastin slloven, a ishte argëtuese? A ekziston ende “miti” se sllovenët janë një popull i ftohtë?

– Nuk mendoj se janë një popull i ftohtë, por përkundrazi shumë emocionues, tepër i sjellshëm dhe empatik ndaj të tjerëve, vetëm se nuk e shprehin atë në një mënyrë të njohur dhe karakteristike për ne. Të gjithë janë shumë profesionistë në punën e tyre dhe nuk komentojnë fare punën e të tjerëve që është më tipike për ne. Një eksperiencë e mrekullueshme me një ekip të shkëlqyeshëm, dhe më besoni, nuk ka asnjë film që është më argëtues për t'u xhiruar. Është stresues, nervoz, kaotik dhe i pasigurt, veçanërisht kur shkrepni me një buxhet shumë të ulët. Por ne e bëjmë punën tonë me gëzim dhe gëzim.

Sa di gruaja jote të jetë një kritike strikte, a ka ndodhur ndonjëherë që të të thotë drejtpërdrejt se nuk ke luajtur një shfaqje kaq të suksesshme, të gjesh një të metë në një film apo në një skenë në një serial, në një reklamë?

– Gjithmonë, kritiku më i mprehtë dhe më i rafinuar, që nuk zgjedh as fjalët për asnjë nga veprat e mia. Nëse ai kalon pranë saj, atëherë unë jam i sigurt.

Sashko Kotsev me gruan e tij Smiljana / Foto: Facebook/Sashko Kotsev

Tani ju jeni babai i Joanës dhe duke parë pas, në fëmijërinë tuaj në një kohë tjetër, çfarë lloj fëmijë dhe adoleshent keni qenë, a keni arritur të realizoni të paktën një pjesë të ëndrrave tuaja në atë kohë?

– Ëndrrën që kam ëndërruar atëherë, fjalë për fjalë po e jetoj dhe po e shijoj tani. Ndryshe, më duhet ta pranoj se kam qenë mjaft i turpshëm si fëmijë, por kështu e kam ndrydhur atë ndrojtjen, duke u ngjitur në skenë, në dërrasat që do të thotë jetë.

Sa e mundur është në kohën e sotme të shpejtë dhe dixhitale të arrish të qëndrosh “normal”, të bësh miq të gjallë, të mbash miq të vjetër, të jesh i lumtur me gjërat e vogla?

- Më besoni, jam shumë e lumtur për gjërat e vogla, ndonjëherë më gëzojnë më shumë lodrat e Joanës. Dhe, miqësitë e vjetra nuk shuhen. Është një shok – ai që e takon edhe pas 3 vitesh dhe të duket sikur ka kaluar një ditë. Dhe normalisht ja ku po provoj te tjeret do te thone si po kaloj hahahahahahahaha.

Intervistë me Jelena Jovanova, aktore: Ankthi nuk u largua, por fitova cilësi të tjera

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës