Intervistë me Emra Kurtishovën: Kujtimi i gjyshes Lena është përjetësuar nga fakti që e bija mban emrin e saj

Foto: arkivi privat

Aktorja Emra Kurtishova, të cilën publiku e donte si Isaura nga hit seriali “Prespav”, shtatë muaj më parë u bë nënë e Lenës së vogël. Ajo thotë se tani e shijon rolin më të bukur në jetën e saj dhe se si nënë i përballon mirë sfidat e reja.

Me burrin e saj Petar Stojanovski, i cili është edhe aktor, së fundmi ka festuar një vit martesë. Të dy punonjësit e Teatrit për Fëmijë dhe të Rinj punojnë mirë së bashku, si në skenë ashtu edhe në jetën private.

Ju festuat një vit martesë këtë fundjavë. Si e festuat përvjetorin dhe sa ka ndryshuar jeta juaj në çift?

– Për shkak të angazhimeve në punë nuk kishim shumë mundësi për të festuar, por sigurisht që këtë fundjavë do të shkojmë në Greqi, kështu që atje do të festojmë përvjetorin. Përndryshe, jeta bashkëshortore më ka ndryshuar përsa i përket vendimeve të nxituara, tani jam më i duruar, thjesht kam mësuar t'i jap kohë pas kohe.

Në fakt, sa të ndryshëm dhe sa të ngjashëm je me Pjetrin, i cili dorëzohet dhe që zemërohet më shumë?

– Tingëllon e çuditshme, por mendoj se sa më shumë jemi të ndryshëm, aq më shumë jemi të njëjtë dhe pikërisht për këtë ka një kompromis që balancon gjërat.

Foto: arkivi privat

Si duket jeta e dy kolegëve, aktorëve dhe bashkëshortëve? Si është kur jeni bashkë në skenë?

- Sinqerisht, nuk mund ta imagjinoja se si do të ishte nëse do të punonim në profesione të ndryshme. Një nga temat që na bashkoi është sigurisht profesioni dhe kjo është bukuria. Nuk kemi fokusime të ndryshme dhe kjo e bën atë edhe më interesante. Aktualisht jemi duke punuar për një shfaqje të re dhe për herë të parë do të jemi partnerë të drejtpërdrejtë, do të kemi një skenë të përbashkët. Deri tani procesi po ecën shkëlqyeshëm, kemi ende vetëm prova leximi, por edhe kështu, tashmë po shfaqet një marrëdhënie interesante mes personazheve.

Lena - ju zgjodhët një emër të bukur për vajzën tuaj. E kujt ishte ideja dhe a ka ndonjë histori të lidhur me emrin?

– Edhe emri Lena ishte në listën që bëra prej muajsh, pa e ditur që gjyshja e Petarit quhej kështu. Historia e kësaj është se Petari ishte shumë i lidhur me të, dhe ajo vdiq shumë e re, kështu që vendosëm të përjetësojmë kujtimin e gjyshes Lena duke e mbajtur emrin Lena.

Foto: arkivi privat

Si ia dolët në fillim kur lindi Lena, kishit frikë si të gjitha nënat? A ka pasur ndihmë dhe a është mësuar me rolin e ri në jetë?

- Kam ndjerë frikë disa javë para lindjes, mendova se do të ishte e vështirë, se nuk do t'ia dilja. Fakti që i bëni gjërat me intuitë është interesant, sikur dikush apo diçka po ju drejton dhe ju thotë se si t'i bëni. Instinkti i nënës sigurisht që hyn në lojë.
Lena është tashmë shtatë muajshe, tani fillon periudha më interesante. Ai dalëngadalë po kthehet në një burrë të vogël që na bën të veçantë çdo ditë, ndaj ky rol i prindërve është një sfidë dhe kënaqësi e vërtetë për ne.

Të ka ndryshuar mëmësia, më shumë shqetësimi, frika?

- Po, ka më shumë shqetësim dhe frikë, por me masë. Unë nuk jam nga ata "të frikshëm" që "tronditen" për ndonjë gjë. Lena eshte bebe, e ka gjithe jeten perpara dhe jeta eshte mizore dhe pikerisht per kete nuk dua dhe nuk do ta mbaj ne nje zile xhami.

Foto: arkivi privat

A keni arritur të ktheheni në top formë dhe sigurisht të punoni?

- Para se të mbetesha shtatzënë, isha vetëm 48 kg, isha shumë e dobët, dukesha jo e shëndetshme. Tani jam 56 kg dhe mendoj se ishin ato pak kilogramë që më duheshin për t'u dukur normale dhe e shëndetshme.
U ktheva në punë tre muaj pas lindjes, trupi dhe mendja ime kërkonin aktivitet. Ky profesion nuk lejon amulli, duhet dhe duhet të jeni aktiv. Marrëveshja ishte që të luaja shfaqjet e repertorit, dy-tri herë në javë, në mënyrë që mungesa ime nga shtëpia të zgjaste vetëm tre ose katër orë, gjë që nuk ishte aq e tmerrshme, sepse Lena ishte një foshnjë e qetë.

Si do ta pajtoni teatrin dhe mëmësinë, aq më tepër që ju dhe Petari jeni të dy aktorë?

– Siç e përmenda edhe më herët, aktualisht jemi duke punuar së bashku për një shfaqje të re dhe me këtë rast dua të falënderoj publikisht nënën time dhe prindërit e Petarit që na ndihmuan aq shumë që t'i kryejmë detyrat e punës. Përndryshe, gjithçka do të ishte shumë e vështirë dhe e pamundur… kështu që një falenderim i madh!

Foto: arkivi privat

Pas suksesit të filmit “Nedelja”, çfarë përshtypjesh keni nga xhirimet e filmit?

– Ishte një përvojë e bukur të shihja se si e bëjnë këtë serbët. I gjithë ai organizim, mënyra e punës, marrëdhënia me kolegët gjatë xhirimeve dhe prapa kamerave... një eksperiencë e paçmuar në çdo kuptim.

Çfarë duhet të presim më pas përsa i përket profesionit?

- Pres përgjegjësi të reja pune nga shtatori e në vazhdim. Pas premierës në teatër, e cila pritet të jetë deri më 12 korrik, do të kënaqemi me verën dhe do të mbushim bateritë për angazhimet e radhës profesionale.

Sinqerisht me Emra Kurtishovën: Pas dasmës më vdiq babai, humbja më hodhi jashtë rrugës

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës