INTERVISTA Savo Manojlovic, udhëheqës i lëvizjes "Make Changes" në Serbi: Organizimi i shoqërisë është çështje vullneti, organizimi dhe strategjie, gjithçka tjetër është një justifikim

Savo Manojlovic, lider i lëvizjes "Make Changes" në Serbi dhe Marin Gavrilovski/Foto: Sloboden Pechat

Demokracia në shoqëri varet mbi të gjitha nga ne, populli është vija e fundit e mbrojtjes së Kushtetutës dhe askush nuk është më i fortë se ai kur organizohet, Savo Manojlovic, aktualisht ndoshta kritiku më i ashpër i qeverisë në Serbi, aktivist dhe luftëtar i madh. për të drejtat e njeriut dhe mbrojtjen e mjedisit.

Kur së fundi mori çmimin nga Fakulteti Juridik i Universitetit të Beogradit për doktoraturën më të mirë në të drejtën kushtetuese dhe sistemin politik, Manojlovic tha se kur një individ pushton partinë dhe partinë gjithë shoqërinë, shkatërrohen institucionet. Pastaj nuk ka deputetë në parlament, por kuajt e Kaligulës.

A është situata në shoqërinë serbe e monopolizuar në një masë të tillë nga një individ dhe a mund të ndikojnë shoqëria civile dhe organizatat e shoqërisë civile, si dhe publiku akademik dhe shkencor, për të përmirësuar demokratizimin e një shoqërie apo është e gjitha vetëm një betejë sizifiane në të cilën Ata që fitojnë janë më të zhurmshëm, më të pafytyrë dhe të prirur ndaj metodave autoritare të qeverisjes?

– Ekziston një mendim: “Mos e nënvlerësoni kurrë mundësinë që një grup i vogël njerëzish të ndryshojnë botën, në fakt, ata janë të vetmit që e kanë bërë ndonjëherë”. Ndryshimi është absolutisht i mundur. Krijimi i një shoqërie të rregullt është vetëm çështje vullneti, organizimi dhe strategjie. Ndoshta shoqëritë në Ballkanin Perëndimor tani kanë një pozicion fillestar më të dobët, por gjithçka mund të ndryshojë. Çdo gjë tjetër është e justifikuar. Epo, shikoni Rumaninë. Gjatë Jugosllavisë, Rumania ishte simbol i varfërisë për të gjithë ne, dhe kështu ishte pasi u anëtarësua në BE, derisa ndodhi një spastrim i madh ku politikanët e korruptuar, si nga qeveria e mëparshme ashtu edhe nga ajo aktuale, u futën në burg. A është Rumania tani një vend i përsosur dhe a nuk ka fare korrupsion? Sigurisht që jo. Por ajo shkoi larg. Për sa i përket të ardhurave personale i përket vendeve të zhvilluara, është e padiskutueshme që është në fund të asaj liste, por ka hyrë në atë klub. Dhjetë vjet më parë ishte ekonomikisht në nivelin e Serbisë, tani është pothuajse dyfish më i lartë.

Ju u bëtë i njohur për publikun serb dhe publikun më të gjerë në rajon kur organizata juaj civile "Kreni çerni" ia doli që së bashku me qytetarët e Serbisë të bindin Qeverinë që të ndërpresë kontratën me kompaninë shumëkombëshe Rio Tinto për kërkimin dhe shfrytëzimin e litiumit dhe bor në Serbi. E konsideroni një sukses personal dhe a do të thotë të fitosh këtë betejë edhe të fitosh luftën me qeverinë?

- Më duhet të theksoj se kjo është vetëm një nga fitoret që "Make Changes" së bashku me qytetarët dhe organizatat e tjera fituan në tre vitet e fundit. Ka shumë fitore civile atje. Në Serbi, lumenjtë u shpëtuan nga shkatërrimi përmes mini-hidrocentraleve të dëmshëm ekologjikisht, u mbrojtën shumë zona të gjelbra, si parku lokal i Banovo Brdo, kallëzuesi i famshëm Aleksandar Obradoviç u lirua nga paraburgimi, studentët shpëtuan Poliklinikën e tyre dhe shkencëtarët shpëtuan Muzeumi i historisë së natyrës. Pa dyshim, kjo është kryengritja dhe fitorja më e madhe civile që nga viti 2000, me më shumë se 130.000 njerëz në rrugë. Ndalimi i projektit Rio Tinto është një fitore për çdo person që mori pjesë në këtë luftë dhe të gjithë duhet të jenë të vetëdijshëm se ardhja e tij në protestë, nënshkrimi i peticionit, pagesa e donacionit ishte jashtëzakonisht e rëndësishme dhe ndoshta edhe vendimtare për të arritur këtë fitore. Megjithatë, kjo është vetëm një betejë e fituar, jo një luftë. Ne duam një vend modern, premtues, të pastruar nga krimi, në të cilin politikanët e korruptuar si nga qeveria e mëparshme ashtu edhe nga ajo aktuale do të përfundojnë prapa hekurave, institucionet do të bëjnë punën e tyre dhe do të zbatojnë ligjin dhe shoqëria do të funksionojë sipas parimit të dijes. meritokraci), dhe jo sipas nepotizmit dhe kualifikimit politik.

Savo Manojlovic, udhëheqës i lëvizjes "Make Changes" në Serbi/Foto: Sloboden Pechat

Sipas shumëkujt, ju keni pasur sukses në diçka, si askush tjetër. Autoritetet në Serbi e ndërprenë kontratën me Rio Tinton nën presionin e bllokadave të organizuara nga “Make Changes”. Është rasti i parë që qeveria pranon kërkesat e qytetarëve dhe këto nuk janë kërkesa të deputetëve të SNS-së apo partive të koalicionit. A do të thotë kjo se në Serbi kanë filluar ndryshimet dhe demokratizimi i shoqërisë?

“Është hera e parë që kemi kërkesa kaq të mëdha që u miratuan pasi qeveria u shpreh shprehimisht se nuk do të dorëzohej. Demokracia në shoqëri varet kryesisht nga ne. Populli është vija e fundit e mbrojtjes së Kushtetutës dhe askush nuk është më i fortë se populli kur është i organizuar.

Mediat në Serbi (përveç dy-tre që janë, le të themi, të orientuara nga opozita) janë nën mbrojtjen e qeverisë. Ata janë të ashpër në dënimin e atyre që kanë mendime edhe paksa të ndryshme nga Aleksandar Vuçiq, dhe ju jeni një prej tyre. Si i pranoni ato akuza dhe etiketime?

- Mendoj se lexuesit në Maqedoni e dinë se si funksionojnë sistemet në të cilat politika, krimi dhe kontrolli i mediave janë të ndërthurura. Ju nuk mund të luftoni një sistem të tillë pa pritur sulmet më brutale. Të gjitha kërcënimet, fyerjet dhe bujë mediatike i shoh si pengesa që nuk do të na pengojnë në rrugën drejt një Serbie moderne dhe të drejtë.

Sipas jush, nga vjen magjepsja e qytetarëve në rajonin e Evropës Juglindore me politikanët që kanë një stil autoritar të qeverisjes? Ju keni Vuçiqin, ne kishim Gruevskin, në Bullgari ishte Borisov, në Hungari është akoma Orban...

- Ashtu është. Në Mal të Zi kemi Milo Gjukanoviqin dhe në Shqipëri Edi Ramën. E dini, nuk mendoj se qytetarët janë veçanërisht të magjepsur nga këta njerëz. Një pjesë, kryesisht popullata e moshuar, mund të magjepset nga imazhet e projektuara nga media, por ato imazhe nuk janë reale. Kur lexon përralla, magjepsesh edhe nga personazhet e përrallave. Pjesa tjetër e qytetarëve shpesh shantazhohet nga çështje ekzistenciale dhe nga puna në sektorin publik. Megjithatë, nëse ju ofroni qytetarëve një vizion, organizoheni mirë dhe punoni shumë për të arritur njeriun e thjeshtë, ndryshimi është i mundur. Ajo që është shumë e rëndësishme është të kesh një plan të qartë se çfarë të bësh kur të vijë ndryshimi. Nëse nuk keni një plan të qartë dhe njerëz që do të ndryshojnë jetën e njeriut të thjeshtë për mirë, atëherë mund të vrisni shpresën e njerëzve dhe të hani breza të tërë. Bartësit e korrupsionit nuk duhet të lejohen të ndryshojnë partinë apo njerëzit e rinj për të bërë të njëjtat të këqija. Detyra kryesore e bartësit të ndryshimit është të mos zhgënjejë luftën e njeriut të zakonshëm.

Çështja më e rëndësishme e pazgjidhur në Serbi është çështja e Kosovës. A mund të pritet përparim në të ardhmen e afërt për sa i përket zgjidhjes së tij dhe a keni menduar ndoshta se cila mund të ishte një zgjidhje e pranueshme reciprokisht që do t'i jepte fund asaj krize?

– Nuk ka zgjidhje të shpejtë dhe të lehtë për këtë çështje. Mendimi im është se me njohjen e Kosovës, vendet perëndimore të NATO-s bënë një gabim të madh dhe hapën kutinë e Pandorës. Dhe sado që i bindën të gjithë se ky ishte një rast dhe një përjashtim, tani e shihni që Rusia po bën të njëjtën gjë në Ukrainë, përpara se të bëhej në Gjeorgji. Mua më duket se në Ballkan po luhen disa lojëra pokeri gjeopolitik në mënyrë majtiste dhe po investohen jetë njerëzore si shenjë. Tani keni disa elita politike që vazhdimisht negociojnë dhe shantazhojnë njëra-tjetrën dhe po bëjnë mirë në këto negociata të ndërsjella, por populli po ecën keq. Unë shoh diçka të ngjashme në Maqedoni. Kështu nuk mund të krijohen gjendje funksionale.

Shumë pajtohen se e vetmja rrugë për vendet e Ballkanit Perëndimor është rruga drejt integrimit evropian, por praktika është krejtësisht e ndryshme. Ju hapni kapitujt shumë ngadalë, ne jemi përsëri duke u penguar nga një shtet anëtar, BiH është në një krizë të vazhdueshme dhe BE-ja nuk ka bërë asnjë përpjekje të veçantë për ta zgjidhur atë. Shumë në Serbi e shohin shpëtimin në Rusi - a ka mundësi që gjërat të shkojnë në një drejtim negativ dhe situata në Ballkanin Perëndimor të përshkallëzohet përsëri?

- Do të ishte mirë që tërmeti i ardhshëm botëror të mos prekë Ballkanin këtë herë. Dhe deri tani ne kemi paguar shumë shtrenjtë për konfliktet botërore. Mendoj se BE-ja është kryesisht përgjegjëse për situatën aktuale në Ballkan. Ata mbështetën ose mbështesin shumicën e autokratëve ballkanikë që ju renditët. Për shumë njerëz, ata patën një ndikim vendimtar për të ardhur në pushtet, shikonin nëpër gishta për qeverisje që është në kundërshtim me vlerat evropiane si lufta kundër korrupsionit apo një gjyqësor i pavarur. Nga ana tjetër, ata shumë shpesh i thyenin premtimet e tyre dhe nuk bënin progres që do të ndikonte në cilësinë e jetës së njerëzve të zakonshëm. Një shembull i mirë është thyerja e premtimeve në lidhje me Maqedoninë, pasi keni bërë lëshime për emrin tuaj. Atëherë nuk mund të pyesësh veten pse qytetarët po humbasin besimin në BE.

Video e ditës