Intervistë me Mia Kostova: Djalin Andrija e njoha tek Nikolla e vogël

Foto: arkivi privat

Mia Kostova në ditët e kaluara ajo është një hero për shumë njerëz, sepse me iniciativën e saj ajo motivoi 24 njerëz në vetëm 300 orë dhe mblodhi 18.000 euro i cili do të jetë i destinuar për trajtimin e një djali që është nxënës në klasën e katërt në "Johan Heinrich Pestalozzi" OOU. Si një nënë e kujdesshme dhe e përkushtuar, Mia tregon për “Shtypin e Lirë” se e njihte të sajën djali AndriaNikolla i vogël dhe tregon se si reaguan prindërit e tij kur dëgjuan për donacionet. Ajo thotë për veten se ka qenë gjithmonë emocionale dhe empatike dhe të afërmit e njohin si Mia, e cila nuk do ta kuptojë kurrë se sa mund të bëjë dhe kush është. Për historinë humane të ndodhur në vetëm një ditë, prezantuesja dhe influencuesja e njohur flet hapur në këtë intervistë.

Pikërisht në cilin moment vendosët që do të përpiqeshit të ndihmonit Nikolën, a besuat që në fillim se do t'ia dilnit dhe kush ishte i pari që ju takoi?

– Unë gjithmonë udhëhiqem nga intuita dhe kurrë nuk i mendoj gjërat për një kohë të gjatë, as ky nuk ishte një plan i madh. Sinqerisht, në postimin e parë e njoha Andrinë tek Nikolla e vogël dhe nuk pushova së menduari për të për dy ditë. Kjo u ndoq nga njerëz që i njohin prindërit dhe që njohin edhe Nikollën e vogël, dhe unë nuk e dija se si t'i shtyja donacionet të shkonin më shpejt, kështu që pyeta veten në Instagram nëse dikush kishte ndonjë ide. sweetthingsmk ishin të parët që thirrën. kush i dha idenë dhe kështu nisi gjithçka. Mesazh pas mesazhi, donacion pas dhurimi, ndodhi një mrekulli.

Sa para dhe donacione të tjera janë mbledhur deri më tani?

- Nuk kam të dhëna të sakta, përafërsisht e dinim shumën në para dhe rreth 300 biznese të vogla dhuruan produktet e tyre, të cilat ishin në shitje me një donacion për Nikollën. I jam jashtëzakonisht mirënjohës absolutisht të gjithëve.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Mia Kostova (@miandrija)

Keni dëgjuar nga të afërmit e Nikollës apo ai personalisht, si reaguan kur morën vesh se çfarë u bë në kohë rekord?

- Me babain e Nikollës fola vetëm për donacionet e mëdha, njerëzit nga fillimi deri në fund nuk ishin shumë të vetëdijshëm për atë që po ndodhte, nuk na ndiqnin në rrjetet sociale, nuk ishin në Maqedoni, ishin mjaft të hutuar në çdo telefonatë. Bëra, por besoj se edhe ata janë të lumtur si të gjithë ne.

Ndoshta disa nga historitë tuaja personale ju kanë frymëzuar për të bërë këtë punë humanitare, a ka pasur ndonjë moment kur keni pasur nevojë për ndihmë dhe nuk e keni marrë atë në një situatë të vështirë?

- Jo, nuk më ka ndodhur, faleminderit Zotit dhe dhëntë Zoti që askush të mos ketë nevojë. Nga natyra jam shumë emocionuese dhe më prekin shumë histori të këtij lloji. Epo, edhe histori për kafshë të braktisura apo ndonjë nevojë për ndihmë.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Mia Kostova (@miandrija)

A ka pasur nisma të tjera të ngjashme për të cilat nuk keni folur ende dhe keni qenë pjesëmarrës aktiv?

- Nuk jam njeri që flas kur e bën dhe as nuk do të flas në të ardhmen. Këtë herë duhej të ishte kështu. Unë e di sa, ku dhe si kam ndihmuar.

Kur patë se sa po ecën puna me donacionet, si reaguat, kur shkoni në shtrat natën pas një historie të tillë - çfarë mendoni për veten tuaj?

- Nuk e kisha idenë se kjo do të përfundonte kështu në më pak se 24 orë. Natën e parë nuk kam fjetur fare, sidomos pas dhurimit prej 10.000 mijë eurosh. Nga ana tjetër, mendimi im i vetëm është që të gjithë jemi të gjallë, të shëndetshëm dhe në numër. Ata që kam pranë më njohin si Mia që nuk do ta kuptojë kurrë se sa mundet dhe kush është. Unë nuk mendoj asgjë të veçantë për veten time, përveç se jam i vetëdijshëm që kam një ushtri njerëzish që besojnë në mua. Dhe kjo është ajo që më jep lumturi të pabesueshme në shpirtin tim. Për ta arritur këtë nuk duhet të jesh i famshëm, duhet të kesh besim. Edhe një herë nëse do të kisha mundësi, do të shkoja personalisht dhe do të përqafoja të 300 njerëzit që qëndronin pas kësaj historie.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës