Intervistë me Elena Stojanovska-Jankovska: U dashurova me burrin tim në një festë trans, për fat më ra në dashuri edhe ai

Foto: Bojan Stoilkovski/ Arkivi privat

Që në moshën 16-vjeçare qëndron para kamerave televizive dhe është e dashuruar pas profesionit të saj, edhe pse kur ishte më e vogël ëndërronte të bëhej shkrimtare. Elena Stojanovska-Jankovska ajo privatisht është e dashuruar me burrin e saj I zjarrtë dhe vajza Ose në. Vështirë se dikush do ta mendonte se ajo është 42 vjeçe, pamja e saj rinore dhe shpirti pozitiv janë vetëm një pjesë e cilësive që e bëjnë atë të dashur si nga teleshikuesit e Tv Sitel, ashtu edhe nga të afërmit dhe miqtë e saj. Pavarësisht nëse është e lodhur apo jo, Elena pothuajse çdo mëngjes është zgjuar nga ora 5, e buzëqeshur dhe humorin e saj të mirë e përcjell për teleshikuesit e programit të mëngjesit “E dua Maqedoninë”. Njerëzit i afrohen shpesh për ta përshëndetur dhe kur e shohin në një edicion informal thonë se e perceptojnë ndryshe dhe ajo ka një fjalë të këndshme për të gjithë. Elena për Shtypi i Lirë tregon historinë e dashurisë me të shoqin, tregon se çfarë nëne është dhe çfarë gjërash e bëjnë jetën e saj të bukur dhe të plotë.

Foto: arkivi privat

Të ngrihesh shumë herët për të qenë në kohë për Programin e Mëngjesit ka qenë prej kohësh pjesë e përditshmërisë suaj. A ka ditë kur jeni të lodhur, nuk keni energji dhe dëshironi të pushoni për një orë shtesë? Çfarë bëni kur nuk është dita juaj dhe keni nevojë të buzëqeshni para kamerave?

– Sigurisht që ka ditë që nuk më vjen mirë të zgjohem në 5 të mëngjesit, kur dua të fik telefonin, të largohem dhe të zhytem sërish në një gjumë të ëmbël. Por konsideroj se kam një profesion të përgjegjshëm, kam qenë në transmetim që kur kam qenë shumë i vogël dhe respektoj audiencën dhe mediat në të cilat kam punuar. Epo, kur nuk është dita ime, pi kafe, përpiqem të kaloj mirë me kolegët dhe në fund gjithçka përfundon mirë.

E mbani mend daljen tuaj të parë në TV, në cilin emision keni qenë dhe në çfarë moshe, si e keni kapërcyer nervozizmin si fillestar?

- E mbaj mend si dje. Ugro duhet të kishte lajmëruar se tani e tutje emisioni muzikor 100% në televizionin A1 (dhe në atë kohë kishte vetëm dy emisione) do të drejtohet nga një vajzë. Në atë kohë sapo kisha mbushur 18 vjeç dhe kisha vetëm dy vite përvojë radiofonike, ndaj isha pas kamerave duke pritur të më thërrisnin dhe të nisja. Përpara se të ngjitesha në skenë, kisha një ndjenjë të çuditshme se do të zhdukesha, por sapo dola aty me fjalën e parë të thënë, kuptova se jam shumë e bukur dhe se më pëlqen të jem nën qendër të vëmendjes. Që atëherë e tutje nuk kam ndjerë asnjëherë nervozizëm apo nervozizëm, ndoshta vetëm ndonjë eksitim të bukur, adrenalinë që nuk e njoh më me kalimin e viteve, por sigurisht që ekziston tek unë. Edhe sot e kësaj dite e përmend dajën Laze Pakovskin dhe nuk e di se si nuk kishte frikë të më besonte një projekt kaq të madh në atë kohë. E falënderoj që besoi në mua.

Foto: Bojan Stoilkovski

Çfarë profesioni je tjetër, me profesion je gazetare dhe a ke bërë ndonjë gjë tjetër veç medias?

– Edhe pse që në moshën 16-vjeçare punoj në media, mendova se do të bëhesha shkrimtare. Libri im i preferuar ishte "Dashnorja" e Margaret Dyras në atë kohë, kështu që mendova të shkruaja romane romantike dhe kështu u regjistrova në Departamentin e Letërsisë së Përgjithshme dhe Krahasuese. Ditët e kolegjit mbaruan, por unë kam qëndruar në media dhe nuk kam botuar ende një roman, por kush e di (hahahaha).
Unë kam një diplomë master në menaxhimin e burimeve njerëzore, kështu që njohuritë i inkorporoj në punën time kur ka nevojë. Vazhdimisht vijnë staf të rinj, të rinj, i trajnojmë dhe kështu jam shumë i lumtur që arsimi më ndihmon në karrierën time.

Së fundmi, në udhëtimin tonë të përbashkët në Turqi, ju ka ardhur një zonjë që ka dashur t'ju përshëndesë, por në fillim nuk ju ka njohur si Elena nga Sitel. A ju perceptojnë të tjerët ndryshe kur ju shohin në një botim informal?

- Shumë shpesh njerëzit habiten kur më shohin live sepse më imagjinojnë shumë më të madh. Ndoshta kamera po ben te veten dhe me pelqejne keto komente - sa i madh dukesh ne TV dhe sa i vogel je ne realitet... Ka variante te ndryshme, por me vjen mire qe njerezit e shikojne emisionin tone, qe na ndjekin. dhe dua të shkëmbej disa fjalë me ta në ato takime.

Çfarë lloj personi jeni ju në jetën private, çfarë tipari konsideroni se është e meta juaj më e madhe dhe cili është virtyti dhe cilësia juaj më e madhe?

– Nuk jam i thjeshtë (hahahaha), do të filloj aty. Unë e konsideroj veten të drejtë, nuk dua të lëndoj njerëzit. Unë jam një Peshore në horoskopin tim dhe ndonjëherë mund të ndryshoj mendim, por kur vendos për diçka, ajo qëndron kështu deri në fund. Tipari im negativ është se dua t'i kontrolloj gjërat, dua që gjithçka të jetë në rregull, që të gjithë të jenë të lumtur dhe të mos mësojnë kurrë se nuk funksionon kështu. Në shtëpi, familja ankohet se e ngarkoj veten shumë me pastrimin, rregullimin dhe e vërteta është se ndonjëherë jam i zënë.

Vajza Ilina është 11 vjeç, tashmë dalëngadalë po hyn në vitet e adoleshencës. Jeni një nënë e rreptë, a ka rregulla në shtëpinë tuaj, si kaloni ju të dy duke pasur parasysh vitet e ndjeshme të Ilinës?

– Nuk jam nënë e rreptë, jam shumë e butë. Është e vërtetë Milica, Ilina është në një fazë para pubertetit dhe tani jemi si shoqet më të mira, që nuk pajtohemi për shumë gjëra, por ne kërkojmë një kompromis. Dëshira ime më e madhe është që nëse ndodh diçka që ai e di se nuk është e zgjuar dhe jo e mirë, të mos shqetësohet se si ta fshehë nga unë, por të më telefonojë fillimisht dhe të më kërkojë këshilla ose ndihmë. Për mua është e rëndësishme të respektoj të gjithë njerëzit, jo t'i ndaj sipas kombësisë, profesionit, por sipas mënyrës sesi e trajtojnë atë. Nuk mund ta mbroj nga gjithçka, por dua që gjithmonë ta dijë se unë dhe babai i saj do të jemi mbështetja e saj pa rezerva.

Elena me vajzën Ilina/Foto: Arkivë private

Ju rrallë flisni për bashkëshortin tuaj Ognen, i cili është një mbështetje e madhe për ju. Si u njohët, cila është historia juaj e dashurisë shkurtimisht?

- Eshte qesharake. Unë punoja në MS TV, e shihja herë pas here dhe mendoja se do të vinte për vizitë. E takova ne nje feste ne Talamaska, po luante muzik trance dhe e pash ne dalje... U pershendetem, i thash qe e njihja nga televizori, por nuk me tha qe ishte. kolegu im. Të hënën tjetër më thanë kolegët e mi në punë, por ishte tepër vonë, isha i dashuruar. Për fat të mirë, ai po ashtu.

Në çfarë mënyrash ngjani dhe në çfarë mënyrash ndryshoni, ku e plotësoni më shumë njëri-tjetrin dhe cilat janë cilësitë e tij më të mira?

- Nuk jemi të ngjashëm në asgjë. Ne jemi ndoshta një nga ata çifte ku të kundërtat tërhiqen. Unë jam i turpshëm për çdo gjë, ai është një aventurier. Unë jam në re, ai është i qëndrueshëm. Ai ka shumë cilësi të bukura, por unë e adhuroj besimin e tij tek vetja dhe fakti që nuk ka nevojë t'i tregohet askujt. Megjithatë, cilësia e tij më e mirë është se është shumë i kujdesshëm dhe i përkushtuar ndaj meje dhe Ilinës.

Ju e dini se si të postoni foto të motrës suaj të ngjashme. Në fëmijërinë tuaj, si keni kaluar, kush ka qenë më dominues dhe çfarë lloj fëmije keni qenë?

– Unë jam motra e madhe, megjithëse diferenca mes nesh është e vogël, një vit e gjysmë. Unë jam brune, ajo është e drejtë, por megjithatë shumë njerëz e kuptojnë se ne jemi motra nga tiparet tona. Ne ishim shumë mbrojtës me njëri-tjetrin, ajo është më e gjatë se unë dhe gjithmonë e mbrojtur. Kemi pasur një fëmijëri modeste dhe të shkujdesur, kemi luajtur, kacafytur dhe grindje të vogla (hahahaha). Ne e kemi plotësuar gjithmonë njëri-tjetrin, jemi shumë të afërt. Ajo është i vetmi person të cilës mund t'i besoj gjithçka, dhe ajo mua. Vetëm për shkak të marrëdhënies me motrën, më vjen keq që Ilina nuk ka vëlla apo motër.

Elena me motrën e saj Katerinën/ Foto: Arkivi privat

Keni një histori interesante nga ditët tuaja të adoleshencës, ndonjë gjë të çmendur që keni bërë dhe sot e mbani mend me një buzëqeshje?

– Fatkeqësisht, nuk kam bërë çmenduri. Unë kam qenë "plotësisht" i shkëlqyer, kam qenë kryetar klase për disa vite, kam studiuar shumë dhe kam qenë i mërzitshëm. Por më pas erdhën ditët e gjimnazit, filluam të dilnim shumë me shoqet, të argëtoheshim dhe kështu prindërve të mi filluan të zbardhën qimet.

E di që ju pëlqen të dilni natën, të shoqëroheni me njerëzit e dashur, a keni ndonjë prizë tjetër, diçka që ju relakson më shumë dhe ju bën të lumtur në një kohë që është vetëm për ju?

– Më pëlqen ushqimi i mirë, më pëlqen të udhëtoj, më pëlqen të lexoj libra dhe të kënaqem me njerëzit që dua më shumë!

Elena me motrën e saj Katerinën dhe nënën e tyre Stojna kur ishin më të vegjël në Ohër/ Foto: Privatna
arkivin

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës