Intervistë me Betty Kotovçevska: Nuk keni nevojë t'i fshehni ndjenjat tuaja, lotët janë purgator për shpirtrat tanë

Foto: arkivi privat

"Në nëntor, i vendosa vetes një sfidë për t'u larë në ujë të ftohtë çdo ditë dhe e quajta "Për të gjithë burrat në këtë botë". Është shkatërrues numri i vetëvrasjeve mes burrave, është shkatërrues që burrat janë kaq të dëshpëruar dhe nuk flasin".

Beti Kotovçevska është një vajzë 28-vjeçare nga Resnja, e cila ndjek punën e sportistit holandez me famë botërore Wim Hof. Ajo thotë se filozofia e të mësuarit dhe larjes në ujë të ftohtë i ndryshoi jetën.

“Maqedonasja e akullit” theu rekordin e saj personal në mars të këtij viti, duke u zhytur në ujë temperatura e të cilit ishte minus 34 gradë, në Lapland. “Pastaj rruga e jetës më çoi në Zanzibar”, një udhëtim që ai thotë se ishte një përvojë e paharrueshme.

Në muajin nëntor, kur po realizohet një nga fushatat më të rëndësishme për meshkujt dhe shëndetin e tyre, ajo sfidoi veten të lahet çdo ditë në ujë të ftohtë, një vepër që ua dedikon të gjithë meshkujve në botë.

Foto: arkivi privat

Betty, ju jeni tashmë ambasadori më i madh maqedonas i metodës Wim Hof, njeriu që mban disa rekorde botërore në bëmat e qëndresës së ftohtë. Si u ndjetë kur Wim Hof ​​ju postoi në llogarinë e tij në Instagram së fundmi?

– Sinqerisht, dëshira ime më e madhe ishte që Wim Hof ​​të dëgjonte prezantimin tim. Doja që ai të dinte se metoda e tij më ndihmoi të rilindja, fjalë për fjalë. Të futem thellë brenda vetes, kur kam rënë në fund, pas aksidentit tim me makinë. Këdo që fëmija im i brendshëm hiperaktiv të ketë lidhur në shtrat, atëherë unë nuk mund t'i përballoj ato emocione. Ishte një pickim shumë i madh për një vajzë 18-vjeçare që kishte ndërtuar ëndrrën e saj për 10 vjet. Të gjitha ëndrrat e mia kanë dështuar, mjekët më thanë se do të mbetem me një lloj paaftësie. Më ndau në një milion pjesë. Rruga nuk ishte e lehtë, motivova veten dhe në ditët e zeza thashë me vete: “Nëse më vendosin në këtë planet, atëherë do të luftoj deri në fund”. Unë duhet të kthej Betty-n e vjetër.' Në fund zgjodha versionin më të fortë dhe më të fuqishëm të vetes, duke përdorur metodën Wim Hof.
Në lidhje me postimin e tij, emocionet e mia janë ende të përziera. Është publikuar nga njeriu i vetëm në planetin tokë që vendosi 26 rekorde botërore për të vërtetuar dhe treguar të gjithëve se natyra mund të shërojë sëmundjet tona. Ne nuk jemi natyrë. Sapo mbarova të lahesha në ujin e ftohtë, pashë që isha etiketuar nga profili zyrtar i Wim Hof. Nuk mund ta besoja atë që po shihja – po qaja, qeshja, qaja dhe përjetoja të gjitha emocionet e mundshme në një moment. Ëndrra u bë realitet. Kam pasur rastin të flas me të dhe t'i them se ai është babai im i dytë dhe jam krenare që njohuritë e tij ua përcjell shumë njerëzve rreth meje. Sot Betty motivon miliona njerëz në mbarë botën.

Foto: arkivi privat

Ndërkohë, ju tashmë keni arritur rekordin tuaj të ri personal – duke notuar në minus 34 gradë Celsius në Lapland. Cila është sfida juaj e radhës?

– Sfida ime e radhës është të thyej rekordin tim. I vetmi person me të cilin mund të konkurroj jam unë. Jam e vetmja femër që kam zbritur në minus 34 dhe mbaj me krenari titullin “mbretëresha e akullit”. Kur mund të bëja minus 34, mendoj se mund të bëj shumë më tepër. Një nga dëshirat e mia më të mëdha është të vizitoj Siberinë.

Foto: arkivi privat

Gjatë verës keni kaluar disa muaj në Zanzibar, një destinacion që ndryshon në shumë mënyra nga të tjerët. Cilat janë përshtypjet dhe përvojat që merrni nga atje?

– Ndërsa jepja punëtorinë time për larjen me ujë të ftohtë në Lapland, mora një ofertë për të punuar në Zanzibar. Sinqerisht, nuk e prisja që këtë vit të largohesha nga Laponia, por duhet.
Zanzibar ishte një përvojë unike dhe e paharrueshme për mua. Në Afrikë hapa zemrën dhe shpirtin tim. Çdo ditë shoh njerëz që nuk kanë asgjë materiale dhe jam shumë i lumtur. Në Afrikë mësova mësimin më të rëndësishëm të jetës sime – të jem i kënaqur dhe i lumtur me gjithçka që kam dhe gjithçka që nuk kam.

Foto: arkivi privat

Si ishte jeta juaj e përditshme në këtë destinacion tropikal? Si ishte të jetosh me vendasit atje?

- Zanzibari është një ishull shumë dinamik, ku jetojnë rreth dy milionë njerëz. Në rekorde nuk është aq shumë, por në realitet mund të jetë më shumë (qesh). Çdo ditë ju eksploroni dhe vizitoni vende të bukura, duke u ndjerë sikur në ëndërr, natyra u dha atyre gjithçka. I shijova thellësitë e Oqeanit Indian, plazhet me rërë dhe frutat tropikale të paharrueshme. Më pëlqeu kultura, të gjitha aspektet pozitive, dhe mbi të gjitha njerëzit lozonjarë të përditshëm rreth meje, solla fëmijën e harruar që i pëlqen të kërcejë. Vendasit më pranuan si vendas që në ditën e parë. Ata janë gjithmonë të etur për t'ju ndihmuar dhe shërbyer sa më shumë që të jetë e mundur. Atje mora një pseudonim të ri - Beatrice.
Eca nëpër Tanzani, pastaj shkova në Kenia, njerëz të bukur kudo.

Foto: arkivi privat

Nëse duhet të zgjidhni - Lapland apo Zanzibar?

– Sinqerisht, deri më tani kam qenë në 33 vende të botës, por mendoj se do të kthehem në Lapland për gjithë jetën. Ndjej të njëjtën dashuri për Afrikën. Lapland ka zemrën time dhe Zanzibar ka një pjesë të shpirtit tim.

Foto: arkivi privat

Nëntori ishte muaji i shëndetit të meshkujve dhe me atë rast ju sfiduat veten që të bëni një banjë të përditshme në ujë të ftohtë. Cili është mesazhi juaj për meshkujt?

– Në nëntor i vendosa vetes një sfidë të lahesha çdo ditë në ujë të ftohtë dhe e quajta “Për të gjithë burrat e kësaj bote”. Numri i vetëvrasjeve mes burrave është tronditës, është tronditës që burrat janë kaq të dëshpëruar dhe nuk flasin. Në Ballkan ekziston një besim i gabuar: “Ti je burrë, nuk duhet të tregosh ndjenja”.
Në profilin tim në Instagram kam motivuar shumë meshkuj që t'i bashkohen kësaj sfide. Sinqerisht, ndihet shkëlqyeshëm. Krahas meshkujve përkrahjen e kanë shprehur edhe shumë femra.
Mesazhi im për të gjithë meshkujt është: “Të gjithë njerëzit në këtë planet përbëhen nga ndjenja dhe emocione, është më e rëndësishmja të mos i varrosim të gjitha ato ndjenja në trupin tonë, sepse gjendja mendore drejton shëndetin tonë fizik. Flisni për ndjenjat tuaja pa frikë, ndjehuni pa turp. Lotët janë purgator i shpirtit tonë - qaj, qesh, ulërijë. Gjithçka lejohet, kjo është një botë e lirë dhe kjo nuk të bën më pak burrë. Të bën një njeri të mrekullueshëm”.
Nuk ka gjëra mashkullore dhe femërore përsa i përket emocioneve, të gjithë kemi të drejtë ta ndjejmë dhe flasim për të.

Foto: arkivi privat

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës