INTERVISTË | Elena Petresca: Belgjika ishte dashuri me shikim të parë, mezi prisja të shihja shtëpinë tonë të re

Foto: arkivi privat

Këngëtarja e estradës Elena Petreska u shpërngul në Belgjika. Pas burrit Andrej mori një ofertë pune në qytetin belg Msgr, vendimi për t'u larguar nga Maqedonia nuk ishte i lehtë. Elena në Shkup ka 16 vite pjesë e Operës së Maqedonisë dhe ka grupin e saj. Por, siç thotë ajo, dëshira për ndryshim, si dhe mbështetja e të shoqit, ka qenë arsye e mjaftueshme që ajo të transferohet në Belgjikë.

Keni pesë muaj që jeni në Belgjikë, pse u larguat nga Maqedonia?

- Ne erdhëm në Belgjikë për shkak të punës së burrit tim Andrej. Ne vendosëm të marrim përsipër këtë sfidë dhe jemi vërtet të lumtur, sepse të dy ndjenim se kishim nevojë për një ndryshim.
Vendimi nuk ishte i shpejtë. U desh më shumë se një vit mendim pasi Andrei mori ofertën e punës.

Foto: arkivi privat

A është përshtatur tashmë me mjedisin e ri?

– Kur morëm vendimin përfundimtar, tashmë ishim fokusuar në lëvizje dhe kishte më shumë një eufori pozitive. Sinqerisht, mezi prisnim shtëpinë e re. Nuk e kisha të vështirë të përshtatesha. Mendoj se ia dola shumë shpejt. Belgjika ishte dashuri me shikim të parë, më dukej sikur mezi prisja të vija këtu. Të them të drejtën, nuk kam qenë kurrë më i pranishëm në të tashmen.

A jeni vërtet kaq i lumtur atje?

- Po. Më pëlqen çdo detaj, çdo vepër arti, vendet dhe qytetet e bukura që ka Belgjika. Dhe, është e çuditshme që nuk më ka shkuar kurrë në mendje si opsion, madje as nuk e kam menduar se do të jetoj diku tjetër përveç në Maqedoni. Por ndonjëherë jeta jep mundësi për të njohur kultura të tjera, për të zgjeruar horizontet, për të ndjerë jetën nga një këndvështrim tjetër. Dhe unë jam shumë i lumtur dhe mirënjohës për mundësinë që të jem këtu.

Foto: arkivi privat

Çfarë lloj qyteti është Mons? Si janë njerëzit këtu? Keni miq me të cilët të pini kafe?

- Mons është një qytet i bukur, ka art, ekspozita, muze... I gjithë qyteti është autentik me ndërtesa të vjetra, të cilat më pëlqejnë shumë. Sinqerisht, është shumë ndryshe nga këtu. Njerëzit këtu janë të qetë, të buzëqeshur, të gjithë kujdesen për veten e tyre, askush nuk e ngarkon askënd, nuk ka paragjykime, ju e ndjeni atë lirinë për të qenë plotësisht vetvetja. Kam edhe shumë miq, rrimë për kafe, në afterwork... Shoqëri i kam edhe në vendet përreth, si Holanda dhe Gjermania, ndaj shpesh udhëtojmë apo kemi mysafirë në fundjavë.

Si ia kaloni frëngjishtes, gjithsesi është e vështirë?

- Unë dhe Andrej të dy studionim frëngjisht në shkollë, por nuk e përdornim, kështu që e harrojmë. Dimë pak fjalë, por larg bisedës. Për fat të mirë, belgët janë shumë të sjellshëm dhe ndihmues, disa dinë anglisht, me disa përdorim "google translate", gjithsesi, ia dalim.

U punësuat në Operën e Maqedonisë, a ishte vendim i vështirë të hiqni dorë nga karriera për të mbështetur bashkëshortin?

– Sinqerisht, nuk ishte e lehtë, kam qenë pjesë e operës për më shumë se 16 vjet dhe ka qenë vendimi më i vështirë për mua. Por do ta them përsëri, kisha një ndjenjë intuitive në veten time se kisha nevojë për një ndryshim, kështu që bazuar në atë ndjenjë, mora vendimin.

Foto: arkivi privat

Po performancat dhe grupi juaj?

- Për momentin nuk kam shfaqje të planifikuara, por kur të ketë, sigurisht që do të vij në Maqedoni. Këtu kam edhe një grup, falë kolegut dhe mikut tim Marko, i cili ka luajtur me mua para se të largohej nga Maqedonia. Pra, së shpejti do të fillojmë me shfaqje në Belgjikë dhe Holandë. Më duhet të them se mezi pres të filloj të këndoj, sepse nuk më mungon asgjë më shumë se muzika.

Si është kuzhina belge, cila është traditë atje, a keni mësuar ndonjë recetë belge?

- Në Belgjikë ka shumë ëmbëlsira, ëmbëlsira dhe shkume gjenden në çdo treg në çdo kohë. Çokollata, dyqanet belge të çokollatës janë të shumta. Pasta squfur dhe kruasantët janë gjithashtu të butë. Kuzhina belge ende nuk është shumë e njohur për mua, kam provuar një specialitet që është i shijshëm, quhet “Carbonate Flamande” dhe është diçka e ngjashme me gulashin tonë, me mish viçi dhe me birrë të zezë belge.

Sa kohë do të qëndroni në Belgjikë, cilat janë planet tuaja?

- Statusi ynë këtu është diplomatik, një kontratë trevjeçare me mundësi vazhdimi. Tani - tani për tani, përshtypjet tona janë të mrekullueshme, jemi ende në fillim, kështu që nuk do të doja të bëja një parashikim se sa do të jemi këtu.

Si ndikoi gjithë ky ndryshim te fëmijët, a i kapi kriza për Shkupin?

– Majkëlli ishte i emocionuar, mezi priste të vinte, ndërsa Sofisë i mungon ende shoqëria nga shkolla. Megjithatë, të dy janë të lumtur, janë përshtatur lehtësisht dhe kanë miq të mrekullueshëm këtu, gjë që është shumë e rëndësishme për mua. Burri erdhi i pari, dhe ne erdhëm tre muaj më vonë. Dita e parë këtu ishte shumë emocionuese, plot dashuri dhe lumturi që jemi sërish të gjithë bashkë.

Foto: arkivi privat

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës