Intervistë me Martin Tomovskin, portierin e kuqezinjve: Ndihem maksimalisht mirë në Vardar

Foto nga Denis Dukovski (RK Vardar 1961)

Portieri i RK Vardarit 1961 flet për sezonin e tij të parë me kuqezinjtë, për kolegun e tij Borko Ristovski, për trajnerin David Dejvis, për paraqitjet në Ligën e Kampionëve dhe në kampionatin vendas. Kam ardhur nga Gjermania dhe nuk kam gabuar, thotë Tomovski

Portieri Martin Tomovski (24) ka ardhur në Vardar në fillim të sezonit dhe vlerësimi i përgjithshëm është se ka bërë shkëlqyeshëm në fanellën kuqezi. Portieri i ri i kombëtares së Maqedonisë është një nga të preferuarit e publikut, paraqitjet e tij të deritanishme tregojnë se ky është një potencial i madh.

Tomovski u shqua veçanërisht në ndeshjen ndoshta më të rëndësishme ndërkombëtare të Vardarit këtë sezon, fitoren e mysafirëve ndaj Montpeljesë në Ligën e Kampionëve, e cila ishte një kthesë, pas krizës rezultante të kuqezinjve në kompeticionin elitar evropian për klube. Pas 13 pritjeve të tij në atë ndeshje, Martin u gjend në ekipin ideal në qark, një tjetër konfirmim i cilësive të tij.

Vardari tani është i vendosur në XNUMX/XNUMX e Ligës së Kampionëve, ndonëse në xhiron e fundit të fazës së grupeve të mërkurën do të luajë kundër Elverum në Shkup.

* Tashmë jeni vendosur në fazën e XNUMX-të pavarësisht rezultatit të ndeshjes me Elverum. Vendosja në fazën eliminatore ishte synimi i Vardarit në fillim të sezonit. A do ta lejoni veten të relaksoheni me Elverum?

- Nuk do të relaksohemi në ndeshjen me Elverum. Vardari është vendosur në fazën e XNUMX-të pavarësisht nga rezultati i asaj ndeshje. Megjithatë, disponimi në skuadër është i tillë që nuk do të ketë relaksim. Do të luajmë me përpjekje maksimale për të mundur Elverumin dhe kështu të përfundojmë këtë fazë të Champions League. Sa i përket mundësive tona në XNUMX/XNUMX (kundër Veszpremit), ende nuk do të jepja një mendim. Ka kohë për këtë.

* Si e vlerësoni sezonin e deritanishëm në Vardar, sa i përket paraqitjeve tuaja?

- Kam vetëm një vlerësim pozitiv për sezonin tim të deritanishëm në Vardar. Disi prisja të merrja minuta dhe ky ishte qëllimi im kur erdha te Vardari. Personalisht mendoj se kam justifikuar besimin që më është dhënë. Kam punuar me dy trajnerë, Veselin Vujovin и David Davis, të cilët të dy më dhanë besim. Mendoj se bëra maksimumin për të shfrytëzuar rastin. Skuadra ku jam është e mrekullueshme, ndihem sa më mirë. Gjërat në klub janë të vendosura në atë mënyrë që e vetmja gjë që mendojmë është hendbolli. Kështu duhet të jetë. Kam përshtypjen se sillem profesionalisht edhe në fushë dhe jashtë saj. E kuptoj që është për të mirën time dhe për të mirën e ekipit tim.

Foto nga Denis Dukovski (RK Vardar 1961)

* Në Vardar keni ardhur nga liga budiste Ludwigshafen. Jeni penduar për Bundesligën?

- Patjetër që kam bërë një lëvizje të madhe duke qenë në Vardar. Ne ishim në ish-klubin tim me ambicie të kufizuara. Më vjen keq që u larguam nga liga. Në atë moment kërkoja një skenë më të madhe për të treguar cilësitë e mia, për të përparuar. Vardari ishte një opsion i madh për mua. Kjo u pasua nga fakti që u ktheva në shtëpi. Gjithçka ishte në kulmin e koronavirusit, jeta normale u ndërpre. Vendosa të vij në Shkup dhe nuk gabova.

* Si është të punosh me David Davis, trajnerin që “ringjalli” ekipin?

- Një plus i madh për Devisin është se ai njeh gjuhën dhe mentalitetin tonë. Ne kemi një përzierje lojtarësh të huaj në klub, por është padyshim mirë që Davis e njeh gjuhën tonë. Idetë e reja që ai realizon dhe zbaton padyshim që japin rezultate, megjithëse nuk kemi kohë të mjaftueshme për stërvitje dhe lojëra, për shkak të orarit të ngjeshur. Unë kam vetëm fjalë lavdërimi për Davis. Ai është një profesionist i vërtetë, i përkushtuar maksimalisht për atë që bën. Besoj se një qasje e tillë ndikon që i gjithë ekipi të synojë diçka të madhe. Ai mentalitet dhe qëndrim pozitiv kontribuon që një pjesë e madhe e të gjithë lojtarëve, si individualisht ashtu edhe si ekip, të përparojnë.

* Kolegu yt në tribunë Borko Ristovski të cilësoi si një nga tre portierët më të mirë në Champions League këtë sezon…

- Sinqerisht, si një kënaqësi personale për mua është një punë e madhe. Gjithsesi, gjëja më e rëndësishme është që ne si skuadër të fitojmë. Më vjen mirë që mund të përfshihem drejtpërdrejt në të dhe të kontribuoj. Me Borko Ristovskin kam komunikim të nivelit të lartë. Ai është me përvojë, do të thosha portieri ynë më i mirë, me një karrierë të shkëlqyer, pa përmendur të gjitha klubet ku ka mbrojtur. Prania e tij dhe këshillat e tij janë të një rëndësie të madhe për zhvillimin tim.

* Në skenën vendase, opinioni i përgjithshëm është se kampioni do të kërkohet mes Vardarit dhe Europharm Pelisterit…

- Eurofarm Pelister është realisht kundërshtari ynë më serioz, por nuk do t'i nënvlerësoja të tjerët, si Europharm Pelister 2, Ohër, Butel, që janë ekipe serioze. Ata bëhen më të mirë nga viti në vit. Mendoj se do të ishte gabim të nënvlerësohej dikush, sidomos në këtë pjesë të kampionatit. Sigurisht që synimi ynë është të sigurojmë titujt në kampionat dhe në kupë. Dhe me nënvlerësim, do të bëhet më e vështirë. Të gjithë thonë se ndeshja Vardar – Europharm Pelister do të vendosë për kampionin në kampionatin e Maqedonisë. Por unë nuk mendoj kështu. Kemi një program vërtet të ngjeshur ndeshjesh. Do të duhet të arrijmë numrin maksimal të fitoreve.

Foto EPA-EFE / Mohamed Abd El Ghany / POOL

* Këtë muaj keni edhe një sfidë të kombëtares, një duel breshëri me Rumaninë për t'u kualifikuar në Botërorin 2023.

- Breshëria me Rumaninë vjen së shpejti dhe nëse e kalojmë, radhën e ka Çekia. Rumania, do të thoja, është një ekip vërtet serioz. Ata kanë të njëjtën dëshirë për të shkuar më tej si ne. Shanset tona janë, do të thosha 50-50. Nuk duhet as të theksoj se do të bëjmë çmos për të kaluar Rumaninë.

* Sa e rëndësishme është për ty të jesh pjesë e ekipit në qark në Champions League?

- Nuk kam qenë më parë në skuadrën në qark në Champions League. Nga pikëpamja e kënaqësisë personale, është një ndjenjë e këndshme. Megjithatë, në atë moment isha më i lumtur që arritëm të befasojmë francezët. Isha shumë i lumtur që mposhtëm Montpellierin si mysafir dhe isha edhe më i kënaqur me mënyrën se si funksionuam, të gjithë si një. Unë pashë një ndryshim shumë pozitiv. Prandaj nuk dua të veçoj veten. Kam ndihmuar në momente të caktuara, por edhe shokët e skuadrës më kanë ndihmuar shumë.

* Karrierën e hendbollit e keni nisur në Metalurg, një klub që tashmë është në krizë dhe po përballet me zhdukje…

- Fillova në shkollat ​​e Metalurgut, pastaj u zhvilluam si portier në skuadrën e Shkupit Prolet dhe më vonë u ktheva në Metalurg. Gjithçka më profilizoi si portier. Unë zhvillohesha në Metalurg, atje luajta për herë të parë në SEHA Ligë dhe në Champions. Metalurgu është pjesë e historisë së hendbollit maqedonas. Një bazë e madhe lojtarësh vjen nga Metalurgu. Është për të ardhur keq që kjo po ndodh. Shpresoj që klubi të gjejë një zgjidhje për problemet, kryesisht financiare. Metalurgut i uroj gjithë të mirat. Do të ishte për të ardhur keq që ai klub të mos mbijetonte.

Video e ditës